• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam635
Toplam Ziyaret16073694
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

MÜSLÜMANLARI YOK ETMEK İÇİN YAMYAMLARI KULLANMIŞLAR

Osmanlılar,  16. yüzyıl boyunca Portekizliler'le mücadele ederek önce Arabistan  Yarımadası'nda, daha sonra da Doğu ve Kuzey Afrika'da hakimiyet kurmaya  çalıştılar.

Yemen'de Osmanlılar

Özellikle  Yemen'de Osmanlı hakimiyetinin kurulması oldukça zor olmuştu. Üçüncü  Murad, Manisa'da şehzade iken yanında bulunan, çok güvendiği Hasan  Paşa'yı 1580'de Yemen'e vali tayin etti. Hasan Paşa, Yemen'de o kadar  başarılı oldu ki sonraki padişahlar da paşayı görevinde bıraktılar.  Yemenli Hasan Paşa diye anılan valimiz o bölgede 1580-1604 yılları  arasında 24 yıl beylerbeylik yaptı. Paşa'nın Yemen'deki faaliyetleri  Kızıldeniz, Aden Körfezi, Uman ve Basra Körfezi hatta Doğu Afrikasahillerine kadar geniş bir alanı içine alıyordu.

Osmanlı umudu

Osmanlılar,  1578'te Fas'ta Vadiüsseyl Savaşı'nda Portekizliler'i mağlup edip  krallarını öldürünce İspanya 1580'de Portekiz'i işgal etti. Bu durum  Hint Okyanusu'ndaki Müslümanlar için büyük bir fırsat oldu. Yemen Valisi  Hasan Paşa, Emir Ali Bey adlı kaptanını Portekizliler'e karşı gönderdi.  Türkiye'nin tek Afrika tarihi uzmanı Doç. Dr. Ahmet Kavas, Emir Ali  Bey'le ilgili bir araştırma yapmıştır.

Emir  Ali Bey Aden Körfezi üzerinden Afrika tarafına geçti. Bütün mahalli  sultanlıklar tarafından desteklendi. Osmanlı kuvvetleri Somali  sahillerini takip ederek, 1585'te Makdişu, Malindi, Lamu takımadaları ve  Mombasa'ya kadar ilerledi. Emir Ali Bey, geçtiği yerleri Osmanlı  idaresine bağladı. İki yıl sonra Portekizliler tekrar bölgeye geldilerse  de Makdişu'ya saldırmadılar, Faza'da büyük bir katliam yaparak 10 bin  hurma ağacını kestiler. Bunun üzerine Ali Bey beş gemiyle tekrar bölgeye  gelip 1589'da bölgeyi Osmanlı hakimiyeti altına soktu.

Şehit düştü

Osmanlılar'ın  bugünkü Kenya topraklarına müdahalesi Portekizliler'i tedirgin etmişti.  Kendilerine bağlı yamyam Zimba kabilesini Mombasa üzerine gönderdiler.  Emir Ali Bey, gelişmeler üzerine ikinci Mombasa seferine çıktı.  Portekizliler bu seferi haber alınca hemen büyük bir donanma  gönderdiler.

Yamyam  Zimbalar'ın adaya girişini engellemek üzere donanmayı limana çeken  Osmanlı askerleri, Portekiz donanmasını denizde karşılayamadı. Bu durumu  değerlendiren Portekizliler kısa zamanda limanda demirli Osmanlı  donanmasını yakıp, Mombasa'yı topa tuttular. Emir Ali Bey şehit düştü.  Osmanlı askerleri de karaya çıktıklarında Zimbalar tarafından zalimce  şehit edildiler.

17.  yüzyılda Osmanlı deniz akınları Afrika'nın doğu sahillerinde son bulsa  da Somali'nin başkenti Makdişu'da birçok Osmanlı padişahı adına,  üzerinde tuğra bulunan ve Osmanlı paralarına benzetilen bakır paralar  bastırılmıştır.

Osmanlı'nın Afrika tarihi

Osmanlı  İmparatorluğu, tarihin gördüğü en büyük imparatorluklardan birisiydi.  Ancak tarihi tam manasıyla yazılamamıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun  Afrika sınırları haritalarda sadece Kuzey Afrika'da bir kıyı şeridi  olarak görülür. Bu külliyen yanlıştır. Osmanlı sınırları Afrika'nın  içlerinde Kenya'ya kadar uzanıyordu. Rahmetli Cengiz Orhonlu ve Ahmet  Kavas'ın yazdığı kitap ve makaleler Afrika'nın Osmanlı tarihindeki  yerini ortaya çıkarmıştır.

Rahmetli  Cengiz Orhonlu, kendisine bölgedeki Osmanlı hakimiyetiyle ilgili soru  soran bir Afrikalı'ya yeterince cevap veremediğini fark edince bu konuda  geniş bir araştırma yapmış ve 1976'da yayınladığı "Osmanlı  İmparatorluğu'nun güney siyaseti: Habeş Eyaleti" isimli muazzam eseriyle  bölgedeki Osmanlı tarihini aydınlatmıştır.

Osmanlı imdada yetişti

Portekizliler, 1500'lü yılların başından itibaren Hint Okyanusu'nda ve Doğu Afrika'da sömürgeciliğe başlamışlardı.

Portekiz  donanması, 16. yüzyılın başlarında Sudan ve Somali kıyılarında ölüm  saçtı. Haçlı gemileri kıyılarda bulunan Makdişu (1499), Berâve (1506)  gibi Somali şehirlerini acımasız bir şekilde bombardımana tuttular.  Portekizliler 1507'de Kızıldeniz'e ulaştılar. 1513'te ise Müslüman  Sudan'ın merkezi olan Sevakin'e saldırdılar. 1517'de Lopo Suareş, Adel  Sultanlığı'nın başkenti Zeyla'yı ateşe verdi ve şehir yağmalandı.  1518'de Adel'in en önemli limanlarından biri olan Berbera tahrip edildi.

Portekiz  korsanları, Aden Körfezi'ne yerleşerek Müslüman ticaret gemilerini  yağmaladılar. 1520'de Adel Sultanı Ebubekir, başkenti Zeyla'dan Harar'a  taşıdı. Kanunî döneminden itibaren Osmanlılar Yemen'den başlayarak Doğu  Afrika'da duruma müdahale ettiler. Osmanlı imdada yetişmeseydi Doğu  Afrika'da Müslüman kalmayacaktı.

Kumluca'nın tarihi

Mahalli  tarih araştırmaları son yıllarda belediyelerin sahip çıkmasıyla  çoğaldı. Osmanlı arşiv belgeleri araştırılarak birçok şehir, ilçe ve  beldenin tarihi yazıldı. Bunlardan biri de Antalya'nın Kumluca ilçesi.

İstanbul'da  ulaşımdan temizlik işlerine kadar birçok ilginç konunun tarihini  araştıran genç ve çalışkan araştırmacılardan Mehmet Mazak'ın  gayretleriyle ve belediyenin desteğiyle arşiv belgelerine dayalı iki  kitap ortaya çıktı. "Osmanlı Arşiv Belgelerinde Kumluca" ve Aylin  Doğan'la birlikte "Osmanlı Dönemi Gündelik Hayatıyla Kumluca (1850-1923"  isimli kitaplar bu şirin ilçemizin tarihine ışık tutuyor.

Bu  araştırmalarla birlikte Kumluca'nın sosyal, kültürel, iktisadi, idari  tarihi ortaya çıkıyor. Bu tür araştırmaların artmasını temenni ederken  Mehmet Mazak'ı tebrik ediyoruz.

Yamyamları kullandılar

Müslümanlar'ı  yok etmek isteyen Portekizliler, bugün Mozambik'teki Zambeze Nehri'nin  kuzeyindeki Afrika kabilelerinin en vahşilerinden, yamyam Zimba  Kabilesi'ni kullanmışlardı. Doğu Afrika sahiline sevk ettikleri  Zimbalar, önlerine çıkan her şehre girerek insanları katletmişlerdi.

Sömürgeyle zenginleştiler

Portekizliler,  15. yüzyılın sonlarında Ümit Burnu'nu dolaşarak Hint Okyanusu'na  ulaşmışlardı. Vasco de Gama'nın Hindistan seferleriyle başlayan ticaret,  Portekiz'e büyük bir zenginlik kazandırdı. Portekizliler, Hindistan  kıyılarında, Doğu Afrika'da, Kuzey Afrika'da ve Güney Amerika'da birçok  yeri sömürgeleştirmişlerdi.

bugun com tr5529 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ