• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam327
Toplam Ziyaret16003764
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
Alaattin ELEGEZ
alaaddin@semskiasireti.com
TARİHE MAL OLMUŞ ÜNLÜ KÜRT KADINLARI-1
14/03/2012

KARA FATMA:

Türk yazarı olan Mithat Efendi Kırk Ambar adlı dergide Amazonlar adını verdiği bir çok ünlü kadının yanı sıra ünlü Kürt mücahidesi  olan  Kara Fatmaya’ yer vermiştir. Kitapta bu kadınların yğitlikleri, dehaları, ve katıldıkları bir dizi savaş ve olayları anlatmıştır. Asıl ismi Fatma Seher’dir.  Erzurumda doğmuştur. Babasının adı Yusuf Ağa, kocasının adı ise Derviş Beydir. Kocası da asker (Binbaşı) olan Fatma Seher Hanım, Edirne’de görev yapan eşiyle birlikte Balkan Harbinde yer almıştır. Daha sonra ise kendi ailesinden 10’a yakın kadını örgütleyerek 1.Dünya Savaşına katılmıştır. Mondros Mütarekesinden sonra ise eşi Derviş Beyin vefat haberini almış ve Erzuruma dönmüştür.O dönemde  yayımlanan El Vaka-i  el Mısriye Gazetesi 4 Kasım 1877 tarihli  ve 730 sayılı nushasında; bu mücahit prenses hakkında şöyle yazmıştı.” Ordu komutanlığı yapan Kürt prensesi ile çok konuşuldu. Ancak İstanbuldan edinilen bilgilere göre, bu  Prensesin adı Kara Fatma’dır. Osmanlılar, Forzin tepe’ye saldırırlarken   Kara Fatma Ordu komutanıydı.Çok Zengin ve güzel olan Kara Fatma Milli ve İslami şuuru ile kendisine 500 gönüllü asker toplayıp onlara komutanlık yaparak düşmanla savaştı.”(M.Z.Emin Bey. Meşhirü’l Ekrad)  O sırada Erzurumda olan  Fatma Seher Hanım, Sivas Kongresinde bulunan Mustafa Kemal Paşa ile görüşmek için Sivas’a gitmiş, kendisinden Milli Mücadeleye katılmak için görev istemiştir. (Fatma Seher Hanım, bu dönemle ilgili anılarında şöyle anlatmıştı; “Mustafa kemal Sıvas’taki bu görüşme sırasında bana  adımı, silah kullanmayı, ata binmeyi bilip-bilmediğimi, savaştan korkup-korkmadığımı sormuştur. Verdiğim cevaplar Mustafa Kemali memnun etmiş olacak ki , bana  bütün kadınlar keşke senin gibi olsaydı demiştir. Bu olaydan sonra Fatma Seher olan ismim  Kara Fatma olarak kalmıştır.
Daha sonra ise Mustafa Kemal eline aldığı kâğıda bazı notlar yazarak bana verdi, Haydi göreyim seni, verdiğim talimatı unutma, bir an evvel İstanbula git, hazırlan ve işe başla demişti(Tansel, 2001, s.41).

Ben de , Mustafa Kemalin bu isteği üzerine Sivastan hemen İstanbula geçtim”. Şeklinde yazmıştır.

Bir süre sonra İzmitin işgal edildiğini duyan Kara Fatma, Topkapılı Pire Mehmet, Laz Tahsin, kardeşi Süleyman ve oğlu Seffeddinnle birlikte bir çete kurarak, trenle gizlice İzmite geçmiştir. Bahçecik ve Servetiye yoluyla Paşaköyüne geçen Kara Fatma ve adamları burada karargah kurmuşlardır. Bu bölgede kısa sürede teşkilatlanmalarını tamamlayan Kara Fatma çetesi, çevredeki Türk köylüleriyle birlikte Yunanlılara karşı uzun süre mücadele etmişlerdir. (Özellikle, Bahçecik, Yeniköy, Değirmendere, Servetiye, Kaynarca ve Fındık Tepe civarında faaliyet gösteren Rum ve Ermeni çetecilere karşı, büyük bir başarı göstermişlerdir.)Balkan, Sakarya, Başkomutanlık Muharebelerine de katılarak Üsteğmenlik rütbesine kadar yükselmiş olan Kara Fatma, 1955 yılında Erzurum’da vefat etmiştir (Kaynak:Kısmen ödevci.com)

Kahramanlığın, İslam şururu'nun ve İffetin timsali olan kara Fatmanın bu gün Bursanın Nilüfer ilçesine bağlı Beşevler semtindeki  Kültür mahallesinin merkezinde  Üstün  kahramanlığını simgeleyen çok görkemli bir heykeli bulunmaktadır.


DEVLET HATUN:Küçük loristan Emiri İzzeddin Muhammed’in eşidir. Hicri:716(Miladi:1316) yılında eşinin ölümünden sonra emirliğin idaresine geçti, Ancak emirlikteki aile içi rekabeti bir türlü alt edemeyince yönetimden çekilerek görevi kardeşi  İzzedin Hüseyin’e bırakmıştır.

RABİA HATUN:Eyup Bin şadinin kızıdır.Rabia Hatun Hicri :581 (Miladi 1181) yılında vefat eden  Sadeddin Mesudinin eşidir. Kocasının ölümünden sonra Sultan Selahaddin-i Eyyubi  döneminden önemli görevlerde bulunmuş ve Selahaddin tarafından  Erbil Hükümdarı Muzaffereddin Kokbari ile evlendirilmiştir.(Kaynak: Vefiyat El Ayan)
HANZAT SULTAN:Soran Emirliğinin tarihte yeri doldurulmayacak kadar cesur ve ilim sahibi olan bu sultan Hasan Beyin kızı ve  Mir Süleyman Bin Şekeli Bey’in eşidir.Bu Emir hicri 12.yüz yılda yaşadı. Soran emirliğinin merkezini Divinkadan Harir’e taşıdı. Babanların saldırılarına karşı korunmak için Gelasu  Kalesini Harir Dağının tepesine inşa etti. Yerel verilere göre Süleyman bey Bağdat Hükümeti ile idari nedenlerden dolayı ihtilafa düşmüştür. Bunu gidermek için bağdatta giderken orada  tutuklanır. Durumu öğrenen Hanzat hanım emirliğin işlerini üstlenerek onu en iyi şekilde idare eder. Emirliği sırasında bir çok cami ve kaleler inşa eden Hanzad Sultan emniyet ve asayişi de iyi bir şekilde sağlar. Bu yönetimden dolayı  sürekli anılan Hanzad Sultan için çok sayıda şiir yazılmıştır. Leşkeri Kasidesi onun ölümsüz anısı için yazılmış ve bu güne kadar gelmiştir. Destani Leşkerde Hanzad Sultan Kerküke gittiğinde orada zehirlenerek öldürüldüğünü kayd eder.
SERRİYE HANIM:Hicri:1230(Miladi:1814) yılında Diyarbakır’da doğdu.Buradan Bağdat’a gitti. Orada bir süre kaldıktan sonra memleketine geri döndü ve oradan da  İstanbul’a giderek orada yaşadı. Orada önemli şairlerler tanıştı. Bir çok değerli şiirler yazdı. İstanbulda vefat eden seriye Hanım’ın Türkçe, ve Farsça dillerinde yazılmış sayısız menzumeleri vardır. (Kaynak:El Durer el Menşur Fi Tabakat Rıbat eş Hudur ve meşahiri) 
ADİLE HANIM:Abdulkadir Sahipkıran Beyin kızıdır. Babası  Baban Emirliğinin yıkılışından sonra Senedec’e göç etti. Adile hanım orada doğup büyüdü.Hicri:1313(Miladi:1895) yılında ünlü Kürt Caf Aşiretinin reisi Muhammed Paşanın oğlu Osman Bey ile evlendi. Ve Halepçeye yerleşt.Çok Zeki bir insan olan Adile Hanım Caf Aşiretinin  idaresinde büyük rol oynadı.Bilhassa kayınpederinin vefatından sonra  aşiret yönetimi kocası Osman Bey’e geçti. Kocasının ölümünden sonra  Aşiret idaresini en iyi şekilde yerine getirdiği için İngiliz yönetimi döneminde kendisine üstün hizmet madalyası verilmiştir. Adile Hanım 1924 yılında vefat ederken 65 yaşındaydı.Cenazesi Halepçe yakınındaki Ebi Ubeyde mezarlığına defnedilmiştir.

FATMA HATUN:Ahmet bin Yusuf Selahaddin bin Eyyubinin kızıdır.(hicri:597(Miladi:1201) yılında doğmuş olan Fatma Hatun ünlü bir tarihçiydi. Ebu Hafs Ömer ve yazarların hocası Ali Bin Alin El Terrah, ve nimet gibi hadisçilerden ders almıştır. Şamdaki evinde Ebu Ömer Muhammed bin Abbas gibi bir çok kişiye dersler vermiştir. (Hicri:661 (Miladi:1263) yılında vefat etmiştir.
HAYRAN ( Miran ) HATUN: Kerim Han El Dümbeli’nin kızıdır. Bu günkü Kafkasya bölgesinin Nahçivan şehrinde doğdu.Lahican’ın Urmiye (Razaiye) şehrinde yaşadı. Farsça çok iyi şiirler yazdı.Türkçeye çevrilmiş Şiirlerinden bir örnek şöyledir.
  Güneş yüzlü olan sevgililerin arasında defterin başında sensin
Senin yüzün güneş topu gibidir.Senin o eğri perçemin nicedir
Senin güzelliğin bahçe gülüdür, o gülki  güzellerin bahçe gülüdür
.
Sen sevgilisin, Yusufun sevgilisisin, hangi yususf? Kenan Yusuf

Senin o iki haşhaş gözün zalimdir. Nasıl zalim? Kafir zalimdir.

Nasıl kafirdir? Yol kesen kafirdir.Hangi yol kesen? İmanın yol kesenidir.

Aşk sana hayran oluyor. Nasıl Aşk? Gönülsüz aşk

Nasıl gönülsüz?
Şaşkın Gönülsüz, Nasıl şaşkın?

(Meşahirü’l Ekrad)

 DEVAMI VAR....


7098 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Gezi Olaylarının Arkasındaki Kirli Eller ve 3.Hava Alanı - 22/04/2014
Türk bayrağının sopaları ile cam çerçeve indiren gözü dönmüşlere, camilerde öpüşüp bira içen günahkarlara Şimdi sormak lazım, siz kime hizmet ediyorsunuz..?. .
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü - 01/10/2013
Selçuklu - Kürt İlişkileri ve Malazgirt Savaşında Kürtlerin Rolü
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLARDAKİ TOPRAK TALEPLERİ - 10/11/2012
ERİVANDAN GÖÇ EDEN ŞEMSKANLILAR İLE DİĞER AŞİRETLERİN 16, VE 20, YÜZYILLAR ARASINDAKİ TOPRAK TALEPLERİ VE MADDİ KÜLTÜRÜ
KLASİK KÜRT EDEBİYATINA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI - 01/05/2012
KLASİK KÜRT EDEBİYATI NA EMEK VEREN ŞAİR, TARİHÇİ VE YAZARLARI
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ - 21/11/2011
SEYİT RIZA VE DERSİM İSYANININ SEBEPLERİ
AKLINIZDA BULUNSUN - 03/11/2011
AKLINIZDA BULUNSUN
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR - 20/10/2011
GÜN, BİRLİK , BERABERLİK VE KARDEŞLİK RUHUNA SAHİP ÇIKMANIN GÜNÜDÜR
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR - 04/10/2011
UFUKTA BİR REFERANDUM DAHA GÖRÜNÜYOR
İSLAMCILIK SAİD NURSİ VE KÜRT SORUNU - 17/09/2011
İSLAMCILIK SAİD NURSİ VE KÜRT SORUNU
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ