• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam2391
Toplam Ziyaret15290170
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

"Kılıçdaroğlu'na Saygım Var Ama..."

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Sivas Valiliği'nin, Sivas katliamını anma etkinlikleri ile ilgili kararını eleştirdi. Karara tepki gösteren Genç, "Hükümeti ikaz ediyorum. Ben de yarın oraya gideceğim, anma töreninin yasaklanmaması gerekir. Valiliğin aldığı kararı geri almasını istiyorum" dedi.

Kamer Genç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "boykot" krizinde devreye girmesiyle ilgili soruları yanıtladı. "Ben Abdullah Gül'ün bir şey yapacağına inanmıyorum. Abdullah Gül iyi bir AKP'lidir" diyen Genç, şöyle devam etti:

"Kesinlikle Erdoğan'ın direktifi dışında Abdullah Gül'ün de bir şey yapacağına inanmıyorum. Dolayısıyla buradan bir keramet çıkacağına inanmıyorum. Abdullah Gül ile görüşmenin sonucu değiştireceğine inanmıyorum."

"Bahçeli'nin tavrı doğru mu" sorusuna da Genç, "Tabi. Şahsen Gül'ün bu aşamada Tayyip Erdoğan'ın istemediği bir şey yapacağına inanmıyorum" dedi.

"Kemal Bey çıktı ama" hatırlatması üzerine Genç, şöyle dedi:
"Olabilir, Kemal Bey problemlerin hallini istiyor. Belki o düşüncede olabilir. Genel Başkanım ben saygı duyuyorum ama ben şahsen Gül'ün, Tayyip Erdoğan'ın emirleri dışında bir şey yapacağına inanmıyorum."

-Hatip Dicle'NİN DURUMU-

Hatip Dicle ile ilgili Ysk'nın seçimden önce verdiği kararı eleştiren Genç, "'Seçime girsin', dedi. Bana göre orada verilen karar Anayasa ve hukuka aykırı bir karardır. Hatip Dicle milletvekili seçildikten sonra, mazbatasını aldıktan sonra, o mazbatayı iptal edemezsiniz, o yetki Ysk'da değildir. Mahkumiyet kararı Anayasa'nın 85. maddesine göre Meclis'te okunurdu ve Hatip Dicle'nin milletvekilliği de kendiliğinden düşerdi" dedi.

-"TÜRKİYE'DE YAŞAMAK ÇOK BÜYÜK TEHLİKE"-

Türkiye'de hukuk olmadığını iddia eden Genç, "Hukuk AKP'den yana. AKP kendi diktasını ve kendi göre hukuk rejimini kurmuş. Artık Türkiye'de yaşamak da bence çok büyük bir tehlike" dedi.

-"YEMİN ETMEMENİN BİR MÜEYYİDESİ YOK"-

Bir basın mensubunun sorusu üzerine Genç, "Parlamentoda yemin etmek manevi bir bağlılık ama yemin etmemenin bir müeyyidesi belirlenmemiş" dedi.

Yemin etmeden Parlamento çalışmalarına katılacağına dikkat çeken Genç, "Yemin etmeyen bir milletvekilinin hangi haktan yararlanamayacağına ilişkin ne İçtüzük'te ne Anayasa'da bir hüküm yok. Yemin etmeyen bir milletvekili parlamentoya katılır, yasama faaliyetine katılır. Bunu engelleyen bir hüküm yok" dedi.

-"YEMİN ETMEDEN DE OY KULLANABİLİRİZ"-

Bir basın mensubunun, "Yemin etmeden de oy kullanabilir misiniz" sorusuna Genç, "Tabii, kullanırız, engel yok" dedi.

Bir basın mensubunun, "Oy kullanmanız halinde tavrınızda geri adım atmaz mısınız" sorusuna ise Genç, "Böyle bir imkanımız var ama partimiz derse, Meclis'e katılırız, otururuz ama hiçbir faaliyete katılmayız ona da katılırız. Partinin protesto hareketine katılırız ama Meclis çalışmasına da katılmayız, oy da vermeyiz ama partinin de bunun devamında karar alması lazım" dedi.

Pazartesi günü yapılacak Meclis Başkanlığı seçimiyle ilgili sorulara da Genç, "Katılıp, kullanabiliriz, bir engel yok. (Aday gösterebilir misiniz?) Aday da gösterebilir. AKP'de, CHP'de, MHP'de, Bdp'de gösterebilir" dedi.

-"TAYYİP BEY EZBERE KONUŞUYOR"-

"Komisyonlar oluşturulabilir mi" sorusuna da Genç, Anayasa'nın 94. maddesini hatırlatarak, "Bana göre de oluşturulamaz. Anayasa'da da ara seçimle ilgili bir madde var. Yüzde 5 milletvekili sayısı azaldığında üç ay içinde ara seçime gitmek zorunda. Yemin etmeyenler 171 kişi, parlamentonun yaptığı icraatları meşru sayılamaz. Tayyip Bey ezbere konuşuyor" dedi.

-"YEMİN ETMEYEN MİLLETVEKİLİ İÇİN MÜEYYİDE YOK"-

Yemin etmeyen milletvekillerinin Genel Kurul'da ve komisyonlarda oy kullanamayacağı yönündeki görüşleri eleştiren Genç, "İçtüzük'te, yemin etmeyen bir milletvekili Meclis'ten çıkarılır diye bir ceza var mı, yok. Boşluk var, boşluğun düzeltilmesi lazım" dedi.

"Meclis Başkanvekilliğine aday olacak mısınız" sorusuna ise Genç, "Böyle bir niyetim olduğunu Genel Başkan'a söyledik, olursa olur, olmaz ne yapalım" dedi.

 

haberler.com2189 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ