• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam1384
Toplam Ziyaret15991263
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

MIHEMED ARİFE CIZİRE

 

Arifê Cizrawî, 1912 yılında Cizîra Botan'ın Mîr Elî mahallesinde dünyaya geldi. Annesi Edla hanımın sesinin güzel olması Mehmet Arifê Cizrawî için bir şanstı. Cizrawî, denilebilir ki ilk müzik bilgilerini annesi Edla hanımdan ve yine o yıllarda ünlü Celila Elî, diğer adıyla Kör Celal'dan alır. Çocukluğu annesinin yanında geçen Mehmet Arif ê Cizrawî'nin gençliği bir hayli sorunlu geçer. Siyasal sebeplerden dolayı 4 yıl kadar (1925-1929) Diyarbakır cezaevinde kalır ve çıktıktan sonra toğun baskılara dayanamayaraktan bağdata sürgün eder. burada sanat çalışmalarını devam ettiren cizrawi muziğinin meyveleri olan xifşê, siwaro, pismamo, ez xezalim, koçerê gibi parçalar ile bağdat radyosunda ses verir. Şeyh Said ayaklanmasından sonra ayaklanmayı destekleyen  Seyit  Abdulkadir ve  12 arkadaşı ile birlikte  istanbulda yakalanarak  Diyarbakıra getirilerek tutuklanır. Cizrevi zindana atılırken Seyit  Adulkadir, oğlu ve  5 arkadaşı 27 mayıs 1925 te idam edilir.

Cezasını tamamlayıp çıktıktan sonra ,ilk kürt kadın radyo sanatçısı olan  Meryem Xan ile beraber programlar yaparak 1939 yılında ilk radyo solo programını yapar.

Meryem Xan ile birlikte Bağdat'ta Ebul Kelb Kampanyası etrafında birçok plak yapar. Plakları yalnız Kürtler tarafından değil, Arapların, Acemlerin de dikkatini çeken Arifê Cizrawî, 1949 ve 1972 yılları arasında Bağdat radyosu Kürtçe servisinde çalışır ve Bağdat Radyosu'nda çalıştığı zaman diliminde toplam 333 derleme kaydeder.
Cizrawî, Bağdat radyosuna girdikten kısa bir süre sonra namı her yere yayılır. Kuzey Kürtleri, Güney ve Ermenistan Kürtleri arasında en gözde ses olur. Erivan Radyosu Kürtçe Bölümü'nün 1950'lerde kurulmasıyla Cizrawî, burda programlara çıkar, söyleşiler yapılır ve bu dönemde gerek halk ve gerekse müzikişinaslar ona "Kürdistan'ın Bülbülü" ünvanını verirler.

Irakın Erbil(Hewler) kentinde çıkan bir yangında Ünlü dengbej  Kawis ağanın arşivi  ile birlikte kendisininde arşivi tamamen yanmıştır.

1986 yılında 74 yaşında iken Bağdatta vefat etmiş ve Mezarı Duhok'tadır


Yorumlar - Yorum Yaz
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ