• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam1507
Toplam Ziyaret15277736
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

İslam coğrafyasını kana bulayan ABD ve İsrail, Ortadoğu'da yeni "fırsatlar"ı konuştu.

Beyaz Saray'da bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama ile İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki ayaklanmalara değinerek "Bu gelişmelerin bizim için nasıl bir şans teşkil ettiği konusunda mutabık kaldık" dedi. Görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, Obama, "Peres'le uzun uzun Ortadoğu'daki olup biten olayları ele alıp değerlendirdik" dedi. Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki ayaklanmalara değinen Obama, "Peres ile birlikte, bu gelişmelerin hem bir sorun hem de bir şans teşkil ettiği konusunda mutabık kaldık" dedi. Obama, "Arap dünyasındaki meydana gelen değişiklikleri gözönünde bulundurursak, İsrail ile Filistinliler arasındaki sorunlara barışçıl bir çözüm bulmanın bugün daha da önem kazandığı söyleyebiliriz" ifadesini kullandı.

Peres, heryere göz dikti!
Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki gelişmeler ile ilgili Peres'in ilgi çekici fikirleri olduğunu belirten Obama, "İsrail Devlet Başkanı, Mısır gibi bir ülkede demokratik geleceğe göz kulak olmanın yanısıra, Mısırlıların ekonomik geleceği ile de ilgilenilmesinin öneminin altını çizdi" dedi.

Cameron'dan itiraf
Pakistan'ı ziyaret eden İngiltere Başbakanı David Cameron, burada ülkesinin sömürgeci geçmişi hakkında ilginç tespitlerde bulundu. "Dünyadaki pek çok sorunun nedeni İngiltere" diyen Cameron, Hindistan ve Pakistan arasındaki Keşmir meselesi ile ilgili olarak da "İngiltere'yi, dünyadaki birçok sorunda olduğu gibi baş sorumlu olduğu bu konuda öncülük edeceği bir pozisyona sokamam" şeklinde konuştu.

Cameron'un gerçekleri aktardığı sözlerine kısa süre sonra ülkesinden tepki yağmaya başladı. İşçi Partisi'nden Tristram Hunt tepkisini şöyle dile getirdi:

"İngiltere'yi dünyadaki tüm hastalıkların sorumlusu olarak göstermek safça bir yaklaşım. David Cameron ziyaret ettiği ülkelerde, oradakilerin duymak istediklerini söyleme eğiliminde. Bu İsrail, Türkiye, Hindistan ya da Pakistan olabilir"

İngiltere'nin tarihiyle şizofrenik ilişkisi

Ülkenin önde gelen akademisyenlerinden Daisy Cooper da başbakanın sözlerini "İngiltere'nin eski kolonileri arasındaki şizofrenik ilişkilerine örnek" olarak gösterdi. Cooper'a göre şizofrenik ilişkinin temelinde ülkenin geçmişiyle gurur duyma ve utanmanın bir arada olması yatıyor.

İngiltere daha önce de özür dilemişti
David Cameron'ın bu sözleri İngiliz yetkililerinin geçmişleriyle yüzleşme girişimlerine ilk örnek değil. 1997'de dönemin başbakanı Tony Blair, 19'uncu yüzyılda İrlanda'da yaşanan büyük kıtlık nedeniyle İrlandalılardan özür dilemişti. Blair, 2006'da da köle ticareti nedeniyle Afrikalılara derin üzüntüsünü bildirmişti. İngiltere, 1920'leden 1960'lara kadar Avusturalya ve diğer ingiliz Milletler Topluluğu ülkelerine zorla gönderilen onbinlerce çocuktan da resmi özür dilemişti. 

Milli Gazete1650 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ