• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam331
Toplam Ziyaret16003768
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
MEMEDÊ KAZIM
semskiasireti@gmail.com
12 EYLÜL 1980 ÖNCESİ - SÜRECİ - VE SONRASI ( I)
12/09/2010

 

 

 

12 EYLÜL 1980 ÖNCESİ -(OLGUNLAŞMASI)  

12 Eylül 1980 darbesi öncesi anarşinin dorukta olduğu dönemler benim öğrencilik yıllarıma denk gelmişti. Sokağa çıkmanın neredeyse imkansız olduğu bu dönemde, yolda eşinle dostunla kardeşinle veya yanlız başına giderken aniden ya sarkık bıyıklı bir gurup yada bıyıkları tamamen ağzını kapatmış haki renkli kapşonlu parkeli postallı birileri tarafından çevrilerek zorla eline bildiri tutuşturulan bir dönemde yaşadık.

Bu dönemde iki alternatif dışında herhangi bir seçenek yoktur. Ya sağcısın ya solcusun, ya komunistsin yada faşistsin, sağcılar solcuların yaşadığı mahalleye giremez, solcularda sağcıların yaşadığı mahalleyeveya ile- ilçeye  aleni şekilde giremezdi. Sağcı kesimin yaşadığı bölgeye girdiğinizde  bütün duvarlarda    "Başbuğ Türkeş", kahrolsun S.S.C.B(yani rusya) ", "kahrolsun komunistler",  "kanımız aksa zafer islamın" (Bu söylemin nekadar aldatıcı olduğu günümüzde maalesef geçte olsa anlaşılmıştır) ve bunlara benzer  birçok sloganlar. aynı şekilde solcu denilen kesimin kontrolundeki bölgeye girdiğinizde ise, " kahrolsun faşizm",  yaşasınSosyalist İşçi Köylü birliği", "umudumuz karaoğlan", "Faşist Amerikan Uşakları"  "Lenin mao, Kastro" gibi sloganları görmek mümkündü.

Hiç bir dernek veya partiye üye olmama rağmen rahmetli babamın önünü kesip oğlun ayağını denk alsın demişlerdi. Akabinde Rahmetli babam beni apar topar  Adilcevaz'a akrabaların yanına oradanPatnosa Ardından da Muş/Bulanığa göndererek yaz  boyunca beni o ortamdan uzak tutmuştu. Hem sağcıdan hemde solcudan  tehditler alıyorduk.

Gözümün önünde Cumhuriyet caddesi üzerinde adam kurşunladılar iki kişi ölmüştü o zaman.

 Gülhane Askeri Tıp  Akademisinde askeri okul'a kayıt yapmak için 15 gün Ankarada kaldım. Sokakta  Balgat kana bulandı...Balgat Kana bulandı....diye bağırarak son baskı Ulus GAzetesi satan çocuğun sesi hala kulaklarımda çınlıyor.10 ağustos 1978 günü balgat'ta solcuların gittiği bir kahvehane tarandı. 5 kişi öldü 14 kişi yaralandı.  Daha sonrası Bu İşin içindeAbdullah Çatlı ve Mustafa Pehlivanoğlu  olduğu konuşuldu.. Pehlivanoğlu Darbeden sürecinde idam edildi)

 Şunu anlatmaya çalışıyorum.

Sağcının eline tutuşturulan silahın aynısı solcunun  elinde de var Solcunun back groundun'daki güçler ile solcunun arkasındaki güçler aynı, Osmanlı dönemindeki Yeni çeri Ocağı yapılanmasından ,ittihat Teraki cemiyetine ve devamı olan Ergenekon Yapılanmasına  ( Devletiçindeki Derin Yapı) kadar çalışan bu güç şartların olgunlaşmasını ve Askeri müdahalenin  Elzem olduğunu sağlayınca amacına ulaşmış ve demokrasiyi celladın baltasına teslim etmeyi başarmıştı. (derin yapılanmaderken Silahlı Kuvetleri kastetmiyorum.. Sadece içinde barındırdığı bazı çürük elmaları kastediyorum.)

12 Eylül 1980 Cuma Günü Askerlik görevimi ifa ederken.Nöbetçi kolluğum vardı ve nöbetçiydim o malum gece..

 Devam edecek....II bölümde 12 Eylül 1980 Sürecini okuyacağız2660 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Darbeler ve Halkın İradesi - 19/07/2016
Darbeleri tarihe gömelim
DIMDIM KALESİNİN SAVUNMASINDA MUHTEŞEM BİR KAHRAMAN:EMİRHAN BRADOST - 20/11/2014
Kürtler bir yıl bu kaleyi savundular. Sonunda savunmadan vazgeçip kaleden dışarı çıktılar. Kaleyi kuşatmaya alan orduyla şiddetli bir çatışmaya girip, sonuna kadar savaştılar
Kürtler ile Diğer Müslümanlara yapılan Ermeni Katliamlarında Emperyalistlerin Rolü - 15/03/2014
Müslüman halkın evlerini ateşe verme, mallarını gasp etme, yağmalama, cami, medrese, tekke ve mektepleri yakma şeklinde gerçekleşen olaylarda,Rusların Ermenilere yardımı yanında Müslüman halkın kafalarını kılıç ile kesme, kızların namuslarını talan
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü: Rothschild ailesi ve İsrail - 21/07/2013
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü:Rothschild ailesi ve İsrail
Zerife Xatun Olayı ve Mala Kok Ağa ile Müslüman Kürtlerin Kanlı çatışmaları - 09/04/2013
Bu kültür içinde günümüzde hala anlatılan Çoban Ağa hikayesi Mala Kok Axa ve Zerife Xatun meselesi oldukça ilginç olaylar içermekteydi.
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler - 04/02/2013
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ - 02/01/2013
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ - 04/11/2012
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ
STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ KÜRTLERİN ACILARI VE YOLDA ÖLEN 50.000 KÜRDÜN TRAJİK HİKAYESİ - 29/09/2012
1936-1946 YILLARINDA STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ YÜZ BİNLERCE KÜRDÜN ACILARI VE HAYATINI KAYB EDEN 50.000 KİŞİNİN TRAJİK HİKAYESİ
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ