• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi16
Bugün Toplam1138
Toplam Ziyaret16002813
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

TBMM'ne sunulan Tasarıya göre, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan'da yargılanması Başbakan'ın iznine bağlı olacak.

 

Hükümet, Anayasa değişikliklerine uyum doğrultusunda Askeri Hakimler Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısını TBMM'ye sundu. 

Tasarıya göre Genelkukmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Yüce Divan'lık görev suçlarıyla ilgili soruşturma açılması Başbakan'ın iznine tabi olacak. Soruşturmayı Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun seçeceği üç kişilik komisyon yürütecek. 

Buna göre Ankara Başsavcılığı'nda devam eden 12 Eylül soruşturmasında “darbe yapmak” görev suçu kapsamında görülürse, Kenan Evren ve diğer darbeciler hakkında soruşturma açılıp açılmayacağına Başbakan Erdoğan karar verecek. Tasarıyla siviller, savaş hali haricinde askeri mahkemelerde yargılanamayacak. Tasarıyla getirilen diğer bazı düzenlemeler şöyle:

- Askeri mahkemeler, asker kişiler tarafından işlenen askeri suçlar ile bunların asker kişiler aleyhine veya askerlik hizmet ve görevleri ile ilgili olarak işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevli olacaklar. “Devletin güvenliğine ve anayasal düzene” karşı suçlar sivil mahkemelerde görülecek. Böylece Balyoz, Ergenekon gibi davalarda askerlerin askeri mahkemelerde yargılanmaları gerektiği yönündeki itiraz da dayanaksız kalacak.

- Askeri hakimlerin rütbe ve kademe ilerlemesi işlemleri kuvvet komutanlıklarının teklifi üzerine doğrudan Milli Savunma Bakanlığı'nca yapılacak. Askeri mahkemelerin idari işleri ile askeri savcılıkların bütün işlemleri Milli Savunma Bakanının gözetimine tabi olacak.

 

haber365.com1615 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ