• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam1195
Toplam Ziyaret16002870
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Erkek hemşire Cafer Cengiz ise böyle bir saldırıya uğradığı için büyük bir üzüntü yaşadığını söyledi

Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde, rahatsızlanan eşini Devlet Hastanesi'ne götüren Erdal Aydoğan, Acil Servis'te iğne yapan kişinin erkek hemşire 25 yaşındaki Cafer Cengiz olduğunu öğrenince ortalığı birbirine kattı. "Benim karıma bir erkek nasıl iğne yapar" diye bağıran Aydoğan, erkek hemşire Cengiz'e saldırıp, yumruklar attı. Hastane personeli, olayıprotesto etti.

Kızıltepe Devlet Hastanesi Acil Servisi'ndeki olay dün gece meydana geldi. Acil serviste görevli erkek hemşire Cafer Cengiz, servise gelen bir kadın hastaya iğne yaptı. Eşinin kayıt işlemlerini yaptırdıktan sonra Cengiz'in yanına gelen Erdal Aydoğan, iğneyi onun yaptığı öğrenince "Benim karıma bir erek nasıl iğne yapar" diye bağırmaya başladı. Sakinleşmeyen Aydoğan, Cengiz'in üzerine saldırıp, yumrukladı. Öfkeli kocayı serviste bulunan diğer hastane çalışanları güçlükle dışarı çıkardı.

Erkek hemşirenin saldırıya uğraması üzerine, hastane çalışanları olayı protesto etmek için bugün hastane önündebasın açıklaması yaptı. Başhekim Sefer Varol, 14 Mart TıpBayramı'nda daha güzel şeyler söylemek istediğini, ancak bir arkadaşlarının saldırıya uğradığını söyledi. Başhekim Voral, "Acil servisimizde görevli arkadaşımız saldırıya uğramıştır. Normal bir enjeksiyondan sonra hastanın eşi tarafından darpedilmiştir. Sağlık çalışanların bu şartlarda can güvenliği yoktur. Bu konudan çok şikayetçiyiz. Bu konuda kolluk kuvvetleri olsun, adliye olsun onların bu konuda bize hassasiyet göstermelerini istiyoruz. Vatandaşlarımızında bize yardımcı olmasını istiyoruz" dedi.

Erkek hemşire Cafer Cengiz ise böyle bir saldırıya uğradığı için büyük bir üzüntü yaşadığını söyledi. Cengiz, şunları söyledi:

"Kadının eşini, kayıt yaptırmak için bilgisayara gönderdim. Sonra da enjeksiyonu yaptım. Hasta yakını durumu öğrenince direkt bana saldırıp, yumruklar attı. Gerekçesi sadece eşine enjeksiyon yapmam. Aşağı yukarı günde gelen hastalarınyüzde 70'i kadın. Bizim işimiz acil, istesek de istemesek de müdahale etmek zorundayız. Biz hasta seçimi yapmayız, ayrıca ailenin, 'İğneyi kadın hemşire yapsın' diye talebi olmadı. Hastanın kadın ya da erkek sağlık personeli seçme hakkı yok. Eğer bize hassasiyetlerini bildirselerdi, kadın arkadaşlarımıza yönlendirirdik."

KADIN HEMŞİRELERDEN TEPKİ

Kızıltepe Devlet Hastanesi'nde görevli kadın hemşirelerde erkek meslektaşlarına yapılan saldırıyı kınadı. Hemşire Filiz Aydın, şunları söyledi:

"Bir kadının bir erkeğe enjeksiyon yapması yanlış olmuyor da bir erkeğin bir kadına enjeksiyon yapması mı yanlış oluyor? Bizim halkımız kusura bakmasın bu konuda çok geride kalmış. Ne fark var? O zaman biz de erkeklere iğne yapmayalım. Günah diyorsanız, bu doğru bir şey demiyorsanız, biz de yapmayalım bunu. Biz tıpta yeminliyiz, görevimiz başında art niyetli değiliz, herkese eşit şartlarda hizmet vermek istiyoruz. Yeter artık her gün darp, küfür, hakaret. Artık bıktık, bugün bizim tıp bayramımız eğlenmemiz gerekirken burada ağlıyoruz" dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Ekmekçileri Sendikası adına açıklama yapan ebe Şükran Koyuncu, saldırıyı kınadı. Koyuncu, hiç de yabancısı olmadıkları bir saldırıya uğradıkları belirterek, şöyle dedi:

"Acil polinikliğinde hemşire olarak çalışan arkadaşımızın enjeksiyon sırasında iğnesini yapılan kadının eşi tarafından saldırıya uğramıştır. Bizler her gün ülkemizin dört bir yanındaki binlerce sağlık kurumunda, acillerde, poliniklerde, labavortularda, ameliyathanelerde, çocuklarımızı, yaşlılarımız, düşkünlerimizi, hastalarımızı sağlıklarına kavuşturmak için fedakarca çalışıyoruz. Çünkü bizler insan yaşantısına başlangıcından itibaren saygı göstereceğimize, kendi yaşamımızı insanlığın hizmetine adayacağımıza hastalarımızın sağlığının bizim için en önde geleceğine mesleğemize adım attığımız ilk günde söz verdik. Ne varki son dönemlerde giderek artan bir şiddete maruz kalmaktayız. Sağlık çalışanları darp ediliyor, yaralanıyor, sakat bırakılıyor, öldürülüyor. Acil servislerde yaşanan izdihamlardan sorumlu biz değiliz."

Hastane yönetimi, erkek hemşireye saldıran Erdal Aydoğan hakkında şikayetçi oldu.

 

posta.com2347 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ