• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi17
Bugün Toplam1208
Toplam Ziyaret16002883
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

"İtaat" kavramı sadece Allah için söz konusu olursa sınırsızdır. İnsanlar söz konusu ise belli sınırları ve ölçüleri vardır. Bu sınır en yakın akraba olan anne baba için de, eş için de geçerlidir.

"İtaat" kavramı sadece Allah için söz konusu olursa sınırsızdır. İnsanlar söz konusu ise belli sınırları ve ölçüleri vardır. Bu sınır en yakın akraba olan anne baba için de, eş için de geçerlidir.

Bu ölçüyü Peygamberimiz veriyor: "Allah'a isyanın olduğu yerde kula itaat edilmez." Yani bir meselede Allah'a isyan varsa, Allah'ın emri çiğneniyorsa, insanlar ne kadar yakınınız olursa olsun ona itaat edilmez; Allah'ın emrine karşı kulun dediği yapılmaz.

Akrabaya iyilik, akrabayı ziyaret, akrabalarla ilişkileri devam ettirmek Allah'ın bir emridir; bu emrin yerine getirilmesi namaz ve oruç gibi farzdır ve bu emir bir ibadettir. Sadece şu üç âyet bile konuyu gözler önüne sermeye yetiyor:

"Hiçbir şeyi O'na ortak koşmadan Allah'a kulluk edin. Anne ve babaya, akrabaya iyilik edin." (Nisa, 4:36)

"Allah adaleti, iyiliği, akrabaya ikramı emreder." (Nahl, 16:90)

"Allah'a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını kesmekten sakının." (Nisa, 4:1)

Akraba hukuku Peygamberimiz'in hadislerinde açık ve net biçimde bildirilir:

"Kim Allah'a ve âhiret gününe iman etmişse sılâ-i rahim etsin. (yakınlarıyla ilgilensin)"

"Akrabaları ile alâkalarını kesenler, aramızda bu­lunma­sınlar."

"Aralarında akrabası ile ilgisini kesen kimselerin bu­lun­duğu topluma Allah'ın rahmeti inmez."

Akraba anne ve baba tarafından kan bağımız olan yakınlarımızdır. Bu insanlarla irtibat halinde olmak, imkânlar ölçüsünde ziyaret etmek, arayıp sormak, iyilikte bulunmak, gerektiğinde yardım etmek; uzakta iseler, her zaman gitmek mümkün değilse telefonla görüşmek dini birer görevdir.

Böyle bir görevi eşiniz, "kocaya itaat" kavramı içinde görüp engel olmasını dini bir gerekçe olarak göstermemeli. Kayınvalidenizin o akrabalarınızla sorunlarının olması, sizin onlarla görüşmemenize bir bahane olarak öne sürülmemelidir.

Fakat bazı akrabalar inancınıza dil uzatıyor veya bir şekilde size zarar verme gibi bir konuma girmişlerse zaten o zaman mesafeli hareket edersiniz. Yoksa aranızda dini açıdan hiçbir problem olmayan akrabalarınıza gidip gelmenize, görüşüp konuşmanıza engel olunmaması gerekir.

Tövbesiz hiçbir günah yoktur, her günahın bir tövbesi vardır ama insan manen eksiliyor, vicdanen ıstıraplar yaşıyor, yaşadıklarının tortusu aklından ve hayalinden temizlenmiyor.1402 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ