• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam340
Toplam Ziyaret16003777
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
Alaattin ELEGEZ
alaaddin@semskiasireti.com
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü
01/10/2013

Malazgirt savaşı vuku bulduğu dönemde Kürtlerin sahip  olduğu bu  bölgede hakimiyet Bad Bin Dostık’ın kurduğu Mervani kürt devleti’nde idi. Bilindiği üzere Mervani devletinin kurucu unsurları Hakkari Aşireti, Bacnavi Emirliği, Huveydi Aşireti (Bu aşiretin  yanında meyafarqin aşiretleri olan başta, dılxeranlılar, zıkzıyanlar, beraziler,Zilan,Pazuki, huveydiler, besiyanlılar, Buciyan  gibi Silivan beyleri’de bulunmaktaydı.) ve Abdurrahman Ebul Verdi El Dumbuli yönetimindeki beylerden oluşmaktaydı. (Bu Beylik Şemskanlılar ile aynı soydan olup, Özellikle Diyarbakır’daki zazalar onun soyundandır) 

Ayrıca İran Azerbaycan ve Horasan’da Hasnavi, Annazi,Revadi ve Hazbani aşiretleri’de varlıklarını kendi aralarındaki küçük çaplı çatışmalara rağmen sürdürüyorlardı, ancak  bu hanedan ve  emirlikleri Selcuklular  mezopotamya’ya girişleri sırasında   hakimiyetleri arasına almışlardı.

Selçuklular, Hakkâri üzerinden Musul civarına geçmek isteyince Hakkâri çevresindeki Kürt aşiretlerle şiddetli savaşlara girmiş ve binlerce kürdü kılıçtan geçirmişlerdi. Musul ve çevresi'de  zorlu bir mücadeleden sonra Selçuklu hâkimiyetine geçti. Şii Büveyhoğullarıda Selçuklular tarafından yıkıldıktan sonra sıranın kendilerine gelmesini istemeyen Mervâniler savaş'a girmeyip Tuğrul Bey döneminden itibaren Selçuklular adına hutbe okuttular. Yani Selçukluların egemenliklerini kabul ettiler.  Ancak anlaşma gereği  Selçuklular ile beraber savaşlara katılma mecburiyetleri yoktu. 

Alpaslan bu savaşlardan sonra gözünü  Anadoluya geçiş kapısı olarak gördüğü Malazgirt kalesine çevirmişti. Bu işin bölgedeki kürt ve arap aşiretlerinin desteği olmadan mümkün olamayacağını çok iyi bildiği için Kürtlerin savaş yetenekleri ve , cesaretlerinden  yararlanmak istiyordu, bu gücü göz ardı etmek istemiyordu. Bu nedenle zaman zaman  Selçuklu ordusunda Müslüman Kürt hanedanlıklarından  bir çok askere yer veriyor ve çeşitli vaat ve iyi ilişkiler kurarak yakınlaşma sağlıyordu. Örneğin Alpaslan kız kardeşi “Safiye Hatun’u Kürd emîrlerinden Hezarhesp bin  Benkîr'le ve Kızlarından birini de Annaz Kürt beylerinden biri ile evlendirdi.  Malazgirt savaşı öncesi Şeddadi Kralı II. Fadlun’u Selçuklulara bağlamış ve Kafkasya valisi olarak atamıştı. Ayrıca Şebenkâre Kürtlerini Selçuklulara bağlamıştı. Sultan ve Nizamülmülk Malazgirt Savaşı öncesinde Diyarbakır’a giderek Mervâni emirliğinin işleriyle doğrudan ilgilenmiş, hanedan içindeki çatışmalara müdahale etmiş ve Emir Said’e karşı Emir Nizamettin’in yönetimini desteklemiştir. Böylece  Malazgirt Meydan Savaşında 10.000 (kimi kaynaklar 15.000 asker olduğunu iddia eder) Kürt askeri Alparslan’ın safında yer alarak Bizans İmparatoruna karşı savaşmıştır. Selahadin Üniversitesi Öğretim görevlisi  Dr. Nishteman Basher  Mohamad,bir makalesinde İbn-i Al Abre'nin eserini kaynak göstererek, savaş meydanın'da 4.Romanos Diegenos'i(Romen Diyojen)Şadi isminde bir Kürd savaşçının  esir alarak Alpaslan'a getirdiğini yazmaktadır. 

Selçukluların Kürtlerin katkısı ile Malazgirt’teki başarıları ve Kafkasya’nın Selçuklu hâkimiyetine girmesi; Kafkasya, İran ve Anadolu’daki Kürt hanedanlarının da  Selçuklu egemenliğine girmesini kolaylaştırmıştır. Özellikle Anadolu’nun İslâmlaşma süreci Mervâni Kürtleri  döneminde devam etmiş ve Selçuklularla birlikte Anadolu’yu İslâm coğrafyasının vazgeçilmez bir parçası haline getirmişlerdir. Ne yazık ki bütün bu desteklere rağmen, Kürt Mervani devletinin ortadan kaldırılması görevini Selçuklular gerçekleştirmiştir.

Sonuç olarak,Türklere Anadolu'nun kapılarını açıldığı yer olan Malazgirt, Romen Diyojen komutasındaki 200 bin kişilik Bizans ordusu ile Sultan Alparslan komutasındaki 50 bin kişilik Selçuklu ordusu arasında geçen büyük bir meydan savaşına tanıklık etmiştir. Alparslan'ın 'Eğer 15 bin inançlı ve cesur Kürt süvarisi olmasaydı ben bu savaşı kazanamazdım' sözü bu topraklarda kardeşliğe ve sadakat’e verilen önemi en iyi şekilde açıklıyordu.

 Alaaddin

www.semskiasireti.com 

Kaynaklar:- İbni El Esir,

                  -Şerefname

                   -KURDS AND TURKS IN THE MIDDLE AGES

                          -Yrd. Doç. Dr. Bekir BİÇER (Necmettin Erbakan Ün. SBBF Tarih ABD)

                    -A.Zagrosi 

 www.semskiasireti.com adresi kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz....8252 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Gezi Olaylarının Arkasındaki Kirli Eller ve 3.Hava Alanı - 22/04/2014
Türk bayrağının sopaları ile cam çerçeve indiren gözü dönmüşlere, camilerde öpüşüp bira içen günahkarlara Şimdi sormak lazım, siz kime hizmet ediyorsunuz..?. .
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLARDAKİ TOPRAK TALEPLERİ - 10/11/2012
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLAR ARASINDAKİ TOPRAK TALEPLERİ VE MADDİ KÜLTÜRÜ
KLASİK KÜRT EDEBİYATINA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI - 01/05/2012
KLASİK KÜRT EDEBİYATI NA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1 - 14/03/2012
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ - 21/11/2011
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ
AKLINIZDA BULUNSUN - 03/11/2011
AKLINIZDA BULUNSUN
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR - 20/10/2011
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR - 04/10/2011
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR
İSLAMCILIK SAİD NURSİ VE KÜRT SORUNU - 17/09/2011
İSLAMCILIK SAİD NURSİ VE KÜRT SORUNU
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ