• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam1151
Toplam Ziyaret16002826
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve Abdullah Çatlı'nın, Ergenekon dosyasına giren suç belgeleri arasında, parmak izinden, evinin elektrik faturalarına kadar çok sayıda doküman var.

Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve Abdullah Çatlı'nın Ergenekon dava dosyasına giren zamanaşımına uğramış suç dosyalarından ilginç belgeler çıktı. Yeşil'in parmak izinden Antalya'da kaldığı evin elektrik faturaları, Yeşil olabileceği iddiasıyla incelenen cesedin raporu ile Çatlı'nın el yazısıyla yaptığı başvurular sonucu verilen pasaportlara kadar birçok belge artık Ergenekon dosyasında. Mahkeme, Çatlı ve Yeşil'in dosyasında Ergenekon terör örgütü iddiasıyla yürüyen davaya delil arayacak.

Ergenekon'a yeni delil aranıyor

Kumarhaneler kralı Ömer Lütfü Topal cinayeti dava dosyasından sonra 1994'te öldürülen İran uyruklu uyuşturucu kaçakçıları Asker Simitko ve Lazım Esmaelli'nin dava dosyası da Ergenekon'a girdi. Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin talebi üzerine dava dosyasına giren ve zamanaşımına uğrayan cinayet davası dosyasından ilginç belgeler çıktı.

İki uyuşturucu kaçakçısının öldürülmesinden sorumlu tutulan Abdullah Çatlı ve Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın sanık olduğu dava dosyasında, Yeşil'in parmak izinden Antalya'da kaldığı evin elektrik faturaları ile Çatlı'nın kendi el yazısıyla yaptığı başvurular sonucu verilen pasaportlara kadar birçok belge çıktı. 13. Ağır Ceza şimdi Çatlı ve Yeşil'in dosyasında Ergenekon terör örgütü iddiasıyla yürüyen davaya delil arayacak. 

28 Ocak 1995 yılında Silivri'de öldürülen İran uyruklu uyuşturucu kaçakçıları Asker Simitko ve Lazım Esmaelli'nin Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından öldürüldüğü iddia edilmişti. O dönem DGM'de görülen dava, olay yeri nedeniyle Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'na yollanmıştı.

10 gün sonra öldürüldüler

Silivri savcılığınca uzun süre yürütülen soruşturma daha sonra zaman aşımına uğradı. Bu dönemde savcılık, cinayetle ilgili iki İranlı'nın yakınlarının ifadelerini alıp Yeşil'in cinayetle bağlantısını mercek altına aldı. Lazım Esmaelli'nin kardeşi Ahmad Esmaelli'nin cinayetten önce Yeşil'e fidye ödediği ortaya çıkmıştı. Ancak fidyelere rağmen iki İranlı öldürülmüştü. Ergenekon'a giren dava dosyasında, işlem yapılan bankadan o dönem savcılığa gönderilen yazılar ve belgelerde Yeşil'in açtırdığı Ahmet Demir adına olan hesabına ilişkin bir takım bilgiler dikkat çekti.

Dekontlara göre Lazım Esmaelli'nin kardeşi Ahmad Esmaelli, Ahmet Demir adına açılmış hesaba 17 Ocak 1995'te 300 bin mark ve 20 Ocak 1995'te ise 50 bin dolar yatırmış. Simitko ve Esmaelli'nin zamanaşımına uğramış dava dosyasını isteyen Ergenekon mahkemesi, şimdi kendi davalarına delil olabilecek belgeler olup olmadığını araştırıyor. Ergenekon davası ilk başladığında Askar Simitko'nun ailesi davaya müdahil olmak için dilekçe sunmuştu. Ancak mahkeme müdahillik talebini o dönem reddetmişti. 

Dekontlar ilk kez ortaya çıktı

Yeşil'in Ahmet Demir adına açılmış bu hesabına para yatıranın sadece Lazım Esmaelli'nin kardeşi olmadığı, özellikle 1994 yılında Yeşil'e farklı kişilerce yüklü miktarda paralar yatırıldığı görüldü. İk kez belgeleriyle ortaya çıkan Yeşil'in hesabına yatırılan para miktarları ve yatıran bazı isimler şöyle: 

1994 yıllarında Yusuf T.tarafından 250 bin dolar

1994 yılında Şaban B. tarafından 100 bin dolar

1994 Ahmet K. tarafından 659 bin dolar

1994 yılında Mehmet A.tarafından 249.737.500 dolar

1994 yılında Ağa Y. tarafından 250 bin dolar

1994 yılında Hurşit H.tarafından 251 bin dolar

1994 yılında Mustafa A. tarafından 200 bin dolar.

Parmak izleri İnterpol kararında

YeŞİl hakkında 1999 yılında çıkartılan İnterpol arama kararında, parmak izleri ve fotoğrafı yer alıyor. Bir başka belgede Ödemiş'te bulunan kimliği belirsiz bir cesedin Yeşil'e ait olup olmadığı ile ilgili verilen Adli Tıp raporu. 13.01.1999 tarihli raporda, söz konusu cesedin diş ve kan örnekleriyle Yeşil'in annesi Derdi Yıldırım ile oğlu Murat Yıldırım'ın diş ve kan örneklerinin karşılaştırıldığı anlatılarak, cesedin Yeşil'e ait olmadığı belirtilmiş. Ahmet Demir adının dışında Metin Atmaca ismini de kullanan Yeşil'in bu isme ait kimliği, pasaport talep formu ile verilen pasaport yer alıyor. Metin Atmaca adına alınan pasaportta Yeşil'in mesleği ise "İthalatçı-ihracatçı" olarak geçiyor. Ahmet Demir adına yapılan pasaport başvurusunda da Yeşil'in mesleği "Öğretmen" olarak geçiyor. Yeşil'in Antalya'da kaldığı eve ait elektrik faturaları, evin tapu belgeleri ve avukatına verdiği vekelatname de diğer belgelerden.

Pasaport için el yazılı dilekçe

Dosyada, Abdullah Çatlı ile ilgili olan belgeler arasında Çatlı'nın kullandığı iddia edilen suikast silahlarına dair ekspertiz raporları ve silahların fotoğrafları yer alıyor. Resmi yazışmalarda, söz konusu silahların Behçet Cantürk ve Savaş Buldan gibi isimlerin öldürülmelerinde kullanılan silah oldukları iddiasının araştırıldığı görülüyor. Abdullah Çatlı'nın kendi el yazısıyla Mehmet Özbay adlı kişinin kimlik ve fotoğraflarını kullanarak pasaport başvurusu yaptığına dair belgelerin yer aldığı dosyada, Çatlı'nın askerliğinin de ertelendiği belirtiliyor. Abdullah Çatlı'nın pasaportta bulunan mesleği hanesinde ise, "İthalat-ihracat" ifadeleri yer alıyor. Çatlı'nın, nüfus cüzdan ve pasaport yenileme için yaptığı başvularda da kendi el yazısını kullandığı dikkatlerden kaçmıyor.
 
  haber365.com1763 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ