• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam325
Toplam Ziyaret16003762
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
MEMEDÊ KAZIM
semskiasireti@gmail.com
ZİLAN DERESİ KATLİAMININ DERSİM KATLİAMINDAN NE FARKI VAR?
23/11/2011

Bu günlerde gündemde bedelli askerlik ve vicdani ret konuları tartışılırken araya birde Dersim meselesi sıkıştırıldı. Başbakan habire Dersim katliamını temcid pilavı gibi ısıtıp ısıtıp Kılıçdaroğlu’nun önüne koyarak  günlük polemik malzemesini  temin etmiş oluyor.

Kılıçdaroğlu ise durumdan oldukça rahatsız çünkü Dersim katliamını bir Dersimlinin unutması mümkün değil. Kendisi de bu işin peşine düşmek istiyor ama katliamın birinci müsebbibi başında olduğu CHP’dir. Ve  o dönemde tek siyasi parti CHP idi.  Hali hazırda bu partinin de genel başkanıdır. Dolayısı ile bindiği dalı kesmekten korkuyor. Partinin tabanını elinde bulunduran ulusalcı gücün ona nasıl bir tavır koyacağını bildiği için hep kaçak güreşiyor. Esasında  Dersim meselesinde en fazla sesini yükseltmesi gereken kendisi  olması gerekirken ,  çıkıp biz kuvayi milliye ruhunu taşıyoruz üç evladımı kuvai milliye ruhu ile yetiştirdim diye diye bas bas bağırarak parti tabanının tek hakimi olan ulusalcı milliyetçilere ben dersimliyim ama sizin gibi düşünüyorum ve kimse beni bu işe bulaştırmasın mesajı veriyor.

Her ne olursa olsun 60.000 kişinin hayatına mal olan dersim katliamı unutulacak veya kozmik arşivlerde gizlenecek bir konu olmaktan çıktı artık. Mızrak çuvala sığmıyor, birileri örtbas etmeye çalışsa da başka biri ucundan tutup gündemin ortasına  koyuyor.Bu pilav daha çok su çekecek gibi duruyor. Öyle olması gerekir bence.

Tamam, Dersim meselesini anladık ve araştırılmasından yanayız. Ancak mesele sadece Dersimmidir.? Peki ya şunuda sormak gerekmez mi acaba?

Neden birileri çıkıp ta şu Ağrı isyanında devlet tarafından öldürülen    42.000 kişi ile Zilan deresi katliamında  kırkbeş  köyden toplatılarak otomatik silahlarla, bombardıman uçaklarıyla ve tarihte eşi benzeri görülmemiş sadist işkence usulleri ile  tarih sahnesinden silinen 15 bin kişinin öldürüldüğü katliamların tarih kayıtları ile yüzleşmek istemiyor.Nerede ağrı, muş, Bitlis ve Van siyasileri.

Ağrı kökenli Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner Dersim katliamı arşivleri ile yüzleşme kampanyasında oldukça aktif rol üstlenmiş olduğunu görüyoruz. Konuyu televizyon programlarında tartışıp duruyor. İyi yapıyor ancak Kökeni Ağrılı olan sayın Metiner’in Zilan Deresi ile Ağrı  meselesini de aynı hararetle savunmasını ve gündeme taşımasını beklerdim.

Evet Dersim katliamındaki vahşeti unutmak mümkün değil ama Ağrı ve Zilan deresi katliamları arasında ne fark var. Her ikisinde de binlerce insan öldü ve bir o kadarıda sürgün edildi.

Ben şahsen Zilan  katliamının  göz ardı edilmesini Dersim meselesini kaşıyanların samimiyetsizliğine bağlıyorum. Eğer tarih ile yüzleşecek isek sadece Dersimi değil Zilan Deresi katliamını da hatırlayalım.

Hamile kadınların karınlarının deşildiği, bebeklerin süngülerin ucunda can verdiği zilan deresi katliamını meclis gündemine taşıyacak bir baba yiğit yok mu şu mecliste. Yok mu bu işe el atacak Yürekli biri acaba. Çok merak ediyorum.2528 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Darbeler ve Halkın İradesi - 19/07/2016
Darbeleri tarihe gömelim
DIMDIM KALESİNİN SAVUNMASINDA MUHTEŞEM BİR KAHRAMAN:EMİRHAN BRADOST - 20/11/2014
Kürtler bir yıl bu kaleyi savundular. Sonunda savunmadan vazgeçip kaleden dışarı çıktılar. Kaleyi kuşatmaya alan orduyla şiddetli bir çatışmaya girip, sonuna kadar savaştılar
Kürtler ile Diğer Müslümanlara yapılan Ermeni Katliamlarında Emperyalistlerin Rolü - 15/03/2014
Müslüman halkın evlerini ateşe verme, mallarını gasp etme, yağmalama, cami, medrese, tekke ve mektepleri yakma şeklinde gerçekleşen olaylarda,Rusların Ermenilere yardımı yanında Müslüman halkın kafalarını kılıç ile kesme, kızların namuslarını talan
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü: Rothschild ailesi ve İsrail - 21/07/2013
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü:Rothschild ailesi ve İsrail
Zerife Xatun Olayı ve Mala Kok Ağa ile Müslüman Kürtlerin Kanlı çatışmaları - 09/04/2013
Bu kültür içinde günümüzde hala anlatılan Çoban Ağa hikayesi Mala Kok Axa ve Zerife Xatun meselesi oldukça ilginç olaylar içermekteydi.
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler - 04/02/2013
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ - 02/01/2013
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ - 04/11/2012
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ
STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ KÜRTLERİN ACILARI VE YOLDA ÖLEN 50.000 KÜRDÜN TRAJİK HİKAYESİ - 29/09/2012
1936-1946 YILLARINDA STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ YÜZ BİNLERCE KÜRDÜN ACILARI VE HAYATINI KAYB EDEN 50.000 KİŞİNİN TRAJİK HİKAYESİ
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ