• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam713
Toplam Ziyaret16073772
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

MUŞİK AŞİRETİ

Muşik Aşireti, Mezopotamya'da Süleymaniye-Urmiye gölü,Van Gölü, Siirt ve Dicle bölgeleri arasındaki topraklarda yaşrlar.Ağırlıklı olarak Dicle Nehri kenarındaki Diyarbakır ilr Siirt arasında yaşayan bu aşiretin kaç aileden müteşekklil bir aşiret olduğu hakkında  bilgi sahibi değiliz. Ancak Bitli'in Mutki (Modkan ) ilçesinde  bu isimde bir köy var ve bu aşiretin asurlular döneminde yaşayan muşkilerin soyundan olduğu tahmin ediliyor.

tarihte Muşik veya Muşkiler olarak bilinen Asurluların bu kolu hakkında  elde bulunan verilere bir göz atacak olursak;

Asurluların,Muşki dediği ve doğudan geldikleri bilinen bu topluluk, Asur kralı I.Tiglat- Falasar ( I. Tiglat- Pileser)(M.Ö.1112–1074) zamanında bugünkü Elazığ bölgesinde oturuyorlardı. Muşkilerin kim olduğu konusunda, net bir, açıklık yoktur. Muşkilerin, 1200 yıllarında Trak kabileleri göçü ile Friglerden önce Anadolu’ya gelmiş bir kabileler topluluğu olduğu söylenir.Muşkilerin Gürcü kökenli bir halk olduğunu söyleyenler olduğu gibi, onların Karadeniz bölgesinde yaşayan Moskhi ve  Tibareni kabilelerine bağlayanlar da vardır. Asur  kralı I.Tiglat- Falasar ( I. Tiglat- Pileser) Başlarında 5 kral bulunan ve 50 yıldır Alzi ve Purulumzi’ye egemen olan Muşkilerle savaştığını söyler. Savaştığı Muşki ordusu 20.000 kişiliktir. Asur kralı bII. Tikulti-Ninurta’da (M.Ö. 890–884) Muşkilerle savaşmıştır. II. Assurnasirpal M.Ö. 883 de Muşkileri vergiye bağlamıştır.
 
Batıda yerleşik Friglerle, doğuda yerleşik Muşkiler arasında aynı tarihlerde kullanılan çanak -çömlekler farklıdır ve hatta ölü gömme adetleri bile farklılık göstermektedir. Sanırız,Muşkileri Friglerden ayrı bir toplum olarak ele almak daha doğru olacaktır. Muşkiler,Taballara Friglerden daha yakın bir görüntü sergilerler.11250 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ