• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi20
Bugün Toplam2276
Toplam Ziyaret15290055
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Türkiyede Bir İlk

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yoksul ve yardıma muhtaç ailelerin marketlerden istediği gibi alışveriş yapabilmesi için ’41 Kart’ sistemini hayata geçirdi.

AK PARTİ HAYATA GEÇİRDİ

Vatandaşlar bu sayede normal yardım paketlerinin aksine istediği gıdayı alabilecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, bu sayede insanların yardım aldığının anlaşılmayarak mağdur olmayacağını, kartlarla sadece gıda ürünlerinin alınabileceğini söyledi. 12 Haziran 2011 seçimlerinde siyasi parti liderlerinin ‘Her ev hanımına ayda 600 lira maaş’ ve ‘Her fakire hilal kart’ vaatlerini AK Partili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdi.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Vakıfbank işbirliğiyle hayata geçirilen ve gıda yardımına çok farklı bir boyut kazandıran gıdada kartlı sistem, tüm yönleriyle Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor, '41 Kart' adı verilen gıda kartı, vatandaşların mahcubiyet yaşamasının önüne geçerken, gıda yardımı devam eden vatandaşların kalan yardımları ücrete çevrilerek, gıda yardımlarını '41 Kart'la almaları sağlanacak. Vakıfbank, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından isim listesi gönderilen vatandaşlara ait '41 Kart'ını 7 iş günü içerisinde belediyeye teslim edecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin belirttiği kriterler doğrultusunda, her ilçede şubesi bulunan marketlerle anlaşılabileceği gibi her ilçeden farklı marketlerle de anlaşma yapılabilecek. Kartlı sistemle sadece gıda alışverişi yapılabilecek. Gıda dışında, alkol ve tütün mamulleri gibi ürün alınamayacak. Gıda dışı alışverişin engellenmesi ise yüzde 8 ve altındaki KDV değerleri üzerinden Vakıfbank’ın çözüm ortağı olan IBM tarafından yazar kasa sistemine yapılan yazılım ile sağlanacak. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, Kocaeli Büyükşehir olarak kentte yaşayan bütün yoksullara yardım etmeye çalıştıklarını söyledi.

41 KART

İnsanlara yardım ederken, vatandaşların rencide olmaması gerektiğinin altını çizen Yazıcı, yapılan yardımlardan hiç kimsenin haberinin olmaması için ’41 kart’ sistemine geçildiğini belirterek, “Bu tür durumların ilimizde de yaşanmaması için biz insanlarımız yardımları alırken komşusunun dahi haberi olmasın diye düşündük. Sağ elin verdiğini sol el göremeden '41 Kart' diye adlandırdığımız kart sistemine geçtik.” dedi.

GELİR DURUMUNA GÖRE KREDİ

Ailenin gelir durumun ve ailede yaşayan fert sayısına göre kartlara para yükleneceğini dile getiren Yazıcı, yardımların otomatik olarak yapılacağını kaydetti. Gıda yardımına hak kazanan vatandaşlara Vakıfbank'la yapılan anlaşma gereği bir kart hazırlanacağını dile getiren Yazıcı, kartlara ailelerin fert ve yoksulluk durumuna göre yükleme yapılacağını kaydetti.

Yazıcı,“Kentin tüm noktalarında tüm ilçelerde birden fazla marketten yapılan anlaşmalarla insanlarımız bizlerin de kullandığı gibi kredi ve bankomat kartı ile alışverişini yaptıktan sonra pos makinesinden geçirecek. İhtiyacı olan maddeleri alacak.” şeklinde konuştu.

'41 Kart'ın birçok faydası olduğunu kaydeden Yazıcı, kartlarla alkol ve tütün mamullerinin alınamayacağını önemle vurguladı. Yazıcı, '41 Kart'ın faydalarını ise şöyle anlattı:

ALKOL VE TÜTÜN YASAK

Yardım aldığı çevresi tarafından bilinmeyecek. Bunun rahatsızlığını yaşamayacak. Normal herkes gibi alışverişini yapacak. Bir diğeri istediği gıda maddelerini alacak. Aile fertleri ya da aile reisi zaman zaman o yoksulluğa rağmen yardımla gelen parayı yanlış yerlerde harcaya biliyordu. Markete gittiğinizde bu kartla sigara alkol alamayacaksınız. Bu türden ürünler almanız mümkün değil sistem kabul etmeyecek. Sadece gıda maddeleri alabileceksiniz.

Yazıcı sistemle ilk etapta 3 bin 590 aileye yardım edileceğini ve bu ailelere kartlarının dağıtılacağını açıkladı.

 

ensonhaber.com1849 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ