• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam1108
Toplam Ziyaret16002783
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Savaş uçakları keşif uçuşu yapıyor. Kaddafi kadın ve çocukları 'canlı kalkan' yaptı. AN BE AN TÜM GELİŞMLER....

Fransız jetleri, Libya'daki hedeflere yönelik hava saldırıların başlarken, siviller de önemli havaalanlarında toplanmaya başladı.

Libya devlet televizyonunun canlı yayınladığı görüntülerde başkent Trablus ve Muammer Kaddafi'nin doğum yeri Sirte'de gösteri yapan siviller görülüyor.

Devlet televizyonu, vatandaşların, diğer şehirlerdeki havaalanları ile Kaddafi'nin Bab el Aziziye'deki karargahına da akın ettiğni duyurdu.

19.49 - Fransız savaş uçakları, 4 tankı vurdu

Libya'nın doğusunda Muammer Kaddafi güçlerine ait askeri bir aracı imha eden Fransız jetlerinin dört tankı daha vurduğu öne sürüldü.

El Cezire televizyonu, saldırının Bingazi'nin güneybatısında gerçekleştiğini duyurdu.

19.11 - Fransa: Libya'da ilk hedefi yok ettik

Fransa Savunma Bakanlığı, Libya'da ilk hedefin vurularak yok edildiğini duyurdu. Vurulan hedefin bir araç olduğu belirtildi.

19.11 - İLK ATEŞ AÇILDI

Libya'daki Muammer Kaddafi yönetimine karşı uluslararası koalisyonun bu ülkede başlattığı operasyonlar kapsamında ilk ateş açıldı.

Fransa Savunma Bakanlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Fransız uçakları bugün TSİ 18.45'te bir Libya askeri aracına ateş açtı.
Fransa'nın Charles De Gaulle uçak gemisinin de Libya'ya doğru yarın yola çıkacağı kaydedildi.

Öte yandan Kaddafi yönetimi karşıtı güçler, bu sabah Bingazi üzerinde düşürüldüğü bildirilen savaş uçağının kendilerine ait olduğunu açıkladı. Muhaliflerin yetkililerinden Azeldin el Şerif, yer ile iletişim olmadığı için uçağın, muhalif güçlerin ateşi sonucu yanlışlıkla düşürüldüğünü söyledi.AA


19.01: Fransız savaş uçağı, Kaddafi güçlerine ait bir askeri aracı vurdu. 

Fransa'ya ait bir savaş uçağının, Kaddafi güçlerine ait askeri bir aracı bombaladığı bildirildi. Ateşin, Türkiye saati ile 18.45'te açıldığı öğrenildi.

18.43 - ABD Dışişleri Bakanı Clinton: Libya'ya karşı müttefikleri sonuna kadar destekleyeceğiz

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Libya'ya yönelik uluslararası müdahalede Arap liderliğinin ve işbirliğini çok önemli olduğunu söyledi. Paris'te basın toplantısı düzenleyen Clinton, Amerika'nın ise Libya'ya müdahale kapsamında kara birliklerini Libya'ya göndermeyeceğini kaydetti. Clinton, ayrıca Avrupa ve Kanada güçlerine yardım için ABD'nin bütün kapasitelerini getireceğini ifade etti. 

Konuşmasında Bahreyn'e de değinen Clinton, Bahreyn'in Körfez güçlerini kendisine yardımcı olması için çağırma hakkı bulunduğunu; ancak kendilerinin diyalogdan yana olduklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Paris'te düzenlenen basın toplantısında amaçlarının Kaddafi'yi devirmek olup olmadığının sorulması üzerine "Amacımız sivilleri korumak" dedi. 

18.20 - Libya'ya müdahale operasyona şimdiye kadar 5 uçak katıldı

Libya'ya yönelik gerçekleştirilen ilk harekâta 5 Fransız uçağının katıldığı bildirildi. Fransız ordusundan bir yetkili, bu uçakların 2 Rafale, 2 Mirage ve 1 Awacs uçağı olduğunu belirtti.


18.17 - Obama: ABD Libya'ya müdahale etmek için hazır...

17:48 - Kaddafi, kadın ve çocukları karargahı etrafında 'canlı kalkan' yapt.

Fransız uçaklarının Libya semalarında uçmaya başlamasının ardından bir grup sivil, Muammer Kaddafi'nin karargahının bulunduğu Bab el Aziziye'de toplandı. Başka bir grup ise Trablus'taki uluslararası havaalanında gösteri yapıyor.

Libya devlet televizyonunda yayınlanan görüntülerde, göstericiler arasında kadın ve çocukların da bulunduğu göze çarpıyor.

Libya resmi medyası, Fransızların vurmakla tehdit ettiği bölgelerde vatandaşların toplandığını duyurmuştu. Burada toplanan insanların 'canlı kalkan' görevi gördüğü anlaşılıyor.

Muammer Kaddafi'nin Bab el Aziziye'deki sarayı 25 yıl önce Amerikan uçakları tarafından vurulmuştu.

17:45 - Belusconi: Operasyonun komuta merkezi Napoli olsun

İtalyan Başbakani Silvio Belusconi, Libya'ya karşı yürütülecek hava harekatının komuta merkezinin Napoli olması konusunda teklifte bulunduğunu açıkladı.

17:38 - Fransız jetleri Kaddafi'nin tanklarını vurabilir

Fransız bir yetkili, Mirage ve Rafale jetlerinin Bingazi üzerinde olduğunu ve Muammer Kaddafi tanklarını vurabileceğini söyledi. Jetlerin, isyancıların merkezleri ve etrafı üzerinde uçtuğunu söyleyen yetkili, Kaddafi güçlerinin harekete geçmesini önlemeye çalıştıklarını aktardı. İsminin açıklanmasını istemeyen aynı yetkili, jetlerin tankları bugün ilerleyen saatlerde vurabileceğini kaydetti.

17:32 - İtalyan uçakları da keşif uçuşuna başladı

Fransız hava kuvvetlerine bağlı Mirage ve Rafale savaş uçaklarının, Libya'da muhaliflerin merkezi olan Bingazi üzerinde oldukları bildirildi. Fransız yetkililer, uçakların Libya tanklarını hedef alabileceklerini belirtti. Öte yandan İtalyan savaş uçaklarının da Libya semalarında gözlem görevine başladıkları kaydedildi. El Arabiye televizyonunun haberinde, ayrıntılı bilgi yer almadı.

17:10 - Danimarka: Libya'ya müdahele akşama kalmadan başlayabilir

BM Güvenlik Konseyi'nin "sivilleri ve sivillerin yaşadığı bölgeleri korumak amacıyla" Libya'da uçuşa yasak bölge oluşturulmasını ve "işgal dışında gerekli tüm seçeneklere başvurulmasını" öngören karar tasarısını kabul etmesi Danimarka'da sevinçle karşılandı. Uzun süreden beri yaptığı açıklamalarda Libya'ya askeri müdahalenin şart olduğunu dile getiren Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen kararın memnuniyet verici olduğunu belirtti. Diğer taraftan Danimarka Dışişleri Bakanı Lene Espersen söz konusu askeri müdahalenin bu öğleden sonra gerçekleşebileceğini söyledi. Espersen, "Bugün akşam olmadan BM'ye bağlı koalisyon güçleri Kaddafi'ye bağlı güçleri karşı saldırıya geçebilir." dedi.

17:09 - Cameron: Kaddafi ateşkesi bozdu, acil hareket zamanı geldi

Paris'teki Libya zirvesinden sonra konuşan İngiltere Başbakanı David Cameron, "Kaddafi ateşkesi bozdu, Libya'da acil hareket zamanı geldi." dedi. "Kaddafi, ateşkes sözü verirken uluslararası topluma yalan söyledi. Ateşkesi bozdu." diyen Cameron, Libya liderinin kendi halkına karşı gaddarlığa devam ettiğini vurguladı. Sivil katliamının devam etmesine izin veremeyeceklerini söyleyen Cameron, BM'nin verdiği kararı uygulayacaklarını ifade etti.

17:07 - El Arabiya: Kaddafi güçleri Zintan'a saldırıyor

Libya'nın batısındaki Zintan kentinin Muammer Kaddafi'ye bağlı güçler tarafından bombalandığı ve askeri tankların kente yaklaşmakta olduğu bildirildi. El Arabiya kanalı, bir görgü tanığının kentin hem güneyden hem de kuzeyden bombalandığını aktardığı belirtildi. Görgü tanığı ayrıca 20 - 30 kadar tankın kente doğru yaklaşmakta olduğunu ifade etti.

16:48 - Sarkozy: Libya halkı kendi geleceğini belirleme hakkına sahip olmalıdır

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Libya'ya yapılacak olası bir müdahale hakkında açıklama yaptı. Sarkozy'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

- Fransız savaş uçakları, Libya'nın savaş uçaklarının Bİngazi'ye saldırmasını engellemek için keşif uçuşu yapıyor.

- Kaddafi uluslararası tüm uyarılara kulaklarını tıkadı ve sivil halka saldırmaya devam etti. Bu durumda müdahale kaçınılmaz olmuştır.

- Kaddafi tarafından baskıya maruz bırakılan Libya halkı haklarını talep etmektedir.

- Amacımız herhangi bir tarafa fikirlerimizi empoze etmek değil, halkın kendi geleceklerini belirleme hakkına sahip olabilmeleridir.

- Kaddafi Uluslararası toplumun şartlarını yerine getirirse 'en kötü durumdan' kurtulabilir.

- Yapılacak müdahale,Birleşmiş Milletlerkararınına dayanmakta ve tamamen meşru bir zemine oturmaktadır. 16:37 - Kanada uçakları da keşif uçuşu yapıyor 

Fransız ordusuna bağlı birçok savaş uçağının, "Libya toprakları" üzerinde keşif uçuşu yaptığı bildirildi. Fransız askeri kaynakları, uçakların Fransa'nın doğusundaki Saint-Dizier üssünden kalktığını belirtti. Kaynaklar, bu "keşif görevinin" bugün akşam üzeri boyunca devam etmesinin beklendiğini, uçakların Libya üzerindeki birkaç saatlik uçuş esnasında hiçbir zorlukla karşılaşmadığını kaydetti. Öte yandan Kanada uçakları da Libya toprakları üzerinde keşif uçuşu yaptığı bildirildi. Kanada askeri sözcüsü, Libya'ya yönelik operasyon için iki günlük bir süreye ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

16:37 - ABD'den müdahale sinyali

Libya'daki gelişmelerle ilgili olarakAmerikaBirleşik Devletlerinden de bir açıklama geldi. ABD, 'Sivillere yönelik şiddet, gelecek adımlarımızı belirleyecektir dedi.

16:17 - Libya gözlemci gönderilmesini istedi

Libya Dışişleri Bakanı Musa Kusa, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'dan Libya'ya uluslararası gözlemci göndermesini istedi. Dışişleri Bakanı Kusa, Trablus'ta düzenlediği basın toplantısında, ateşkes ilan ettiklerini, bunun, Libya'nın BM kararlarına olumlu bir cevap verdiğinin kanıtı olduğunu belirterek, inandırıcılıklarını kanıtlamak için BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun'dan uluslararası gözlemci göndermesini istediklerini kaydetti.

16:16 - Savaş uçakları keşif uçuşu yaptı

Fransız ordusuna bağlı savaş uçaklarının, Libya toprakları üzerinde keşif uçuşu yaptığı bildirildi.

14:43 - El Cezire: Bingazi Hastanesine 26 ölü getirildi

El Cezire'nin Libya'daki muhabirleri, Bİngazi'deki Jala Hastanesi'ne saldırılar sonucu hayatını kaybeden 26 kişinin cesedinin ve 40'tan fazla yaralının getirildiğini bildirdi.

14:31 - Libya'ya askeri müdahale başlayabilir"

Fransa'nın başkenti Paris'te Libya üzerine yapılan görüşmenin bitmesinde sonra dünya güçlerinin Libya'ya askeri müdahaleye başlayabileceği bildirildi. Reuters, görüşmelerdenki bir kaynağa dayandırdığı haberinde, "Dünya güçleri Paris toplantısı biter bitmez Libya'ya askeri müdahale başlayabilir" dedi.

13:59 - Libya hükümeti canlı kalkan kullanıyor

Libya'nın resmi haber ajansı JANA; vatandaşların Fransa'nın vurmakla tehdit ettiği hedeflerin etrafında toplandığını duyurdu.

13:52-Keskin nişancılar Misrata kentine ateş açtı: 2 ölü

Libya Lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlere mensup keskin nişancıların Misrata kentinde açtıkları ateş sonucu 2 kişi öldü. Kent sakinlerinden, adının Sadun olduğunu söyleyen bir kişi, Reuter ajansına yaptığı açıklamada, keskin nişancıların bu sahab Misrata kentinde açtığı ateş sonucu 2 kişinin öldüğünü söyledi. Sadun, ''Bazı evlerde bulunan keskin nişancılar halka ve gördükleri her şeye ateş açıyor'' dedi.

13:34-Libya hükümeti:Gözlemcileri bekliyoruz

Libya Hükümet Sözcüsü İbrahim Musa, tek taraflı ilan ettikleri ateşkese bağlı kaldıklarını belirterek, "Önümüzdeki birkaç saat içerisinde Almanya, Türkiye, Malta ve Çin'den gözlemcilerin gelmesini bekliyoruz." dedi.

12:55-NATO, olağanüstü toplandı

NATO'nun karar organı Kuzey Atlantik Konseyi, Libya'da uçuş yasağına yönelik askeri planları görüşmek üzere olağanüstü toplandı. Askeri yetkililerin, Akdeniz kıyısındaki üslere savaş uçakları ve helikopterlerin sevk edilmesi için planları tamamlamak üzere olduğu belirtildi. NATO'nun Paris'teki toplantının sonuçlarına göre pozisyon alacağı belirtiliyor.

12:50 - Kaddafi'den kafa karıştıran adım

Libya lideri Muammer Kaddafi, Birleşmiş Milletlerin ülkesi ile ilgili aldığı kararı yok saydığını açıkladı. Başkent Trablus'ta sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada Kaddafi, ABD BaşkanıBarack Obama, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İngiltere Başbakanı David Cameron'a mesaj yolladığını belirterek, "Libya'ya müdahaleden pişman olursunuz. Libya sizin değil, Libyalılarındır" dedi. Muhaliflerin elindeki bölgelere askeri saldırıyı sonuna kadar müdafaa eden Kaddafi, Obama'ya, "bazılarının silahla ABD kentlerini ele geçirdiklerini görseydiniz ne yapardınız?" diye sordu. Yapılan açıklamada Kaddafi'nin Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararları 'geçersiz' olarak nitelendirdiği ve BM ve Batılı liderlere birer mektup yolladığı bildirildi.

12:47-Bingazi'den yüzlerce kişi kaçıyor

Libya'da yüzlerce kişinin Bingazi'den kaçtığı bildirildi. Bölgedeki AFP muhabiri, kentin kuzeydoğusundan kaçan insanların, Tobruk ve Mısır'a giden yola çıkmadan öncebenzinistasyonları ve fırınların önünde kuyruk oluşturduğunu belirtti. 

12:28- Kaddafi, Batı'yı müdahale konusunda uyardı

Libya lideri Muammer Kaddafi, ülkesine askeri müdahale konusunda Batı ülkelerini uyardı. Kaddafi, herhangi bir müdahalenin "açık bir saldırı" olacağını söyledi.

BM'NİN ASKERİ MÜDAHALE KARARI VAR

BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı 'askerî müdahale' kararından sonra Kaddafi 'acil ateşkes' ilan ettiğini açıklamıştı. Libya yönetiminin, ateşkesin uygulanması için Türkiye'den arabulucu olmasını istediği öne sürülmüştü. Önceki gün radyodan Bingazi halkını tehdit eden Kaddafi'nin bu kararı, ayakta kalabilmek için son hamle olarak değerlendiriliyordu.

KİM KİME SALDIRDI?

El Cezire televizyonu Libya lideri Muammer Kaddafi'ye bağlı güçlerin Bingazi kentine sahilden ve güneyden saldırdıklarını duyurdu. El Cezire televizyonunda daha önce verilen haberde, Bingazi'nin batısındaki banliyölere giren Kaddafi güçlerinin kentin iç kesimine ağır topçu ateşi başlattıkları bildirilmiş ancak Bingazi kentine saldırı düzenlendiği haberleri Libya hükümeti sözcüsü Musa İbrahim tarafından yalanlanmıştı. Öte yandan Bingazi'deki muhalif güçlerin sözcüsü Halid El Sayeh, basına yaptığı açıklamada, Kaddafi'ye bağlı güçlerin kentin batısından Bingazi'ye girdiklerini söyledi. Sayeh, ''Batılı güçler nerede? Saatler içinde saldırı düzenleyebileceklerini söylemişlerdi'' diye konuştu. Bölgede bulunan Reuters haber ajansı muhabirleri, muhalif güçlerin, muhaliflerce oluşturulan Ulusal Libya Konseyi'nin üssünün bulunduğu, adalet sarayı binasına giden yollar üzerine beton barikatlar kurduklarını bildirdi.

LİBYA DEVLET AJANSI NE DEDİ?

Libya Devlet Ajansı ise Bingazi'de El Kaide'nin Kaddafi güçlerine saldırdığını iddia etti.

LİBYA DIŞİŞLERİ NE DEDİ?

Libya Dışişleri Bakanlığı'ndan yağılan açıklamada ise 'Ateşke gerçek ve güvenilir, Libya Hava Kuvvetleri saldırmıyor' denildi.

(AJANSLAR)1980 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ