• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam672
Toplam Ziyaret16073731
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

BEŞ BİN LİRAYA ÇOCUK GELİN

Eşinden şiddet gören Türkmenistan uyruklu Gozel Begliyeva yaşadığı o korkunç  anları anlattı

Çorum, Amasya, Yozgat, Çankırı ve Tokat gibi İç Anadolu kentlerinde   evlenemeyen veya dul kalan erkekler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu  Bölgesi’nden  çocuk yaştaki kız çocuklarını eş olarak “satın alıyor”. Kız  çocukları, 1000 ile  5 bin lira arasında “satılıyor”. Bu yolla binlerce  kız çocuğu  evlendiriliyor.
Cumhuriyet'in haberine göre Şanlıurfa’da 13 yaşında anne olan N.Ç’nin dramı, Çorum’da ailesi  tarafından önce 4 inek karşılığı, daha sonra da 10 bin lira  başlık  parası karşılığı evlendirilen 14 yaşındaki K.A’nın durumu yürekleri   burktu ancak yetkililer küçük yaşta evlendirilen ve anne olan kız  çocukları konusunda hâlâ önlem almadı.
HANGİ EVDE NASIL KIZ VAR BİLİYORLAR
Daha çocuk yaştaki kızların, Çorum, Amasya, Yozgat, Çankırı ve Tokat  gibi İç  Anadolu kentlerinde evlenemeyen veya dul kalan erkeklere 1000  ile 5 bin lira  arasında satıldığı belirtildi. Amasya, Yozgat, Çankırı,  Çorum ve Tokat gibi İç  Anadolu kentlerinde binlerce kişinin bu yolla  küçük yaştaki kızlarla evlendiği  belirtildi.
Bu yolla evlenen, adının açıklanmasını istemeyen bir kişi şunları  anlatıyor: “Yaşadığımız ilde Güneydoğu’yu bilen kişiler var. Bunlarla  bir kente gidiyorsun  ve burada bu işleri ticaret gibi gören kişiler var.  Onlar hangi evde nasıl kız  var biliyor. Mesela köye gidiyorsun tüm köy  kızları sıraya diziliyor. Sen  içlerinden birini seçiyorsun. Sonra kızlar  gidiyor. Bu kişiler size soruyor,  hangisini beğendin diye. Sen de karar  veriyorsun. Sonra fiyatları söyleniyor.  Fiyatlar ise 1 ile 5 bin TL  arasında değişiyor. Uygun olanı alıp geliyorsun.  Kızların itiraz etme  şansı hiç yok. Kimi zaman ailesi de sizinle geliyor.”
BEŞ BİNE SATILIK GELİN
Damadı görmedim bile: Adıyaman’daki   ailesi tarafından 2 yıl önce zorla evlendirilen adının açıklanmasını  istemeyen  bir kız çocuğu “Annemi, babamı, kardeşlerimi 2 yıldır  görmüyorum, çok özledim” diyerek söze başlıyor. Küçük kız, kendisini  görmeye gelenlerden hangisinin  damat olduğunu dahi bilmeden evlendiğini,  kısa sürede hamile kaldığını ve geçen  yıl bir kız çocuğu dünyaya  getirdiğini anlatıyor.
Çilemiz bebekken başlar: Küçük   anne, kızının kendisi gibi olmasını istemediğini belirterek “Hamileyken  hep bir  oğlum olsun istedim ama olmadı. Bizim oralarda erkek olarak  dünyaya gelmek  ayrıcalıktır. Ama kız doğmuşsanız çileniz bebekken  başlar. Kimi zaman okula  gidemezsiniz, kimi zaman erkeklere alınan bir  çift ayakkabıdan bile mahrum  kalırsınız. Ama Allah kız verdi. Kızımın  sonu da benim gibi mi olur diye  düşünüyorum” dedi.
GERİ DÖNÜŞÜ ÇOK ZOR HASARLAR BIRAKIR
Uzmanlar küçük yaştaki kız çocuklarının evlendirilmesinin bireyin ve   toplumun sağlığını bozacağını, o yaşta bir çocuğun anne olmanın   sorumluluklarını yerine getirmesinin mümkün olmadığını, bunun bireyde  geri  dönüşü çok zor hasarlara neden olacağını belirtiyorlar: “Bu  bireyde, depresyon,  kaygı bozukluğu, intihar girişimi gibi birçok soruna  neden olmaktadır..”
MECBUR  KALDIKLARINDA HASTANEYE GİDİYORLAR
Çorum Barosu avukatlarından Özer Akpınar, bu konuda yasal  düzenlemelerin  yeterli olduğunu, ancak bu tür evliliklerin kolay kolay  adli makamlara  yansımadığını söyledi. Akpınar, “Çorum’da bu tür  evliliklere sıkça  rastlamak mümkün. Bu tüm ülke genelinde çok yaygın bir  evlilik yöntemi. Bu  yasal olmayan evlilikler ancak doğum ya da  hastalanma nedeniyle hastanelere  başvurulduğunda ortaya çıkıyor. Çorum  adliyesinde bu tür yasal olmayan  evliklerin dosyası bir hayli kabarık” dedi


Kaynak :  http://www.internethaber.com/5-bin-liraya-satilik-cocuk-gelin-365993h.htm#ixzz1VAfoEJ4q


2050 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ