• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam385
Toplam Ziyaret16003822
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
MEMEDÊ KAZIM
semskiasireti@gmail.com
ŞEMSKANLILAR GİBİ BİR ÇOK HALKIN ATASI KABUL EDİLEN XALDİLER VE İLK DEDEMİZ ŞEMSUL MELİK EMİR CAFER
02/11/2011

Xaldiler veya namı diğer Urartular M.Ö 9. Yüz Yılda Van Gölü çevresinde uygarlık kurmuş bir  devlet olup, kesin olarak nereden geldikleri bilinmemekle beraber,  küçük  asyanın doğusundan  Van gölü çevresine geldikleri rivayet edilmektedir. Asur kıralı 2. Sargon ile sık sık savaşan Urartular sınırlarını Kuzeyde Kafkasya ‘da ki Gökçe gölü ve Alesandropol  kentine Batıda Fırat nehrine güneyde Rewanduza , Suriye ve Mısır yakınlarına ve doğuda Urmiye gölünü kapsamak üzere iran  içlerine kadar genişletmişlerdir. Başkentleri Tuşpa (Bu günkü Van Şehri) ‘dir. Bu kentimizin M.Ö.840 yılında Urartu (Xaldi) kıralı 1. Sarduris tarafından kurulduğu sanılıyor. En parlak dönemini Sarduris  zamanında yakalayan Xalidiler, Asurlularla sürekli savaş halinde olup, Asurluların üzerine akınlar düzeniliyordu.  Kral Minvas zamanında tam 14 büyük savaş kazandılar. Asur kıralı IV.Şalmaneser Haldilere karşı devamlı çare olarak mezopotamyadaki bazı kürt aşiretlerini hizaya getirerek Xaldilere karşı  direnç gösterdi ve zamanla  Xaldilere üstünlük sağladı. Sonunda  Xaldiler(Urartular) kendi sınırları içine çekilerek mevcut sınırlarını korumaya çalıştılar hatta sınırlarını küçülttüler, bu durum Ünlü Urartu kahramanı Snahrib zamanına kadar sürdü. Bu dönemde tekrar eski güçlerine kavuştular, ancak bu uzun sürmedi ve dıştan gelen akınlara karşı koyamayarak Med’lerin  egemenliği altında  girip M.Ö 585 yılına kadar varlıklarını sürdürdükten sonra  Medlerin desteğindeki diğer kürt aşiretleri ile Gutilerin  saldırıları neticesinden ortadan kaldırıldılar.

Urartuların yıkılmaları ile Xadlilerin bir kısmı medlerin içine ,bir kısmı gutilerin içine bazılarıda hazar denizinin doğusundan Bu günkü Afganistan’a kadar dağıldılar. Şemskanlıların Xaldiler ile bağlantısını da ."the yezidi kurds tribes and clans of south caucausus". International journal of kurdish studies isimli sitede Kereme Anqosi'nin anlatımı ile  Şemskileri Xalti Klanına bağlı Qizili kürtleri olarak tanımlamaktadır.

Özellikle Afganistanın  Bermek şehrinde yoğunlaşıp burada uzun süre yaşadıktan sonra Abbasi devletinin ortaya çıkması ile  İranın Rey şehrine  göç eden Xaldiler buraya Bermek şehrinden gelmeleri itibari ile Bermekiler olarak anıldılar. Ünlü Abbasi halifesi Harun Reşit’in Veziri  Yayhya El Bermeki bu aileden olup  çok güvenilir ve emin bir zat olduğundan  Harun Reşit hacca gideceği zaman devletin yönetimini  Yayhya El bermekiye  Emanet ederdi. 

Ünlü Tarihçi  Mehmet Emin Zeki Beg Kitabında  Bermekiler ile Şemskanlıların bağlantısını şu şekilde anlatır.

Asar eş-şia el-İmadiye isimli eserde ;  Şemsiki ,Dinbili, İsabeyhlileri ve Beyzadeleri Harun Reşid’in  Veziri olan Yahya El bermeki'nin Şam ve Mısır hümkümdarı olan torunu  Tahir b.el -Emir  İsa, b.el- Emir Musa’nın soyundan olduğunu yazar.  Ensab el Ekrad isimli kitap’ta bu tezi desteklemektedir. Bahsi geçen  eserlerde  bu aşiretten  bir çok oymaklar ayrılmıştır.Bunların  en ünlüleri, Emir Yahya El Bermeki’nin torunlarından Emir Yahyanın, Dinbillilerin, Şemsulmelik Emir Cafer’in Şemsikilerin, Emir isa’nın  İsabeyhlilerin, Feridun ve Eyubhanilerinde  Beyzadelerin  dedeleri olduğunu yazmaktadır.  Harun Reşidin Gazaba  gelip emir Yahyayı asmasından sonra,  bir çoğunu hapse attırmış ve bir  bir kısmını da idam etmiştir. Bu aşiretlerin Abbasiler tarafından, Keşan, Diyarbakır Karacadağ, Horasan , Gence ve  Karabağ yöresine sürülmeleri  Harun Reşidin oğlu Me’mun  zamanında olmuştur. (Belkide Şemsikanlıların Abbasilerden olduğunun söylenmesi  olayı, dedelerinin Abbasi halifesinin en önemli veziri olmasından ileri gelmektedir)

Kaynaklar  Şemskanlıların Önce Diyarbakır sonrada Sincar ve diğer yörelere dağıldıklarını işaret etmektedir. Bu bahsettiğimiz Kürt emirleri  hakkında  Meşahir’ul  Ekrad/ Kurdén Bi Navu deng isimli eser  geniş bilgi vermektedir.

Şemsul Melik  olarak  meşhur olan Emir Cafer; Şemsikilerin dedesi olan Bu mir şervan şahinşahlarından  Menuçehirin çağdaşı idi, Hicri 535 (1051 ) yılında vefat etmiştir. Emir Cafer’i Şemsiki ‘in Bilgeliği , kahramanlığı ve liderliği Şervan’ın hatta  İranın  tamamında dillerde destan olması münasebeti ile  İranlı ünlü şair Hakani-i Şervani  tuhfetu'l-irakayn  isimli eserinde  Şemsul Melik Emir Cafer için  uzun uzun methiyeler yazmıştır.

Şimdi bu notları  verdikten sonra  Şemsikanlıların ilk dedesi Mele Şemseddin midir yoksa  Şemsul Melik Emir Cafer’midir, anlamak güçleşti. Eğer ellerinde secere bilgileri olan  büyüklerimiz bilgilerini bizimle paylaşmış olsalardı, bu kafa karılşıklığı ortadan kalkmış olacaktı. Şunu da eklemekte fayda var; Şemskanlılar Halife Harun Reşidin oğlu Me’muın tarafından sürüldükten sonra  Mervanilerin döneminde bu devletin sınırları içinde kalmış ve bir zaman yezidi inancını benimsemişlerdir. Ancak tekrar İslam dinini seçmişlerdir. Bütün bu bilgiler doğrultusunda ortaya şöyle bir  sonuçta çıkıyor, Acaba Hazreti Halitin soyundan’mıyız yoksa Xaldilerden olduğumuz için mi Hazreti Halitin soyundan olduğumuzu söylüyorlar sorusuna henüz net cevap bulamadık. Bu soru kafamızı iyice yoracak gibi duruyor. Ancak şu  bir gerçek ki Şemskanlılar hakkında çok daha araştırılacak konular  vardır.

 Araştırma sürüyor,  çok yeni bilgiler geliyor… devamı var..4002 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Darbeler ve Halkın İradesi - 19/07/2016
Darbeleri tarihe gömelim
DIMDIM KALESİNİN SAVUNMASINDA MUHTEŞEM BİR KAHRAMAN:EMİRHAN BRADOST - 20/11/2014
Kürtler bir yıl bu kaleyi savundular. Sonunda savunmadan vazgeçip kaleden dışarı çıktılar. Kaleyi kuşatmaya alan orduyla şiddetli bir çatışmaya girip, sonuna kadar savaştılar
Kürtler ile Diğer Müslümanlara yapılan Ermeni Katliamlarında Emperyalistlerin Rolü - 15/03/2014
Müslüman halkın evlerini ateşe verme, mallarını gasp etme, yağmalama, cami, medrese, tekke ve mektepleri yakma şeklinde gerçekleşen olaylarda,Rusların Ermenilere yardımı yanında Müslüman halkın kafalarını kılıç ile kesme, kızların namuslarını talan
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü: Rothschild ailesi ve İsrail - 21/07/2013
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü:Rothschild ailesi ve İsrail
Zerife Xatun Olayı ve Mala Kok Ağa ile Müslüman Kürtlerin Kanlı çatışmaları - 09/04/2013
Bu kültür içinde günümüzde hala anlatılan Çoban Ağa hikayesi Mala Kok Axa ve Zerife Xatun meselesi oldukça ilginç olaylar içermekteydi.
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler - 04/02/2013
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ - 02/01/2013
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ - 04/11/2012
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ
STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ KÜRTLERİN ACILARI VE YOLDA ÖLEN 50.000 KÜRDÜN TRAJİK HİKAYESİ - 29/09/2012
1936-1946 YILLARINDA STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ YÜZ BİNLERCE KÜRDÜN ACILARI VE HAYATINI KAYB EDEN 50.000 KİŞİNİN TRAJİK HİKAYESİ
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ