• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam834
Toplam Ziyaret16087290
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

VAN KARIŞTI

Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde dün çıkan olaylar sırasında ağır yaralanan ve kaldırıldığı Van’da kurtarılamayan İl Genel Meclisi üyesi BDP’li Yıldırım Ayhan’ın cenazesinde olaylar çıktı. Olaylar, cenazenin toprağa verilmesi sırasında bir grubun polisi taşlamasıyla başladı. Polis göstericileri basınçlı su ve göz yaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalışırken, mezarlıkta otların tutuşması sonucu yangın çıktı.

Terör örgütcü PKK’ya karşı yürütülen sınır ötesi hava operasyonlarını önlemek için ’canlı kalkan’ olacaklarını söyleyerek Çukurca İlçesi’ne bağlı Narlı Köyü’nden sınıra yürümekte ısrar eden gruba, güvenlik güçleri pazar günü müdahalede bulundu. Van İl Genel Meclisi üyesi BDP’li Yıldırım Ayhan da bu müdahale sonucu ağır yaralandı. Çukurca Sağlık Ocağı’ndaki ilk müdahale ardından helikopterle Hakkari Devlet Hastanesi’ne sevk edilen Yıldırım Ayhan, buradan helikopterle Van’daki Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Yıldırım doktorların tüm çabasına karşın dün kurtarılamadı. 

POLİSİ TAŞ YAĞMURUNA TUTTULAR

BDP, Ayhan için bugün cenaze töreni düzenledi. Aralarında, BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Nazmi Gür, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP’li yöneticiler ile yaklaşık 5 bin kişi Akköprü Mahallesi’nde bulunan Toprak Kale Camii’nde bir araya geldi. Burada kılınan cenaze namazı ardından, sözde PKK bayrağına sarılı tabut bir süre omuzlarda taşınarak Akköprü Mezarlığı’na götürüldü. Bu sırada sırada kalabalık, terör örgütü PKK ve elebaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar attı. Mezarlıkta cenazenin toprağa verilmesi sırasında bir grup, mezarlık yakınında güvenlik önlemi alan polisleri taş yağmuruna tutunca olaylar çıktı. Polis grubu dağıtmak için göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su kullanırken, göstericiler polise taş atarak karşılık verdi.

POLİS VE GÖSTERİCİLER YARALANDI

Yaşanan olaylar sırasında mezarlıktaki kuru otların tutuşması sonucu da yangın çıktı. Yangına Van Belediyesine ait itfaiye ekipleri müdahale ederken, vatandaşlar da yangını söndürmek için büyük çaba gösterdi. Polis ile göstericiler arasındaki kovalamaca sürerken olaylar sırasında 1 polis ile bazı göstericiler yaralandı.

İÇ KANAMADAN ÖLDÜ

Ayhan’ın ölüm nedeni otopside belirlendi. Otopsi raporunda, Ayhan’ın kesin ölüm nedeninin ateşli silah yaralanması sonucu aldığı darbeyle kaburga kırıklarıyla birlikte akciğer ve kalp zarının zarar görmesi sonucu meydana gelen iç ve dış kanamaya bağlı olduğu belirtildi. Raporda, Ayhan’ın ölümüne neden olan cismin ne olduğunun anlaşılmadığı, ancak bomba olduğu tahmin edildiği belirtildi.

BDP ve kapatılan DTP döneminde oluşturulan Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Diyarbakır’da ’1 Eylül Dünya Barış Günü’ nedeniyle miting düzenleyecek. Tertip Komitesi adına konuşan Burhan Karakoç, Kürt sorununun çözümsüzlüğüne tahammüllerinin kalmadığını belirterek, "Akan kan durmak zorundadır. AKP Kürt sorununun barışçıl ve demokratik çözümü konusunda milliyetçi ve pragmatik yaklaşımlarına son vermek barışçıl ve demokratik bir sürecin önünü açacak politikalar geliştirmek zorundadır" dedi.

Diyarbakır’da, 1 Eylül’de BDP ve DTK tarafından düzenlenecek miting ile ilgili BDP İl Başkanı Mehmet Ali Aydın ve tertip komitesi adına Burhan Karakoç basın toplantısı düzenledi. Tertip Komitesi adına konuşan Karakoç, 30 yıldan bu yana yürütülen politikalar sonucu çözümsüz bırakılan Kürt sorunundan kaynaklı çatışmaların görüldüğünü söyledi. Karakoç, şöyle dedi:

"Türk’ü, Kürd’üyle tüm halklarımızın çok ağır bedeller ödediği, insani değerlerin tahrip edildiği Kürt coğrafyasının viraneye döndüğü bu süreç tüm halklara büyük acılar yaşatmıştır. Sekiz yılı aşkın bir süredir iktidarda olan AKP hükümeti iktidarda olduğu süre içinde ülkemizin toplumsal iç barışının sağlanması ve Kürt sorununun barışçıl demokratik çözümünün gerçekleşmesi için toplumsal ve psikolojik zemin uygun olmasına rağmen maalesef uluslar arası konjonktür ve AKP’nin siyasal çıkarları esas alınarak pragmatik bir yaklaşım gösterilmiş ve ülkemizin kanayan yarası olan Kürt sorununun çözümüne dönük politikalar üretilmemiştir. Tam tersine askeri ve siyasi operasyonlarla, binlerce siyasetçinin tutuklanması ile sorun çözümsüz bırakılmıştır.AKP iktidarının 8 yıllık hükümet döneminin çok büyük bir kısmı ateşkes ve çatışmasızlık uygulamaları ile geçmiş olup toplumumuzda büyük bir rahatlama ve Kürt sorununa barışçıl ve demokratik bir çözümün uygun zemininin oluşmasına yol açmıştır."

Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nde ’canlı kalkan’ olmak isteyenlere yönelik müdahalede ölen Yıldırım Ayhan ve yaşanan olaylara değinen Karakoç, şöyle devam etti:

1 EYLÜL'DE MİTİNG YAPACAKALAR

"Barışı talep etmenin suç sayıldığı ülkemizde askeri operasyonların durdurulması ve ölümlerin önüne geçebilmek için on binlerce insanımız çatışma bölgelerine insani ve vicdani sorumlulukları gereği, akan kanı durdurmak için canlı kalkan olmaya çalışmışlardır. Bu insani duruşlarına karşılık asker ve polisin saldırılarına maruz kalmışlardır. Bu saldırılar sonucu Van BDP İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Ayhan hedef gözletilerek öldürülmüştür. Kürt halkının artık bu faşizan uygulamalara ve Kürt sorununun çözümsüzlüğüne tahammülü kalmamıştır. Akan kan durmak zorundadır.AK Parti Kürt sorununun barışçıl ve demokratik çözümü konusunda milliyetçi ve pragmatik yaklaşımlarına son vermek Barışçıl ve Demokratik bir sürecin önünü açacak politikalar geliştirmek zorundadır. Sayın Öcalan’la müzakerelerin önü açılmalı, askeri ve siyasi operasyonlar durdurulmalıdır. BDP Meclis gurubunun parlamentoya girmesi için hükümet gerekli koşulları yaratılmalıdır."

ensonhaber.com2523 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ