• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam593
Toplam Ziyaret16073652
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

TAMAMI ELMASTAN OLUŞAN BİR GEZEGEN KEŞFEDİLDİ

Dünya'dan 4 bin ışık yılı uzaklıkta elmastan oluştuğu düşünülen bir gezegen tespit edildi.
Avustralya’nın Melbourne kentindeki Swinburne Teknoloji Üniversitesi’nde çalışan uluslararası gökbilimci ekibi, Samanyolu galaksisindeki eski ve büyük bir yıldızın, zamanla elmastan gezegene dönüştüğünü ortaya çıkardı. Bu ‘mücevher’ dünya, bizim Güneş sistemimizin en büyük gezegeni Jüpiter’den daha büyük.

ABD, Avustralya, Almanya, İtalya ve İngiltere’den bilim insanlarının oluşturduğu araştırma ekibinin tespitlerine göre, gezegen çok yoğun bir kütleye sahipti ve büyük ölçüde karbondan oluşuyordu. Yoğunluğundan dolayı karbon zamanla kristalleşti ve gezegenin jeolojik yapısı elmasa dönüştü.

Ekibin başındaki Profesör Matthew Bailes, “Gezegenin tarihi süreci ve inanılmaz yoğunluğu, bize onun geçmişi ve şu andaki durumu hakkında ipuçları veriyor” dedi.

Bailes ve ekibine göre, elmas gezegen, dış tabakalarını ve gücünü kaybetmiş ölü yıldız (pulsar) PSR J1719-1438’ten geriye kalan kalıntı. Elmas gezegen, PSR J1719-1438’in etrafındaki dönüşünü 2 saat 10 dakikada tamamlıyor. İki gök cismi arasındaki mesafe ise sadece 600 bin kilometre.

Nötron yıldızları da denen pulsarlar, sadece 20 kilometre çapındaki bir alanda, 1 saniyede yüzlerce kez dönerek, radyasyon ışınları yayıyor. Bu ışınların Dünya’ya ulaşması sayesinde elmas gezegen Avustralya, İngiltere ve Hawaii’deki dev teleskoplar tarafından belirlenebildi. Araştırma sonuçları bilim dergisi Science’ta yayınlandı


3177 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ