• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam1418
Toplam Ziyaret15991297
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

İdam sehpasına gönderilen Adnan Menderes'in son sözleri ve Türkiye'nin içine sokulmak istenen karanlık senaryoyu yıllar öncesinden nasıl deşifre ettiği anlaşılıyor

Dursun Kabaktepe'nin haberi

TRTHaber’de yayınlanan Yüzyılın Manşetleri programında 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra idam cezasına çarptırılarak asılan Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın son anları anlatıldı.

 

Belgeselde en çok dikkat çeken konulardan biride Adanan Menderes’in kendi sesinden Türkiye’nin kalkınmasına düşman olan çevreleri anlattığı cümlelerdi. Menderes, konuşmasında şu ifadeleri kullanıyordu: "Esasen, öteden beri milletçe kalkınmamızın düşmanı kesilmediler mi? Şimdiye kadar memleketin muvaffakıyetlerinden birisini dahi kale alıp bahsettiler mi? Türk Milletinin zeka ve gayretinin mahsulü olan bin-bir eserden birisine bile başlarını çevirip baktılar mı? Milletin olan her güzel şeyden birisini dahi benimsemek faziletini gösterdiler mi? Hayır. Aksine olarak her muvaffakıyeti bir felaket, her güzel ve muhteşem eseri bir zarar diye göstermek için seneler ve senelerdir nasıl çırpındıklarını milletçe bilmiyor muyuz?"

HALKIN VEKİLLERİ İDAM EDİLDİ
27 Mayıs 1960 günü Alparslan Türkeş'in okuduğu radyo yayını ile beraber ilk darbesini yaşadı. Demokratik süreç yara aldı.  Tüm siyasal ve sosyal düzenin askıya alındı. Demokrat Parti üyeleri topluca yargılandı. 15 Ekim 1961 günü mahkeme kararını verdi. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve halkın seçtiği vekiller darağacına yollandı.

27 MAYIS NASIL OLDU
27 Mayıs askeri darbesi ile ilgili şu bilgiler özellikle dikkat çekiyor:  “Darbe emir komuta zinciri içinde yapılmadı. 37 düşük rütbeli subayın planları ile icra edildi.  Kritik mevziler bu subayların ellerindeki asker ve silahlarla önce ordudaki komuta kademesi etkisiz hale getirilerek ele geçirildi.  Sonra cumhurbaşkanı ve hükümet üyeleri tutuklandı. 235 general ve 3500 civarında subay (daha çok albay, yarbay, binbaşı) emekliye sevk edildi.  1402 üniversite öğretim görevlisi görevden alındı. Bazı üniversiteler kapatılıp el konuldu. 520 hakim ve yargıç görevden alınarak, yargı kontrol altına alındı.

Moralhaber.Net3359 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ