• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam911
Toplam Ziyaret16087367
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

KİKİ - ÇİÇİ AŞİRETİ

Kiki - çiçi  Aşireti olarak bilinen topluluk  1931 yılı verilerine göre 1.200 aileden oluşmaktaydı(M.Emin Zeki Beg.1391 Irak)  Osmanlı tapu tahrir kayıtlarının Haymenişin Taife-i Ekrad olarak tanımladığı  yarı göçebe şeklinde yaşayan bir aşirettir. Oldukça büyük ve önemli bir aşiret olan  Kiki -Çiçi Aşireti, Diyarbakır'ın karacadağ çevresinde yaşamakta ve kış aylarında ise  Cakcak - Cağcağ nehri  cıvarındaki köylere göç ederlerdi. Bazı iddialara göre Emir abbas olarak bilinen bir emirleri olmuş ve Abbasi devletinin yıkılmasından sonra da yöneticileri bu şahsın torunlarından çıkmıştır. 

Oldukça Asil ve seviyeli bir aşiret olarak bilinmeleri bu aileyi soylu aşiretler içinde öne çıkarmıştır. Ağırlıklı olarak tarımla uğraşırlar.

Kiki Aşireti Sultan Abdulhamitin Kuröuş olduğu Hamidiye Alaylarında fiilen Harran Livasında, 250 Piyade, 350 Süvari olmak üzere 600 kişi ile destek vermişlerdir.


MEMEDÊ KAZIM Yazının Devamı gelecek...4813 kez okundu

Yorumlar

biz      25/09/2015 23:44

Biz kikan kiki haseani. Bagli asiretis. Uc kardes buyuk dedelerimiz. 1Kardes muş. Gecmis 2karde9diyarbakır. Kalmis. Ama.
Misafir - sinan

biz      25/09/2015 23:44

Biz kikan kiki haseani. Bagli asiretis. Uc kardes buyuk dedelerimiz. 1Kardes muş. Gecmis 2karde9diyarbakır. Kalmis. Ama.
Misafir - sinan

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ