• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam368
Toplam Ziyaret16003805
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Dersim'de yaşanan dramın baş sorumlusunun İsmet İnönü olduğunu gösteren belgeler büyük ses getirdi. Akit'e konuşan tarihçiler, Dersim arşivlerinin açılmasını isteyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tarihten habersiz olduğunu kaydettiler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ısrarla açılmasını istediği Dersim arşivlerinden Milli Şef İsmet İnönü çıkmasının ardından Akit'e konuşan tarihçiler, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tarihten habersiz olduğunu söylediler. 

“MÜDAHİL OLMADIĞIMIZ YER YOK” MESAJI VERİLDİ
Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Arabacı, Dersim'in 4 asır boyunca devletin müdahale alanının dışında bulunduğunu belirterek, “İnönü zamanında devlet Dersim'e müdahale etmiştir” dedi. Dersim olaylarının 1926'da yeniden canlandığını vurgulayan Arabacı, “İnönü döneminde devletin uygulamak istediği programları Dersim halkı reddetti. Bu nedenle devlet asırlardır müdahale edilemeyen devletin müdahil olmadığı yere müdahale ederek “bizim müdahil olmadığımız yer yok” mesajı verdi.

“İNÖNÜ, TOPTAN YOK ETMEYİ PLANLADI”
Muğla Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Çevik, Dersim'de meydana gelen olaylarla ilgili şöyle konuştu: “İsmet Paşa döneminde var olan küçük boyuttaki olaylar büyütülmesine izin verilerek toptan bir yok ediş, ezme politikası uygulanmıştır. Küçük bir şey büyültülmüş ve halkı şiddetle bastırma şekli seçilmiştir.”

“DERSİM BİR YARADIR” 
Araştırmacı Tarihçi Yazar Cezmi Yurtsever ise şunları kaydetti: “Keşke bu olaylar olmasaydı ama maalesef yaşandı. Burada bir yara vardır. Birinci elden belgelerin açılması gerekiyor. Olayla ilgili kayıp ne kadar? Orada tam olarak neler oldu? Cumhuriyet arşivleri kapalı; 1923'ten bu yana neler olmuş, açılması durumunda neler yaşandığı anlaşılacaktır.”

“BURASI BİR ÇIBANBAŞI, ACİL AMELİYAT EDİLMELİ”
İçişleri Bakanlığı, 1925 yılında Dersim'e Mülkiye Müfettişi olarak atadığı Hamdi Bey'in de konuyla ilgili sert açıklamaları var. Bakanlık Hamdi Bey'i Dersim'e göndererek, bölgenin nabzını tutmasını istemişti. 2 Şubat 1926'da biten raporun içeriği çok mühim tespitlerle doluydu. Hamdi Bey, olaylarla ilgili, “Dersim bir sorunlar yumağı ve hatta çıbanbaşı haline geldi” demişti. Hamdi Bey'in önerisi gayet netti: Memleketin selameti için hiç vakit geçirmeden bu çıbanbaşı üzerinde ameliyat yapmak gerekir.

SÜLEYMAN KARTAL / AKİT
1364 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ