• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam221
Toplam Ziyaret15276450
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Mehmet Ali Birand'ın Posta gazetesi'de kaleme aldığı " Genlerimizde darbecilik vardı" başlıklı yazısı tartışmalara neden oldu.

Gelebilecek tepkilerin kendisini korkutmadığını söyleyen Birand, "Yaptığım gerçekçi bir saptamadır, herkes bunun doğru olduğunu biliyor. Bu saatten sonra tehditler beni hiç etkilemez." dedi. Birand, yazısında "Bizim için yani laik merkez medya mensuplarının büyük bölümü için öncelik demokrasi veya parlamento değildi. Genelkurmay daha önemliydi. Böyle yetiştirildik." ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili olarak NTV'de soruları cevaplayan Mehmet Ali Birand, andıç döneminde yeteri kadar tehdit altında yaşadığını, üstüne Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın gönderildiğini söyledi. Bu yüzden gelecek hiçbir tehdidin artık kendini etkilemediğini belirtti.

Birand, "Önümüzdeki günlerde askerci gazetecilerimiz gelir; 'Bu böyle değil, böyleydi. Namussuz...' şudur budur diye... Umurumda bile değil. Yaptığım gerçekçi bir saptamadır, herkes bunun doğru olduğunu biliyor. Benim saygı duyduğum kişilerden sadece sessizlik geldi, destek geldi. 'Ağzına sağlık' diyen çok oldu. Keşke daha yüksek sesle söyleselerdi ama zararı yok, onların mesajları bile benim için çok kıymetlidir." ifadelerini kullandı. Medyada yaşanan zihinsel değişimin ardında AK Parti dönemindeki demokrat duruşun etkili olduğunu belirten Birand şöyle devam etti: "Önceden asker müdahale eder ültimatom verir, hemen ertesi gün başbakan 'ben yanlış anlaşıldım, komutanlar haklıdır' derlerdi. Bu, AK Parti döneminde değişti. 27 Nisan'da muhtıraya cevap verildi. Seçim oldu, asker olduğu yerde kaldı. Bu iktidarın verdiği tepkiye toplumda 'bir dakika, demek ki bu işler öyle değilmiş' algısı oluştu. Medya değişmeye başladı, birçok gerçeği görmeye başladı. Genelkurmay'ın değil, demokrasinin ön planda olduğunu... Hepimiz değiştik, dünya değişti. Dünya artık darbeleri desteklemez hale geldi. Onun için sadece AK Parti demeyelim, bütün konjonktür değişti. Bugün artık yepyeni bir Türkiye, yepyeni bir dünya var. Asker de asıl şimdi gücüne kavuşmaya başladı. Çünkü siyasetle uğraşan bir asker hiçbir zaman vatanını gerektiği gibi savunamaz."

haber365.com1953 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ