• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam1322
Toplam Ziyaret15277551
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

GATA'da 20 askerin kobay olarak kullanılması ve Genelkurmay'ın Balyoz yorumu hakkında suç duyurusu.

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) ve Hasta Hakları Aktivistleri Derneği, GATA'da 20 askerin kobay olarak kullanılması ve Genelkurmay Başkanlığı'nın Balyoz davası ile ilgili internet sitesinden yayınladığı açıklamasına ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Sultanahmet'teki İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen MAZLUMDER İstanbul Şubesi ve Hasta Hakları Aktivistleri Derneği üyelerini temsilen bir açıklama yapan MAZLUMDER İstanbul Şube Başkan Yardımcısı Avukat Kaya Kartal, 20 askerin üzerinde rızaları dışında çeşitli deneyler yapıldığını belirtti.

Avukat Kartal, "GATA Komutanlığı'nda vuku bulan olayda ve mağdur ifadelerine göre kendilerinden izin alınmaksızın ilgili yöntemlerin uygulandığı dillendirilmiştir. Öte yandan askeri emir komuta zinciri içerisinde en altta yer alan erlerin hür irade ile rıza beyanında bulunmaları, emir baskısı ve hiyerarşi tabiiyeti nedeni ile mümkün değildir. Biliyoruz ki emir komuta zinciri içinde en altta olan 'erin' iradesini kimse önemsemez ve 'Emrediyorum; kobay ol' denir ve askerler o iş için kullanılır." dedi.

Askerlerin kobay olarak kullanılmasının, suç olmasının yanında yaşam hakkı yönünden de ihlal niteliği taşıdığını belirten Kartal, konunun adli yönden takipçisi olacaklarını bildirdi.

GENELKURMAY KAMUOYUNA SAYGISIZLIK YAPMIŞTIR

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yayınlanan Balyoz davası ile ilgili açıklamaya ilişkin değerlendirmede de bulunan Kartal, "Kamuoyuna saygı ile duyurulan açıklama bizatihi kamuoyuna saygısızlık olarak ele alınmalıdır. 28 Şubatlarda brifing vermeye alışmış Genelkurmay'ın, bu alışkanlığını tik halinde devam ettirdiğinin bir başka örneğidir bu açıklama. Darbe dönemleri ve sonrası dönemlerde askeri teamüllerde karşılık bulan bu ve benzeri açıklamaların artık modası geçmiştir." dedi. CİHAN

İZMİR BAROSUNDAN DA SUÇ DUYURUSU

İzmir Barosuna üye bir grup avukat, Genelkurmay Başkanlığının, internet sitesinde ''Balyoz davası''na yönelik yaptığı açıklamaya ilişkin, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda bulunan grup adına İzmir Adliyesi önünde basın açıklaması yapan avukat Mustafa Halit Çelik, söz konusu açıklamada ''Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevli ve emekli 163 personelinin tutukluluk halinin devamını anlamakta güçlük çekilmektedir'' denildiğini hatırlattı.

Çelik, açıklamanın devamında, davayla ilgili açıkça mahkemeye tavsiye ve telkinde bulunulduğunu öne sürerek, ''Yapılan açıklama adeta yargıya muhtıra niteliğindedir'' dedi.

Çelik, şunları söyledi:

''Genelkurmay Başkanlığının, er, uzman veya astsubaylar ile ilgili olarak sessiz kalmasına rağmen, general ve rütbeli subay personeli hakkında bu tür açıklamalarda bulunması düşündürücüdür.

Anayasamızın 138. ve TCK'nın 288. maddesi gereği Genelkurmay Başkanımız hem 'Anayasa maddesini ihlal' suçunu, hem de 'adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs' suçunu birlikte işlemiştir. Bu konuda, suç duyurusunda bulunuyor ve ilgilileri gerekli soruşturma için göreve çağırıyoruz.'' 

 

haber365.com1931 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ