• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam644
Toplam Ziyaret16073703
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
Tarih Dede
tarihdede@semskiasireti.com
ŞEMSKANLILAR İLE BRUKANLILARIN TARİHİ SERÜVENLERİ ARASINDAKİ İLGİNÇ BENZERLİKLER
24/02/2012
..

Sözlü olarak günümüze kadar anlatıla gelmiş olan Şemskanlıların tarihi serüvenindeki en önemli bölümlerinden biri, özellikle Ağrı yöresi Şemskanlıların 1600 ‘lü yıllarda Cizre’den (Botan) Doğubeyazıt’ a  olaylı bir şekilde göç etmeleridir.

Daha önce sitemizde yayınladığımız “Botan’dan kaçış” başlıklı yazıda büyüklerin anlatımını orijinal şekilde yazmıştık. Kısaca hatırlayacak olursak;

Botan Miri aynı zamanda akrabası olan Şemskanlıların  Ağrı kolunun dedesi Hacı Mele Şemseddinin kız kardeşi Adule Hanımı istemiş ancak Adulenin rıza göstermemesi üzerine kardeşleri’de vermek istememiş ve aralarında çıkan kavga nedeni ile Mele şemseddin  ile Bu gün Hemoyi, Zetoyi, Nezoyi, Redoyi, Qaski ve Sevoyilerin dedeleri olan diğer kardeşleri ile beraber Botan Mir’inin başını kesmek suretiyle öldürmeleri üzerine göç serüvenleri başlamış ve  Doğubeyazıt tarafına göç etmeleri sonuçlanmıştır. Bazı kaynak kişiler botan’dan bazıları’da Diyarbakır Silvan ve Karacadağ’dan geldiklerini  rivayet ederler.

Brukanlıların ise Diyarbakır karacadağ’dan dedeleri Şemseddin Ağa (Şemdin Bey) zamanında kaçarak Kafkasya, İran ve Osmanlı toprakları üçgenine özellikle Iğdır Van ve Muradiye  cıvarına yerleşmeleri , hem  Şemskanlılar ile hemen hemen aynı zamanda (1600 yılında) hem de  kaçış nedenlerinin aynı olması çok ilginçtir.

Tıpkı yukarıda anlattığımı olayın bir benzerinide Brukanlılar şöyle yaşamışlardır.

Yine eldeki bilgilerin resmi bir kaynağı olmamakla beraber, kuşaktan kuşağa anlatılana göre; Brukanlılar 1600 yılında Diyarbakır’ın Karacadağ  bölgesinde göçebe olarak yaşarlarken, obaya bir Osmanlı müfrezesi gelir ve Brukanlıların aşiret Reisi Şemseddin Ağa (Halk arasında Şemdin olarak bilinir)  Hizmetkarlara emreder derhal koçlar kesilir, pilavlar pişirilir yemekler hazırlanır ve ikramda bulunurlar.Yemek esnasında müfreze kolunun genç subaylarından biri Şemdin Beyin güzel kızını görünce  çok beğenir ve istemeye  karar verir, birazda üniformanın verdiği bir cesaretle fütursuz hareketlerde bulunur ve ne şekilde olursa olsun ben bu kızı alacağım diyerek  obayı terk eder, subayın bu hareketleri  Şemdin ağa ve  çevresindekiler tarafından hoş karşılanmaz. Kızı vermemeye karar verirler, ancak kızı vermemekle Osmanlıyı karşılarına almak zorunda kalırlar. Müfreze bir müddet sonra obaya gelir ve kızı isterler, Şemdin ağa kızı vermeyince aralarında şiddetli çarpışmalar çıkar ve bir çok asker bu çatışmada ölür. Bu durumda işlerinin kolay olmayacağını anlayan şemdin ağa aşiretini alarak Silvan üzerinden Cebel dağlarını aşarak Muş ovası ve  Hınıstan geçerek Ağrı dağı eteklerindeki Tuji Yaylasına oradan da Aras nehri kıyısında Iğdır’a yakın bir yere  yerleşirler. Tıpkı Şemskanlılar gibi burada da  göç edecekleri yönün tespitinde kendi aralarında anlaşmazlığa düşerler bir kısmı Kafkasya ya Erivana, Tezekend’e bir kısmı da İran ‘ın Hoy ve Maku bölgelerine göç ederler.

Şemskanlılar'ın  Hamza Begi koluna bağlı bir guruba Gawestiyayi derler. Bunlar zamanında Siirt ve Batman tarafından van istikametine giderken Hizan taraflarında Öküzleri yorulduğu gerekçesi ile yola devam etmez ve orada kalırlar. Diğer akrabaları neden gelmediklerini sorduklarında öküzlerimiz yoruldu ondan gelemedik demişler. Bu nedenle Kürtçe'de öküzleri yoruldu anlamına gelen "Gawestiyayi" diyorlar. Daha sonraki zamanlarda  ise Van, Siirt ve Batman civarına göç edenleride vardır. Yola devam edenlere de  Gaçelengi diyorlar.

Aynı duruma benzer bir olayda Brukanlıların başından geçer. Şöyleki; Brukilerin tarihi 1609 yılından itibaren Karacadağ yani bugünkü adıyla Diyarbakır bölgesinden başlar. Brukiler, Karacadağ bölgesinden ayrılınca yolculuğa devam edemeyenler akrabalarından ayrıldıklarından kendilerine  Gavestiyan Brukileri (Yani öküzleri yorulan Brukiler) devam edenlere de  (Gaguran) yani yola devam edenler denir.

Şemskanlıların bir kolu’da Erivana göç etmiş ve Brukanlılar gibi 1918 ile 1920 tarihleri arasında  tekrar Van, Muradiye, ve Tendürek Dağları eteklerine göç etmişlerdir. Brukanlıların bu serüveni Rahmetli Kinyas Kartalı’ın anılarında mevcuttur.

Şimdi bu benzerlikleri anlatırken şunu düşündüm acaba bu benzer hikayenin kahramanları kim? Şemskanlılar mı yoksa Brukanlılar mı ?

Aslında hikaye’yi kim sahiplenirse sahiplensin önemli değil ama şu bir gerçek ki çok meşakkatli ve zahmetli bir serüven yaşamışlardır.6965 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

İRAN KÜRDİSTANINDAKİ CELALİLERİN YÜREK BURKAN DRAMI - 25/11/2013
tarihin sayfalarına geçen kara lekelerden biri olan Celalilerin bu dramının etkilerini hala gideremeyen aileler vardır. Ancak Selahaddin-i Eyyubinin süvari birliklerini oluşturan tarihin bu kahraman aşireti inanç ve azimleri sayesinde bu yaraların
Nakşibendi Tarikatını Anadolu'ya getiren Ünlü Kürt Düşünürü Mevlana Halid-i Kürdi - 14/05/2013
Nakşibendi Tarikatını Anadolu'ya getiren Ünlü Kürt Düşünür Mevlana Halid-i Kürdi
MERVANİ KÜRT DEVLETİNİN İLK KURUCUSU EBU ABDULLAH EL SÜLEYMAN BİN DOSTIK’IN TRAJİK HAYATI - 30/01/2013
MERVANİ KÜRT DEVLETİNİN İLK KURUCUSU EBU ABDULLAH EL SÜLEYMAN BİN DOSTIK’IN TRAJİK HAYATI
LOZAN ATLAŞMASININ KÜRTLERE KAYBETTİRDİKLERİ VE GÜNÜMÜZE YANSIYAN SANCILARI - 03/12/2012
LOZAN ATLAŞMASININ KÜRTLERE KAYBETTİRDİKLERİ VE GÜNÜMÜZE YANSIYAN SANCILARI
ÇALDIRAN SAVAŞINA FİİLEN KATILMIŞ BAĞIMSIZ KÜRT BEYLİK - AŞİRETLERİ VE AKİBETLERİ - 13/09/2012
ÇALDIRAN SAVAŞINA FİİLEN KATILMIŞ BAĞIMSIZ KÜRT BEYLİK VE AŞİRETLERİ
FATİH SULTAN MEHMET'İN HOCASI MELA ŞEMSEDDİN (ŞEHRESORLU ÜNLÜ KÜRT MOLA GORANİ) HAKKINDA - 27/03/2012
FATİH SULTAN MEHMETDİN HOCASI MELA ŞEMSEDİN (şEHRESORLU ÜNLÜ KÜRT MOLA GORANİ)
OSMANLI DÖNEMİNDE DEVLETE HİZMET EDEN ÜNLÜ KÜRT DİPLOMAT , VALİ VE BÜYÜK ŞAHSİYETLER - 18/01/2012
OSMANLI DÖNEMİNDE DEVLETE HİZMET EDEN ÜNLÜ KÜRT DİPLOMAT , VALİ VE BÜYÜK ŞAHSİYETLER
TANIKLARIN ANLATIMIYLA ZİLAN DERESİ KATLİAMI - 22/11/2011
TANIKLARIN ANLATIMIYLA ZİLAN DERESİ KATLİAMI
1.DÜNYA SAVAŞININ ARDINDAN YABANCI GÖZÜ İLE TÜRKLERİN KÜRTLERE BAKIŞ POLİTİKALARI - 02/11/2011
1.DÜNYA SAVAŞININ ARDINDAN YABANCI GÖZÜ İLE TÜRKLERİN KÜRTLERE BAKIŞ POLİTİKALARI
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ