• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam1045
Toplam Ziyaret16002720
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
MEMEDÊ KAZIM
semskiasireti@gmail.com
ŞEMSKANLI GÜZEL AHLAKLI OLMAK ZORUNDADIR.
01/07/2011

Her ebeveynin hayali çocuklarını yetiştirmek  ve onu  kendisine gurur verecek bir kıvama getirmektir.  Çocuğunun kendini bulmaya başlamasından yuvadan uçmasına kadar geçen süre zarfında ona bir şeyler vermeye gayret eder.

Nedir bu kurallar, özellikle, güzel bir ahlak, her yaş gurubundaki insanlara  kendi  yaşına ve konumuna bakmadan saygı göstermek, milli, dini ve ahlaki diğer bütün değerlere sahip olmak ve   bu meziyetleri iyi kullanarak toplum nezdinde kendisine bir  pozisyon yaratmaktır.

Ancak bu ana babanın çabası ile yeterli olmayabilir. Bunda çevresinin , gördüğü eğitimin  ve Allah tarafından  kendisine ihsan edilen bir takım melekelerinin olması da gerekir.

Bu bütün toplumlarda olduğu gibi biz şemskanlılarda da olmalıdır.

Bu yazımı yazmanın nedenlerinden biri de facebook sayfamızda muhatap olduğumuz bazı gençlerimizin davranış ve insanlara hitap şekillerinin bahse konu toplum içindeki  kurallar ile hiç bağdaşmaması  olmuştur.

Örnek verecek olursak; facebook  sayfamızdaki bazı gençlerimiz hiç tanımadıkları halde, kendisine yaşıt olup olmadığına bakılmaksızın  ve nezaket kurallarını unutarak  karşısındakine  “la kimsin” kimsin dedim sana”  hele kimsin söyle bi taniyağ seni” sen kimsin” , ”oha”, “sen kim oluyorsun ulan” gibi hiçte uygun olmayan üsluplarla  insanlara hitab ederek  onlarla iletişime geçmek istemeleri  eğitim seviyeleri ve yetiştirilme zaafiyetlerinden kaynaklandığı kanaatindeyim. Ayrıca aldığımız mail , mesaj ve küfürlü yorumlarda cabası. Bu yorum ve paylaşımların çoğunu kaldırdığım için sizler göremiyorsunuz. Son derece yakışıksız ve çirkin cümlelerdir bunlar. Ancak ailelerini suçlamamak gerekir. Çünkü bu gençler artık yuvadan uçma  çağında olup iyiyi ve kötüyü ayırd edebilecek çağdadırlar.

Aslında karşılaştığımız o kadar çirkin cümleler varki burada bu yazılardan bahsetmek  okuyucuya saygısızlık olur. Unutmamak gerekir ki Şemskanlılar elit insanlardır. Onların yetiştireceği çocuklarda elit olur. Yetiştireceğimiz nesile şiddet ve küfürü değil sevgiyi, saygıyı  ve diğer ahlaki kuralları öğretmemiz bizim vazifemizdir. Eğer her hangi biri çocuğunun yanında sigara içer, eşine, eşinin ailesine veya herhangi birine küfür ederse; çocuk anne ve babayı  taklit edeceğinden,  anne ve babanın bu davranışını doğal olarak kabul eder ve doğrudan küfürbaz ahlaksız ve saygısız bir nesil ortaya çıkarır.

Canımız ve her şeyimiz olan çocuklarımıza şiddet ve küfürü değil, saygısızlığı değil, güzel ahlakı, insanlara saygıyı ve sevgiyi göstermeyi aşılamamız gerek. Bu eleştirilerimi genel anlamda yapıyorum. Kimseyi hedef almak amacında değilim.

Geçmişte olmuş talihsiz bir kan davasını çocuğunun yanında tekrarlayıp durmak demek onun damarlarına şiddet , intikam ve kin  enjekte etmek demektir. Böyle büyüyen bir çocuk aldığı kin ve nefret duyguları ile ya ölür yada öldürür. Her iki seçenekte de canı yanacak olan anne ve babalar olur.

Gelin büyüklü küçüklü  hep güzel düşünelim, eğer saygı görmek istiyorsak, saygılı olalım, iyilik görmek istiyorsak, iyilik yapalım, kin nefret ve düşmanlık görmek istemiyorsak içimizdeki nefreti yenelim, kardeşlik  ve insanlık duyguları ile bezenmiş, topluma yararlı, her kesin kendisine hayranlıkla baktığı bir gençlik yetiştirelim. Bize bu yakışır2568 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

mrb     02/07/2011 09:29

yerden göğe kadar haklısınız biz büyüklerimizin yanında çocuklarımızı sevemezdik biz büyüklerimizin yanında traş olmazdık büyüklerimiz müsade ederse otururduk saygımız sevgimiz o kadar yoğundur bir kaç örnek verdim çünkü biz böyle gördük böyle yetiştik çocuklarımızıda böyle yetiştiriyoruz allahın izniyle.
atalay arda

Yazarın diğer yazıları

Darbeler ve Halkın İradesi - 19/07/2016
Darbeleri tarihe gömelim
DIMDIM KALESİNİN SAVUNMASINDA MUHTEŞEM BİR KAHRAMAN:EMİRHAN BRADOST - 20/11/2014
Kürtler bir yıl bu kaleyi savundular. Sonunda savunmadan vazgeçip kaleden dışarı çıktılar. Kaleyi kuşatmaya alan orduyla şiddetli bir çatışmaya girip, sonuna kadar savaştılar
Kürtler ile Diğer Müslümanlara yapılan Ermeni Katliamlarında Emperyalistlerin Rolü - 15/03/2014
Müslüman halkın evlerini ateşe verme, mallarını gasp etme, yağmalama, cami, medrese, tekke ve mektepleri yakma şeklinde gerçekleşen olaylarda,Rusların Ermenilere yardımı yanında Müslüman halkın kafalarını kılıç ile kesme, kızların namuslarını talan
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü: Rothschild ailesi ve İsrail - 21/07/2013
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü:Rothschild ailesi ve İsrail
Zerife Xatun Olayı ve Mala Kok Ağa ile Müslüman Kürtlerin Kanlı çatışmaları - 09/04/2013
Bu kültür içinde günümüzde hala anlatılan Çoban Ağa hikayesi Mala Kok Axa ve Zerife Xatun meselesi oldukça ilginç olaylar içermekteydi.
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler - 04/02/2013
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ - 02/01/2013
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ - 04/11/2012
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ
STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ KÜRTLERİN ACILARI VE YOLDA ÖLEN 50.000 KÜRDÜN TRAJİK HİKAYESİ - 29/09/2012
1936-1946 YILLARINDA STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ YÜZ BİNLERCE KÜRDÜN ACILARI VE HAYATINI KAYB EDEN 50.000 KİŞİNİN TRAJİK HİKAYESİ
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ