• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam196
Toplam Ziyaret16074495
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

KERCOZ AŞİRETİ

Dekşuri aşiretinin bir kolu olan Kercoz ismi Süryanice Kefer Gevsen’den gelmektedir. Gevsen Salah’tan Kercoz’a  giden bir şahsın ismidir ve köy asıl olarak eski bir Süryani Yerleşim Birimidir.

 

Kercoz Aşiretinin ilk mermezi Kefrê (Kefra Tajdo) köyüdür. Daha sonraları Tajdo’nun Abdiye Hemzikê yi öldürmesinden sonra Tajdo nun bazı çocukları Kercoza yerleşince aşiretin merkezi Kercoz olmuştur.

Aslen Dorikâ aşiretinden olan Abdiye Hemzike o tarihlerde Kercoz Gullika köyünde oturmakta ve ağalık yapmaktadır. Abdiye Hemzike den rahatsız olanlar Kefre köyündeki Tajdoye İskendere baş vurur. Bir Cuma namazı sonrası, Tajdo Abdiye Hemzikeyi Kercoz camisinde öldürür. Ağalığı ele geçirir.

Abdiye Hemzikenin karısı Keferbê civarında oturan Çomeri Aşiretinden Amo Reş’e giderek yardım ister. Amo Reş Kefre ve Kercoz a saldırarak 7 kişiyi öldürür. Ancak Tajdo kurtulur.

Uzun yıllar sonra abdiye hemzikenin torunu veya yeğeni olduğu söylenen Behwarlı Sıloye Sino, Tajdoyu öldürür. Tajdo’nun mezarı Kefre’dedir.

Aşiretin yerleşik olduğu bölge, Gercüş ileçe merkezi ile yakın çevresindeki köylerdir. Aşiretin kuzeyinde Raman, Batısında Hesar, güney ve güneydoğusunda ise ARNAS aşireti yer alır.

KERCOZ AŞİRET KÖYLERİ

KEFRE

Aşiretin ilk merkezidir. Süryani ve Müslüman kürt karışıktır.

KERCOZ

Eski bir Süryani köyüdür. Büyük bir çoğunluğu hala Müslüman kürttür.

KIRKAT

Müslüman kürtttürler. Kasrık ve kiryase adlı mezraları vardır.

GULLIKÂ

Müslüman Kürt.

ERMUNE

ÊDEWA

NARQATİN

MERVANİYE

HAVRÊ

İLOZÊ

PERARÊ

KELEHÊ

XIRBETA

DERİNDIB (Arapça konuşmaktadır)

 

1950-1960 yılları arasında Diyarbakır belediye başkanlığı ve DP den milletvekilliği yapan Nuri Onur Deyrindıplı seyyid Hammedo (muhammedin) oğludur.

Kercoz aşiretinin lideri Tajdo İskenderin torunları olan Mala Hasane Şemdin’dir. Ailenin kökeninin nereden gelidği konusunda ihtilaf vardır. Bazıları Musul tarafından geldiklkerini ve Şex aliye Por adlı şahsın torunları olduklarını ilri sürerlerken, büyük çoğunluk ise aslen Van kökenli olduklarını ve mezarı Kelehe de (Midyat-nusaybin arası) bulunan Kara Tajdin in çocukları olduklarını söylemektedir. Bu iki rivayeti birleştirenler de vardır. Suriye vatandaşı Prof. İsmet Şerif Vanlının da aslen bu ailenin akrabalarından olduğu iddia edilmektedir.

 

Kercoz merkezi üç mahalleden ibarettir.

1-Tara Muhammed Resul(Tara Şolıka)

Mala Hasan Şemdin bu mahallede oturmaktadır.Aile Ekmen, ZAorluoğlu, Şemdinoğlu, Güven,Süer,Turan,Işık ve İskenderoğlu soyadlarını taşımaktadır

2-Tara Abdoya

3-Tara Amer(Ömer)

Kercoz’un en eski ailesinin Mala Mıhemmed Resul olduğu söylenmektedir. Muhyammed Resul  Ailesi Halen Atıgan soyadını taşımaktadır. Bir diğer eski ailede Badıki(Diyarbakır ile Muş arasında Yerleşik bir aşirettir) oldukları söylenen Mala Amervi’dir. İlk zamanlarda Kercoz bölgesine hükmeden Mahalmi Miri bir gün Kercoz’a gelir. Amer, Mahalmi Miri’ne bağından üzüm ikram eder. Ancak Mir teşekkür ederek yemez. Daha sonra mir’in adamlarından bazıları bağa zorla girmek isteyince Amer Mir’in adamlarından birini öldürür.Olayı duyan Mir Amer’i haklı bulur. “Sen hem cömert hemde erkek adamsın” diyerek Kercoz’un yarısını ona verir. Amervi ailesi Öner ve Günaydın soyadlarını taşımaktadır.

 

Kercoz’da yakın döneme kadar az  sayıda süryani’de yaşıyordu. Müslüman çoğunluk is kürttür. Daha sonraları Tajdo’nun  çocukları ile çatışan Mala Mıhemmed Resul, Hasan Şemdin’in ağabeyi Zoréyi öldürür.Zor durumda kalan Hasan Şemdin  tam Kercoz’u terk edecekken mala amerviler onun yardımına koşar, Amerviler ile birleşen  Hasan Şemdin Mala Mıhemmedé Resul’u  yenerek Kercoz’un hakimi olur. 1857 yılında yoğun kar yağışı sonucu Hasan Şemdin’in oğlu iskender’in evi yıkılır. İskender ve oğlu Süleyman’ın haricinde evde bulunanların hepsi ölür.

 

Kercozlu Yusuf ağa (ölüm:1928 bursa)

 

KERCOZ’UN DİĞER AİLELERİ

MALA ABDOYİ: Kercoz yakınlarındaki Gıratılabbad mıntıkasından gelmedirler.Kaya soyadını taşımaktadırlar.

MALA YUNUSKATİ:Eski bir aile olupsoyadları soyvuraldır.

MALA ZİLOYİ: Diyarbakır’a göç eden aile Tatlıcı soyadını alırlar(Şeyhmuz Tatlıcı bu ailedendir.)

MALA HASENO:Kaya soyadını taşımaktadırlar. Süryani asıllı oldukları söylenmektedir.

MALA HACİ İLYAS: Diyarbakırda uzun yıllar müftülük yapan Mele Halil Özaydın(Oğlu bir dönem Dicle üniversitesi rektörlüğü görevinde bulunan Mehmet Özaydın) bu aileye mensuptur.

1892 yılında vefat eden Hasan Şemdin’den sonra oğulları İsmail ile Yusuf’un taraftarları arasında liderlik meselesi başlar. Uzun  yıllar aşireti yöneten Yusuf Ağa  yaşlılık döneminde kendi rızası ile  liderliği kardeşi Hacı Osmanın oğlu Bedrettin’e(1872-1952) devreder. Yusuf ağa 1926 yılında Bursa’ya sürgün edilir. Ve  1928 yılında Bursa Kara Mustafa  Kaplıcalarında yıkanırken ayağı kayarak düşer ve beyin kanamasından hayatını kaybeder.

Bedrettin ağanın annesi Nesephan Hanım Savurlu Hacı Abdullah Beyin kızıydı. İsmail ağanın yerinede  oğlu İbrahim geçti. Bedrettin Ağanın oğlu Şeyxmus ve Şeyxmus’un kızı Ayhan Güven (1971-1973) ve oğulları Adnan Bedrettin(Şirin Ekmen) uzun  yıllar  Grcüş Belediye başkanlığı yaptılar.

Adnan Ekmen 1987-1995 yılları arasında Mardin Milletvekilliği ve aynı dönemde Devlet bakanlığı yaptı. Bedrettin Ağanın Mıdyat Belediye başkanı olan Nuri Midyat ile evli  kızı Zekiye Hanım Midyat’ta Belediye başkanı olan kocası  Nuri Aziz’in (Nuri Midyat) trafik kazasında ölmesi nedeniyle 1956-1960 yılları arasında seçilerek Midyat belediye başkanlığı yaptı.

 

KERCOZLU BEDREDDİNÊ HACİ OSMAN(EKMEN)

 

KEFRÊ KÖYÜ (KERCOZ AŞİRETİNİN İLK MERKEZİ)

Kefré köyü çok eski bir Süryani yerleşim birimidir.Köye ilk olarak gelenin  aslen Van – Muş civarında olduğu iddia edilen Tajdo olduğu, Tajdo’danj evel köyün terk edilmiş olduğu , ancak eski eserler ve kilise bulunduğu ilk hiristiyanların da Tajdo ile beraber Van Muş yöresinden geldikleri ve  muhtemelen önceleri Ermeni oldukları ve  sonradan Süryanileştikleri ileri sürülmektedir. Ancak bilgiler net değildir.

Abdoyé Hemzıké’nin torunlarından Behwarlı Sıloyé Sino tarafından  çok yaşlı iken öldürülen Tajdo’nun mezarı da Kefré’de bulunmaktadır. Köyde Müslüman Kürtler ve Süryaniler birlikte yaşamaktadırlar.Alıka ağası  Cımo’nun 6 ay Kefré’de saklandığı rivayet edilmektedir. Midyat’ta Dr.Sadık Çetin ve AKP hükümetinin Devlet bakanı Gaziantep milletvekili Mehmet Şimşek Kefrélidir.

KÖYDEKİ MÜSLÜMAN KÜRTLER:

1-Mala Tajdo(Kercozdaki Ekmen'ler Tajdo'nun torunlarıdır.)

2-Mala Şéxmus: Zaxuran'dan geldikleri söylenmektedir.

3-Mala Mele : Reşkotan (Botan-Beşiri) aşiretinden gelmelerdir.

SÜRYANİ AİLELER:

1-YIHNOKİLER:Tajdoşar ile birlikte Van yöresinden gelmelerdir.

2-Şırbeniler: Hapisnas köyünden gelmelerdir.

 

DEVAMİ VAR...........

 

 

KAYNAK:TURABİDİNDEN BERRİEYE

ALTAN TAN

UYARI: SİTEMİZİN TÜM HAKLARI SAKLI OLUP, İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPMAKTADIR.
İZİNSİZ VE KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.  31364 kez okundu

Yorumlar

     05/02/2021 22:42

Başka bir yalan da Kercoz diye bir şey yok. Gercuş ismi Kefircews ten gelir. Altan tan ve ona bilgi verenler cok mu zorlamislar kedilerini.
Misafir - Sadık GÜNDÜZ

Zilo     05/02/2021 22:36

Zilo aşireti Gündüz ler, Şimşekler, Çetın ler ve Okay lar dır.. GERCÜŞ =Ekmen değildir. Gercusun en kalabalık aşireti Avdolardir yanı Kaya lardir. Altan Tan her zaman ki gibi üfürmüş. Yazılanların yarısı yalan , diğer yarisi yanlis bilgi
Misafir - Sadık GÜNDÜZ

Bozkurtlarda var      28/10/2019 23:18

Bizlerde Tajdonun torunlarından mardin savura yerleşen BOZKURT aşiretindeniz. Bu kadar kalabalık bir aşirete sahibiz ancak sadece ekmenlere ulaşabiliyoruz. Tüm aşrete saygılar..
Misafir - Mecid BOZKURT

Eksik      08/04/2018 15:02

Aşiretlerden bahsederken sadece ekmen aşireti olarak bahsetmişsiniz ve xallo soyundan bahsederkenden sadece çetin olarak gitmiş ve onlardan üstun olan kısmı yazmamişsıniz ya da yanlış aktarılmış saygılarımla teşekkürler
Tajdo Kefre

Tajdo Aşıretinden Demhat     21/02/2016 13:03

bende batman gercüş arıca köyündenim ama ben doğuma büyüme istanbulluyum bu yazıyı okurken vucudumdaki kıllar diken diken oldu bir kefreli olarak bu imkanı bize veren tajdo dedemize şükranımızı sunuyoruz.Gerçektende babamın anlattığına göre oda babasından bilgilendirilerek kefre dedemiz tajdo gerçektende buyuk bir misafir perver , cömert ve pehlivandı.Yani kavga aşıreti çok çıkmış araştırmalara göre tajdo yani adaletli bir ağa idi hiç haksızlığı kabul etmez yani bölgede bir sorun olunca herkes tajdo ağaya koşardı.Çünkü adaletli davranıyordu.Hiç kimseye zulum etmezdi. bizde kefreli olduğumuz için çok şanslıyız boyle bir aşıretin torunlarıyız. SAYGILARIMLA DEMHAT ORAK. KEFRE TAJDOLU.
Misafir - Demhat Orak

     28/04/2015 18:13

ben kefreliyım yorumlarınıze hepsini okudum tabiki herkes kendini fıkrını söliye bilir ama doğurdur tajdo ağa aslen kefreli deyeldi sonra gefreye göçbe olarak geldi abdoye hazıke çok zalimdi çok gadardi herkese zulum yapardi tajdo adeletli bir ağadi zulmi kabul etiyordu köyler zülüm yapiyordu onun için abdoye hamzıke öldürdi
Misafir - bewar orak

altan tanın tek tarf tutması     15/04/2014 23:59

sayın altan tan arastırmanızın tarfsız olmasını isterdik ben gülikaliyım avdiye hemzikenin hüküm sürdüğü zamanları ele almamanız cok büyük bir eksiklik uzun yıllar agalık yapan evdiye hemzike den hiç söz etmemişsiniz cami avlusunda haince öldürülen avdinin katillerini övmekten gurur duyun
Misafir - yalanlar

büyük aşiret     20/11/2013 01:37

güzel bir çalışma olmuş tebrikler ekmenler aşiretinin büyüklüğü işte burada bir kez daha kanıtlanmış oldu
Misafir - devran

yalan     14/08/2013 00:30

Siz tarihi yanliş aktariyorsunuz.
Misafir - gercekler

yalan     13/08/2013 23:54

Sayin tan ya hicbirsey bilmiyorsunuz yada sizi bazi kendini bilmezler bazi bencil ve hadsiz insanlar sizi yanlis bilgilendiriyor ve tarihi yaniltiyor bu çok cirkin bir olay ve size yalan haber yapmak hic yakismadi başta haci osmanin oğullari eksik ve bircok sey lütfen dogru birsekilde ve tarafsizca araştirip en kisa sürede bu haberi değiştirin.bu bir okurunuzun isteğidir sizden.
Misafir - gercekler

ekmenler     22/02/2013 22:53

çok büyük bir aşirettir ekmenler yanılmıyorsan en büyük türkiyenin ya 2.ci yada 3.cü aşiretidir
Misafir - serhan izol

tajdo      05/02/2013 00:58

tajdo nun babası şeh alidir şeh alin babasıda şeh hüseyindir ve mezarı tatvana bağlı por köyündedir köyün türkçe ismi incekaya köyüdür çünkü bütün büyüklerimizde anlatırlardı
Misafir - tecettin çetin kefre tajdo

tajdoye iskender      05/02/2013 00:07

sayın vekilim altan tanı tebrik ediyorum teşekür ediyorum ve dedemiz tajdoylla gurur duyuyorum tajdo sadece bir ağa deyil zülme karşı gelmiş büyük bir şahsiyettir ve tajdonun nesli dunyanın her yerine dağılmışlar
Misafir - tacettin çetin

eksik     07/01/2013 13:45

Sayın tan mensubu bulunduğum ekmen ailesi hakkında birşeyler yazmışsınız , keşke bunu yaparken biraz daha araştısaydınız siz burada tajdo ailesinin şemasını çizmişsiniz , onun devamında sadece hasan şemdin'den sonrakileri belirtmişsiniz. Bunu bilinçlimi yaptınız bilmiyorum eğer öyleyse sizi kınıyorum ha öle değil ise neden zore şemdin'in çocuklarını ve onlardan olan çocukları şemada işememişsiniz ekmen ailesi sadece hasan şemdin'den ibaret değildir. Bilmemenizin imkanı yoktur, seceremize bakarak bunu görebilirdiniz. İnsanları yanlış bilgilendirmeyin bu size yakışmıyor. .
Misafir - murat

vay be !!!     15/12/2012 17:28

bölgenin en büyük aşireti olan ve çok etkin bir nüfusa sahip olan Ekmenler Aşiretini yıllardır araştıran bir gazeteciyim ama hakikatten Altan Tan çok güzel bir biçimde en ince ayrıntısına kadar bize yazmış çok teşekkür ederim sayın Tan'a ayrıca bende ekmen aşireti ile ilgili bir araştırma yazısı yayınlayacağım bu kaynaklar benim için çok iyi oldu.
Misafir - ceren sevigen

ekmenler     19/10/2012 21:33

ekmen aşireti zaten diğer adıda kercoz aşiretidir
Misafir - ali demir

tebrikler     10/10/2012 22:35

altan beyi tebrik ederim bende ekmenler aşiretindenim gerçekten aşiretimiz türkiyenin her yerinde var ben kercoz(ekmenler) aşiretiyle onur duyuyorum
Misafir - selami tarhan

EKMENLER AŞİRETİ (KERCOZ AŞİRETİ)     09/10/2012 21:58

EVET GERÇEKTEN DE ÇOK ÇOK ÇOK BÜYÜK BİR AŞİRET BENDE EKMENLER AŞİRETİ (KERCOZ AŞİRETİ) DENİM EKMELERİN ALTINDA HEMEN HEMEN 80.000 İLA 150.000 KİŞİ AKRABADIR
Misafir - ferit gül

en büyük aşiret     09/10/2012 21:18

batmanda zaten en büyük aşiret yani kercoz(ekmenler) tek 25 köy değil zaten ekmenler aşireti yani kercoz aşiretine sahip ilçe gercüş var yani çok büyük bir aşiret
Misafir - ethem sincar

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ