• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam716
Toplam Ziyaret16073775
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Bir oğlum asker bir oğlum dağda ben nasıl ağlamayayım...

Hakkarili anne Cevahir Kaçar 'Yeter artık, bu kan dursun. Oğullarım eve dönsün' diye haykırıyor

Kaçar, 'Analar ağlamasın diyorlar. Bir oğlum asker, bir oğlum dağda. Ben onu ne zorluklarla büyüttüm, dağa çıktı. Gittiği yol ölüm yolu. Nasıl ağlamayayım? Asker annesi de benim. Ne olacak bizim halimiz?' diye soruyor..

Akşam gazetesinden Şenay Yıldız'ın haberi..

Satır arası...
Farklı siyasi yelpazelerden isimleri aynı platformda bir araya getirip, sorunların çözümüne ilişkin tartışma ortamı yaratmayı amaçlayan Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Derneği (EKOPOLİTİK)'in Türkiye'nin Büyük Çatısı toplantılarının Hakkari'deki ayağını izlemek üzere çarşamba günü şehirdeydim.

HAKKARİ'DE HAVA KURŞUN GİBİ AĞIR

EKOPOLİTİK'in iftar toplantısı uzun bir aradan sonra Kuzey Irak'a yapılan askeri harekatın hemen arkasından gerçekleşti. Kente giderken en çok merak ettiğim, oradan görünen Türkiye idi. Sınırda olması nedeniyle operasyonu günlük hayatın kalbinde hisseden Hakkari kent merkezinde hava kurşun gibi ağırdı. Hakkari'den izlenimlerimi bir annenin iç burkan hikayesiyle beraber aktarıyorum: Bir oğlu dağda, bir oğlu da şu anda askerde olan Cevahir Kaçar. Kuzey Irak'a yapılan son operasyonu 'Acaba oğlumun kötü haberi gelir mi?' kaygısıyla izleyen ve 'başına bir iş gelir' diye bize asker oğlunun fotoğrafını vermekten çekinen çaresiz bir anne o. Ve ne yazık ki, onun hikayesi bu coğrafyada hiç de sıra dışı değil...

42 YAŞINDA HAKKARİLİ BİR ANNE

Cevahir Kaçar 42 yaşında Hakkarili bir anne. Onu bu haberin konusu yapan ise şu anda bir oğlunun askerde, bir oğlunun da dağda olması. 20 yaşındaki oğlu Recep bir yıl önce dağa çıkmış, 21 yaşındaki oğlu Önder 7 aydır cezaevinde.

Diğer oğlu ise asker. Onu dinledikçe, her şeye çare bulan insanların bazen ne kadar çaresiz kaldıklarını düşündüm. Zaman zaman gözleri doldu, zaman zaman öfkelendi ama günün sonunda o da ben de çaresizdik. Aşağıda 'Bir oğlum dağda, bir oğlum askerde. Ben nasıl ağlamayayım?' diyen bir annenin dramatik öyküsünü okuyacaksınız...

Oğlunuz Recep'in hal ve tavırlarından tahmin ettiniz mi örgüte katılacağını?
Hayır, hiç öyle bir şey yoktu. 'Babası dağa gitti' deseler inanırdım ama oğlumun gideceğine asla ihtimal vermezdim. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde Elektrik okuyor, spor hakemliği yapıyordu. Hiçbir siyasi eğilimi yoktu, ne partiye (BDP'yi kastediyor), ne Nevruz'a giderdi. Bizim hiçbir maddi sorunumuz da yok, ne istese alırdık.

ŞOKA GİRDİM

Ne hissettiniz oğlunuzun PKK'ya katıldığını anlayınca?
Ben şoka girdim. Hiç kendimde değildim. Bir yılı doldu, hala şoktayım, hala kendimde değilim. Bundan sonra bir daha oğlumu görebilecek miyim, bilmiyorum. Her zaman rüyamda, hep tereddütteyim. Geçen sene Ramazan Bayramı'nda dağa çıktı.

Örgüt hiç kontak kurdu mu sizinle?
Hayır, hiç haber almadık.

Nasıl anladınız peki örgüte katıldığını?
Gittikten 20 gün sonra ANF'de haberini gördük. Haberden Behdinan'da örgüte katıldığını anladık. Ama bizimle hiçbir bağlantısı olmadı.

Ailede başka kimse var mı örgüte katılmış?
Hayır, kesinlikle kimse yok. Akraba bile yok.

DAĞA ÇIKTIĞI İÇİN KIZGINIM

Kızgın mısınız peki dağa çıktı diye?
Tabii ki. Ben 20 yaşına getirdim, okutmuştum, bir sene sonra üniversite mezunu olacaktı. Ben onu oraya gitmesi için büyütmemiştim. Aç mı, hasta mı, bilmiyorsun. Ölüm daha iyidir benim yerimde olmaktansa! Gözümü kapıyorum, dağdakini, cezaevindekini, askerdekini düşünüyorum. Ne için yaşıyorum ki ben? Evime bir şey alınca sevinmiyorum. Tek istediğim bu kan dursun, oğullarım eve dönsün.

Örgüt aklını mı çeldi?
20 yaşına dek ne eve geç gelirdi, ne Nevruz'a ne partiye giderdi. Millete kızardı, niye böyle yapıyorsunuz diye. Nasıl oldu da dağa gitti hiç anlamadık. Kaynım KCK davasından hapiste. 10 yıl önce lise 2'de iken gözaltına alındı. 8 yıl mahkemesi sürdü ve ömür boyu hapse mahkum edildi Oğlum ondan etkilendi, bir şey yapmadan kaynım bu kadar ceza aldı diye kızdı, dağa çıktı sanırım, bilmiyorum ki...

20 YAŞINA NE ZORLUKLARLA GETİRDİM

Oğlunuz dönsün istiyor musunuz?
Keşke, kim istemez ki! 20 yaşına ne zorluklarla getirdim. Bir daha görüp göremeyeceğimi bilmiyorum. Bir daha oğlumu görsem de, o gün ölsem! Nasıl dönmesin? Bir yıldır her gece rüyalarıma giriyor. Keşke dönse...

NE POLİS, NE ASKER NE DAĞDAKİ ÖLMESİN!

Birkaç gündür Kuzey Irak'a Türkiye operasyon düzenliyor. Sizin için zor olmalı. Ne hissettiniz?
10 gündür orası bombalanıyor. Bizim yediğimiz içtiğimiz zehirdir. Ben bir iş yapamıyorum, kendimde değilim. Dağdakinin kötü haberi gelir mi diye de korktum, askerler için de üzüldüm. Ne polis, ne asker ne dağdaki ölmesin! Hepsi bizim çocuklar, başkasının çocuğu değil. Benim oğlum gittikten sonra (dağdakini kastediyor) bir anne ağladı mı, ben de ağlıyorum. Asker anneleri ağlayınca da ağlıyorum. Nasıl ağlamayayım? İkisi de evladım. Diyorlar ki 'analar ağlamasın'.

ÖLÜME GİTTİ BENİM OĞLUM

Bir oğlum asker, bir oğlum dağda. Anne yüreği hiç dayanır mı bu kadarına? Dağda ortalama 5 yıl yaşarlar. Ölüme gitti benim oğlum. Bir daha görür müyüm bilemem. Askerimin başına bir iş gelir diye de korkuyorum. Ben ne yapayım, nasıl ağlamayayım? Bizim sonumuz ne olacak böyle? Oğlum ölüme gitmiş olabilir. Oğlumun gittiği ölüm yolu olabilir ama Başbakan Erdoğan bunu çözüm yolu yapabilir. Biz Kürt olmaktan gurur duyuyoruz. Kur'an-ı Kerim'de 'Aslını inkar eden bizden değildir' der. Bizim aslımız Kürt, inkar edemeyiz. Ama Türk kardeşlerimizle barış içinde yaşamak istiyoruz.

TÜRK BAYRAĞI ALTINDAYIZ, ELBET ASKERLİK YAPACAĞIZ

Diğer oğlunuzu askere gönderdiniz bu süreçte. Hiç tereddüt ettiniz mi?
Biz Türk bayrağı altında yaşıyoruz. Tabii ki askerlik yapacağız. Olur mu öyle şey? Biz de askerliğimizi yapacağız elbet. Ama tek isteğim bu kan, bu savaş dursun. Bu sadece benim başımda değil, tüm Türkiye'nin başında. Yeter artık, bu kan dursun!

Askerdeki oğlunuz dağa çıkmayı düşündü mü peki Recep'ten sonra?
Hayır, kesinlikle. Benim oğlum gittikten sonra cezaevindeki Önder dedi ki ötekine 'Anne-baba yıkıldı, onlara artık biz sahip çıkalım.' İsterim ki okusun, meslek sahibi olsunlar. Biz onları ne zor büyüttük. Eşim Devlet Köy Hizmetleri'nde işçi. Hiç ister miyiz böyle olalım?

Oğlunuz doğuda görev yapacak olsa yine gönderecek miydiniz?
Açık söyleyeyim, ona çok karşıydım ama Allah'tan öyle olmadı. Nasıl olacaktı ki? Bir oğlum dağa gitmiş zaten, biri de askerde. Askerdeki elinde silahla onun karşısına geçse... Olur mu, kardeş kardeşi öldürecek? Olur mu öyle? Denizcidir, öyle olmadı. Ama kardeşinin karşısına dikilse, yıkılırdık, yalan yok.

SAVAŞ UÇAKLARI VE HELİKOPTERLERİN GÖLGESİNDE BÜYÜYOR ÇOCUKLAR

Cevahir Kaçar gibi bir oğlu dağa çıkmış olan Pakize Taş ile de sohbet ediyorum bir süre. 7 oğlu, 5 kızı olan Pakize teyzeye 'Nasılsın?' deyince aldığım yanıt şu oluyor: 'Nasıl olayım? Kaç günlerdir uçak seslerinden uyuyamıyoruz. Benim bir oğlum dağa çıktı ve hayatını kaybetti. Bir oğlum 90'larda Şırnak'ta askerlik yaptı ve çok şükür bir şey olmadı. Burada savaş uçakları ve helikopterlerin gölgesinde büyüyor çocuklar. Artık yeter! Annelerin yüreği yanmasın. Burada bir anne oğlu dışarı çıkınca ya dağa gidecek ve ölecek, ya da polis gözaltına alacak ve ölecek diye korkuyor'. 'Utandığı için' benimle tercüman aracılığıyla Kürtçe konuşan Taş, konuşmamızın sonunda Türkçe olarak 'Artık yeter. Barış istiyoruz!' diyor.

 

ensonhaber.com2367 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ