• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam336
Toplam Ziyaret16003773
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

SİNİKAN AŞİRETİ

Çok kalabalık ve dağınık olarak yaşamaktadır. Çoğunlukla Mardin ilinin Kızıltepe, Şanlıurfa ilinin Merkez-Hilvan-Siverek-Suruç-Bozova-Viranşehir-Ceylanpınar, Batman, Adıyaman, Diyarbakır, Suriye ve Suriye sınırına, Adıyaman ve Kahta'da, Diyarbakır ve Aydın Sınırına kadar uzanır. Bu Aşiretin mensupları özellikle Şanlıurfa ilinin Ceylanpınar, Viranşehir ilçeleri, Mardin ilinin Kızıltepe ve Mazıdağı ve Batman ilinin Merkez ve Beşiri ilçelerinde yaşarlar

Sinikanlar Yedi asli Mılan aşiretinden biridirler. Bu guruba giren Aşiretlere gamiriyan (Öküzü Ölmüşler) demektedirler. Aşiret bu ismi nereden almaktadır. Kesin bilinmemekle beraber, ilk atalarının Sino adında biri olduğu ve bunların 7 kardeş oldukları rivayet edilmektedir. Bu yedi kardeşten Köro’dan Köranlar, Cımo dan Cımıkanlar, Sino’dan Sinikanlar, Hıdıro’dan Hıdrekanlar, Cebodan Cebikanlar türemiştir.  Fakat tarihçi Abbas Azavi, Aşairi Irak isimli eserinde Sin isimli başka bir aşiretten bahsetmektedir bu aşiret meşhur  Bilbasi aşireti abrının bir kabilesidir.  Biran aşiretinden kopmuştur. Geneli Irak sınırı içinde Serdeyşt bölgesinde yaşamaktadır. Fakat Batman ve Bitlis civarının en eski aşiretinden biridirler. Bu nedenle Sini aşiretinin Sinikanlılarla bir irtibatının olduğu düşünülebilir. Ancak bunu kanıtlamak güçtür.

    Şüphesiz ki Sinikanlıların tarihi geçmişi çok eskidir. Asıl isimleri ise Sini aşiretidir.  Kan eki Kürtçede isim ve eşya adlarına ek yapılarak aidiyet meydana getirir. Ali – Alikan (Aliciler)  Remo- Remıkan (Remıkanlılar yanı Ramazan’ın soyundan gelenler). Sino – Sinikan (Sino’nun soyundan gelenler gibi...) Nitekim Sinikane Mıllan olarak aşiret edebiyatçıları tarafından tanıtılırlar. Sinikanlılar Mılan federasyonu içinde en kıymeti haiz aşiretler arasındadır. Günümüzde Maraş civarında bulunan ve Sinemili veya Sinanemılli veya sinikanemılli olarak bilinen bir aşiret de Mılan ile irtibatlıdır. İbrahim Paşa tarafından son 19. yüzyılda Urfa Sinikanlılarından Numan Bey’e reislik beratı verilmiş ve törenle reislik abası giydirmiştir. Sinikan aşireti dağınık ve birçok bölgede yaşamaktadır.


Derleme:Memedé Kazım
www.semskiasireti.com


UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

33593 kez okundu

Yorumlar

sinikan     15/12/2020 13:55

ayrıca sinikanlar arap değil bilakis kürttürler. milli aşiretinin esası yani milli aşiretini oluşturan 6 kol-6 aşirettir; kuran-xıdrekan-çemkan-hacikan-sinikan-kümnakşan aşiretleridir. bu 6 aşiret bi babanın 6 evladından ortaya çıkmıştır. kökenleri yaklaşık 2500-3000 yıl öncesine dayanır. ünlü mittani imparatorluğunun kurucularıda bu aşiretlerdr.
Misafir - servet sinikan

sinikan     15/12/2020 13:00

şırnak taki haruna aşireti aslen sinikan aşiretindendir. mardin ilinin dargeçit ilçesinin kılavuz köyünden şırnak-cizre taraflarına giden ali siniki nin torunlarıdır.
Misafir - servet sinikan

sinikan     15/12/2020 13:10

şimdi sinikan aşireti batman-urfa-mardin-diyarbakır-şırnak-antep-adıyaman-bitlis-siirt illerinde sinikan ismi ile anılmış olup milli aşiretinin 6 kolundan biridir. sipkan aşireti ise yüzlerce yıl önce güneydoğu anadolu ve ırak taraflarından doğu ya ağrı taraflarına gitmiş sinikan aşiretinin akrabalarıdır. sadece isim farklılığı vardır. bilgi için ankarada milli kütüphanede yeterince bilgi mevcuttur. sinikan aşireti güneydoğunun en büyük aşiretidir.
Misafir - servet sinikan

İBRAHİM PAŞA VE SİNİKAN AŞİRETİ SİVEREK MERKEZİ KURDU     22/07/2012 11:52

Siverek Merkez İbrahim Paşa ve Sinikan Aşireti sayesinde zenginleşti.Hakikaten mensuplarının çoğu Arap kökenli olduğu halde Kürtlere ve Kürt Dili Edebiyatı'na da büyük hizmetler yapmışlardır.
Misafir - PAŞA

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ