• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi19
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret15290246
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

PİRAN AŞİRETİ

Kökenleri Kuzey Irakın Erbil  bölgesi cıvarından geldiği  iddia edilmektedir.1930 yılı verilerine göre  200 ailededen müteşekkil olup, Haymenişin Taife-i Ekrad (Yarı göçebe halinde yaşayan Kürtler) olarak osmanlı kayıtlarında ismi geçer. Diyarbakır, Muş, Van'ın Doğusu ve Hakkari yörelerinde yaşamaktadırlar. Hakkari ile İran Arasında yaşayan bölgenin en köklü aşiretlerinden olan dizeyi aşiretinin bir oymağıdır.Piran İsminin Bu aşiretin önemli şahsiyetlerinden Pir Bedir'den Geldiği tahmin edilmektedir.

Majör Rawlison 1936 yılında hazırladığı incelemelerinde, Oşno,rewanduz ve Raniye bölgesindeki Bilbaşi Aşiretini üç büyük  kola ayırır. Bunların en önemlilerinden birinin Piran Aşireti olduğunu  ifade ederken, Piran Aşiretinden ayrılan kolları şöyle sıralamaktadır; 
1-Muxane, 
2- Perçem,
3-Sorik
4-Yusuf Xalila
5-Sabrema,
6-Seta
7-Westapiré,
8-Werem Ziyar,
9-Nanekali,
10-Hasan Ağayi
11-Mendeşine
12-Pave

 Bu aşiretler, Rewanduz Emiri Muhammed Paşa zamanında Küçük Zap ile Oşno arasında kalan topraklara egemen olmuşlardır.


Dizeyi aşiretinin diğer oymakları ise Gontola ve Meman aşiretidir. Göçebe yaşadıkları dönemlerde hayvancılıkla uğraşırlardı. Vanın Gürpınar  İlçesinin  Sapakonak köyünde, Elazığ'ın Keban ve Ergani  İlçelerinde  bağlı bazı köylerde yaşayan Piranlılar vardır.

Erbil iline bağlı olan mahmur ilçesine bağlı Karaçok ve Kendinav dağı civarında yaşayan  Piarnlılar da mevcuttur.Oldukça aktif ve çalışkan olan bu aşiret Dicle Nehri havsasında da yaşayanları vardır.

Muş'un Bulanık İlçesine bağlı PİRAN isminde bir köy vardır. Ancak Bu köyün ismini bu aşiretten alıp almadığı net olarak bilinmemektedir.Bu köyün şimdiki ismi Göztepe'dir.

Önemli Şahsiyetleri

1-Pir Bedir

Piran hakimi olan Musa'nın oğludur. Babasının ölümünden sonra emir oldu.Ekil Kalesi'ni işgal etti. Burada yeni bir imaret kurarak, Murdas aşiretini kendi¬sine bağladı. Bi süre sonra Ekil Kalesi Selçuklulann eline geçince. Pir Bedir Meyafarkin hakimi olan Emir Hüsameddin'e misafir oldu. Emir Ertek burayı işgal edince, ortadan kayboldu.

2-Pir Mansur

Şerefname'de belirtildiğine göre Pir Mansur, Hakkari vilayetinden Ekil'e bağlı Piran Kalesi'ne geldi. Burada ibadet, irşat ve takvaya döndü. Buradaki halkınsaygısını kazanarak, onlan kendisine tabi kıldı.

Derleme:Memedé Kazım

Araştırmalarımız sürüyor..İlaveler yapılacaktır.

İlave bilgi ve önerilerinizi yorum yaz kısmından  ekleyebilirsiniz.

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

14260 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ