• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi15
Bugün Toplam1509
Toplam Ziyaret15991388
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

BAYZİK, BEYZİK VEYA BESKE AŞİRETİ

..

Genelde aşiret Beske olarak bilinir, çoğunlukla Husni  Mansur ve Adıyaman Samsat cıvarında yaşamaktadırlar.Tarihleri hakkında fazla bilgi mevcut değildir, ancak Cizira Botanda yaşadıklarından beri  aşiretin ileri gelen bilge kişileri tarafından  bazı bilgiler günümüze getirilmiştir. Bayzik Kelimesi Bay ve  Zik kelimelerinden türetilmiştir. İştahsızlık ve Tok anlamına gelir. Bu Aşiretin hiçbir zaman açlık çekmemiş olması ve sağlıklı fiziksel yapıda olmasına işaret eder.(Edward Charles William Noel- Kürdistan-1919 )

Tarihi geçmişleri Pazuki veya Pazoki aşireti ile örtüşmektedir.(Bakınız:Pazoki veya Pazuki Aşireti).  Akraba olma ihtimalleri yüksektir. Ancak yakınlık dereceleri olup olmadığı henüz netleştirilememiştir.

Bayzik aşireti birkaç bölüme ayrılmıştır, bu günden bakıldığında her  bölüm ayrı bir görüntü gösterir. Aşiret Şeyh Ağa ve Abuzer Ağa liderliğinde Hüsni Mansur kazasında bulunan toplam 53 köyde yaşamaktadır. Birinci dünya savaşı öncesinde; 1274 olan atlı suvari  sayısı savaştan sonra  1052 ‘ye düşmüştür (Bu rakamlar 1919 yılına ait verileri içermektedir.) Diğer bölümleri ise Halfeti, Birecik, Siverek, ve Urfa’da Bulunmaktadır. Malatya’ya bağlı İzoli’de  birkaç Bayzik köyü bulunmaktadır(İzoli 1919 yılında  idari olarak Malatyaya bağlıydı.

Aşiret tamamıyla yerleşiktir. Birkaç çoban dışında kimse kıl çadırlarda yaşamamaktadır. Aşiretin tamamı Sunnidir. Erkekleri güçlü yapılı olup Kürt Milliyetçi  duyguları  normal seviyededir. Ana dilleri Kurmanci olmasına rağmen Aşiretin büyük bir kısmı Türkçe bilmekte ve yeni nesil aralarında Türkçe konuşmaktadır. Köylerde giysi olarak Başlarına Takke  (Kum) kadınlar Türban(Çit veya laçık) ve kısa Arap abası (Abayé Reşé Kın) Kırmızı deri ayakkabı(sol) Kahverengi yada siyah Şalvar(Şal) giyerler (bilgiler William Noelin 1919 daki izlenimleri isimli eserinden)

Güçlü ve dirayetli bir aşiret olan Bayzikler, Ermeni göçü sırasında bazı Ermeni ailelerini korumaları altına almışlardır. Aşiret ağa veya şeyhleri genelde Samsat ‘ta ikamet ederler. Brimanlı Abzer ağa en önemli simalarından biridir. Aşiret liderlerinin belirttiklerine göre liderlerin aşiret üzerindeki etki ve prestijleri Zenginliklerine bağlıdır.

 

 

ARAŞTIRMAMIZ SÜRÜYOR.. DEVAMI GELECEK13761 kez okundu

Yorumlar

Bêskê     24/03/2023 18:44

Urfa Xelfetî de çoğunluktur Bêskê aşireti. Büyüklerimizden duyduğumuz kadarıyla Xelfetî nin Balaban(Naaş) köyünden olan Hasanê Gulê (Malê Hacî) Beskê aşiretinin bölgede bulunan kolunun lideri ve bölgenin ağası olduğu söyleniyor. Şu anda Hasanê Gulê (Malê Hacî) ailesi Tanrıkulu soyadını kullanıyor ve çocukları Emin ağa İstanbul’da yaşıyor, Yasin Tanrıkulu Bursa da Mobilyacı idi ve rahmetli olmuş, İsmet Tanrıkulu Avukat ve siyasetçi idi galiba Ankara da rahmetli olmuştu ve Mustafa Tanrıkulu da bölgeden ayrılmıştı ve bir de İstanbul’da Emin ağanın yeğeni olan iş adamı Şahin Tanrıkulu vardır bunların hem Kürdlük hem de ağalık ile pek bir bağları yoktur. Bu bilgileri duyan ya da bilen birileri var ise yanıtlasın lütfen.
Misafir - Emîn Tanrikuku

..     10/08/2021 19:36

Tokat ve Çorum bölgesine nezaman ve niye göç etmisler bunun ile ilgili bir kaynak varmı elinizde
Misafir - Nihat Vurucu

Malbata KİRLİYAN     10/04/2019 17:59

Ve hatta ATATÜRK BARAJI urfa da deyşta bezıka BAZİKİ Ovası anlamına gelen yerdedir araştırabilirsiniz....
Misafir - hüseyin

Malbata KİRLİYAN     10/04/2019 17:37

BAZİKİ,BEYZIK,BESKİ,PAZUKİ,BEZIKİ Bakın bu aşiret hepsi bir ama iki aşiret adı altında gösterilmiş aşiretin sınırları ADIYAMAN samsat'dan başlar ŞANLIURFA bozava,halfeti,bireckiktir ve hilvanın bir kısmında da baziki köyleri mevcuttur. İRAN kökenli bir KÜRT aşiretidir. Fıratın gelmesiyle AŞİRET az da olsa parçalanmıştır ortalama urfada Aşirete ait 60 köy halfetide 28 köy buluınmaktadır birecik hilvan ve adıyaman samsattaki köy sayısı tam olarak bilmedigim için yanlış bilgi vermek istmem.Aşiretin URFA DAKİ kanaat önderi MUSTAFA ARUSOGLUDUR. Adıyaman da ise ABZER AGA ve ŞIG AGA olarak bilinmektedir ortalama 2000 e yakın soy ismi vardır sayısı milyona yakındır. Ve son olarak hiç şüphesiz ki BAZİKİ AŞİRETİ FIRAT VE DİCLENİN en BÜYÜK aşiretidir .
Misafir - hüseyin

aşıret     11/09/2018 09:55

beyzik aşiretinin önde gelenleri samsatta aslanlardır
Misafir - mustafa aslan ağa

zalim ağalar     13/07/2017 15:27

bütün ağalar mağalar, garibanların toprakların yağmalayarak hayatta kalmışlardır.Yuh zalimlere Onları Allaha havale ediyoruz,
Misafir - emekçi Ali

Bezıq     14/06/2017 18:49

Beziqsadeceabuzer ağayla sınırlıdeğıl hatta dahabüyüğü hasan ağa ailesi vardır deştebezıq ın bütün siyasi ve askeri gücünü elinde tutan samsatın atatürbarajı gölü altındakalmasıyla bugüç zayıflamıştır amahalavarlıkalarını sert muhafazakar bi şekildekorumaktadır ayrıca hasan ağa aylesine akraba ağa aileler var ve şunlaedır yusfağa ailesı,hemık ağa ailesi,alimustafa ağa ailesi,vardır ve bezıq aşireti rus,ermeni,ingiliz ve fransızlarakarşı savaşmıştır savaşan ağalar hasan ağaoğlu bedır ağa hacı şeyh ağa ve süleyman ağadır 3kardeş tirler hasan ağa ailesi hiçbirzaman terör ağalığı yapmamıştır vebölgehalkıtarafından çoksevilmektedir
Misafir - Bayramfırat

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ