• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam834
Toplam Ziyaret16087290
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
MEMEDÊ KAZIM
semskiasireti@gmail.com
KASETLERİ BİR BİR PİYASAYA SÜREN GİZLİ GÜÇLER AMACINA ULAŞIYOR
24/05/2011

ELLERİNDEKİ KASETLERİ   BİR BİR PİYASAYA SÜREN  GİZLİ GÜÇLER  AMACINA  ULAŞIYOR

Hatırlayınız Deniz Baykal ve Nesrin Baytok kaseti ortaya çıkınca Deniz Baykal’ın ilk açıklaması mevcut iktidarı suçlar nitelikteydi. Ancak sonradan anlaşıldı bu operasyon  Ergenekon yapılanmasının arkasında duran derin güçler ile Chp içindeki bazı Baykal muhaliflerinin  bir oyunundan ibaret bir plandı.

Esasında şunu anlatmaya çalışıyorum. Cumhuriyetin kuruluşundan bu güne kadar  hep var olan ancak tek partili baskıcı dönem dışında  hiçbir zaman tek başına iktidar yüzü görmeyen Chp’nin oy potansiyeli belli. Solcu milliyetçilerin oy oranı  Türkiye nüfusu ile oranlandığında  % 20- ile 24 bandında seyrediyor. Bu oranın yükselip düşmesi ise MHP içindeki dalgalanmalara ve inişli çıkışlı hareketlenmelere bağlı olarak değişiyor. Bilindiği üzere Mhp’deki Milliyetçi oy oranı ise % 9 ile 15 arasında değişiyor. Yani Mhp’de aradığını bulamayan Muhafazakar milliyetçilerin oyları zaman zaman Milliyetçilik duyguları ağır basarak Chp’ye kayıyor. Keza aynı durum Chp’de söz konusu oluyor. MHP’nin oyları arttığında Chp’nin oyları düşüş gösteriyor. Terazinin iki kefesi gibi birinden alıp ötekine ekleyince ağrı basıyor  öteki ise havada kalıyor ve asla bu iki kemikleşmiş oy toplamını aşamıyorlar.

Yani anlaşılacağı üzere Türkiyede gerek sol ve gerek sağ düşünen milliyetçilerin oy  potansiyelinin toplamı % 35 bandını geçememektedir. Tarihten gelen rekabetleri gereği alenen bu iki partinin iş birliği içine girmesi Muhafazakar  milliyetçileri rahatsız edeceği bibi ulusalcı ve solcu milliyetçileri de rahatsız edeceğinden  birleşmeleri  imkansız görünüyor. Ancak çeşitli oyunlarla biri birlerinin seçmenlerini ayartabilirler.

İşte Chp’nin Türk siyasetinde istenilen yere gelmesi için arkasındaki derin güçlerin tüm çaba  ve oyunları burada ortaya çıkıyor. Nasıl olsa bizim Ak Parti ve başka bir partiden oy almamız zor diyorlar o halde eldeki milliyetçi oyları Chp’de toplamaktan  başka bir alternatifimiz yok diyor ve planlarını ortaya koyuyorlar. Önemli adayları bir bir istifa eden Mhp’nin seçmenini Chp’ye yönlendirme operasyonu  iyi işliyor. Ayrıca  Süleyman Demirel’in kontrolünde bulunan eski  Adalet parti kökenli adaylar ile Erkenekon   sanıklarını aday gösterip her kesimden oy koparma  planları  gayet iyi gidiyor. Açılım ve demokratikleşme alanında olsun veya doğu kökenli vatandaşlara yönelik her türlü girişimlere karşı direnen ve her maddeyi anayasa mahkemesine götüren Chp şimdide Hakkari de Bölgesel özerklikten bahsediyor.Bu oy avcılığı palavralarının  Derin Chp içinde büyük rahatsızlık meydana getirdiği kesindir. Seçimden  sonra istenilen oy oranı gelmemesi Halinde , Kılıçdaroğlu bu söylemlerinin hesabını ağır şekilde  ödeyebilir. Yani oda bir kasete kurban gidebilir.Seçime az bir zaman kala başka bomba kasetler ortaya çıkarsa hiç şaşmamak lazım.  

Bir yandan Mhp seçmeninin oyları diğer yandan da Kemal Kılıçdaroğlunun akla ve mantığa sığmayan uçuk vaadleri ile kafası karışık  ve fakir vatandaşların oylarını bir araya getirip iktidarı zayıf düşürmek en azından  seçimlerden sonra  iktidara koalisyon ile gelmenin hesapları içindeler. Bu onların ve Kılıçdaroğlunun  son şansıdır. Bütün gaflarına ve birbirini tutmayan söylemlerine rağmen Kılıçdaroğlunun arkasında durmaları pek uzun sürmeyecek gibi duruyor. Eğer ki 12 Hazirandan sonra hedef tutturamazlarsa  Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibini orada bir dakika bile tutmazlar bundan emin olun.

Ak Parti veya Bdp’nin iyi siyaset izlememesi veya her iki tarafında  aşırı tahrik edici milliyetçi söylemlerden kaçınmamaları halinde seçmenlerinin bir kısmını Chp’ye kaptırabilirler.

Bu yazımda amacım Chp'ye karşı bir duruş sergilemek değildir. Amacım  Chp'nin alışıla gelmiş halk politikasındaki değişiminin samimiyetine alışık olmadığımızı belirtmeye çalışmaktır. Bu samimiyetinin oy avcılığından ibaret olduğu hususunda şüphem yok.

12 Haziran  2011 deki seçimde Halkımızın kendi iradesini kullanarak oyunu en iyi şekilde değerlendireceğini umud ediyorum.2172 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Darbeler ve Halkın İradesi - 19/07/2016
Darbeleri tarihe gömelim
DIMDIM KALESİNİN SAVUNMASINDA MUHTEŞEM BİR KAHRAMAN:EMİRHAN BRADOST - 20/11/2014
Kürtler bir yıl bu kaleyi savundular. Sonunda savunmadan vazgeçip kaleden dışarı çıktılar. Kaleyi kuşatmaya alan orduyla şiddetli bir çatışmaya girip, sonuna kadar savaştılar
Kürtler ile Diğer Müslümanlara yapılan Ermeni Katliamlarında Emperyalistlerin Rolü - 15/03/2014
Müslüman halkın evlerini ateşe verme, mallarını gasp etme, yağmalama, cami, medrese, tekke ve mektepleri yakma şeklinde gerçekleşen olaylarda,Rusların Ermenilere yardımı yanında Müslüman halkın kafalarını kılıç ile kesme, kızların namuslarını talan
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü: Rothschild ailesi ve İsrail - 21/07/2013
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü:Rothschild ailesi ve İsrail
Zerife Xatun Olayı ve Mala Kok Ağa ile Müslüman Kürtlerin Kanlı çatışmaları - 09/04/2013
Bu kültür içinde günümüzde hala anlatılan Çoban Ağa hikayesi Mala Kok Axa ve Zerife Xatun meselesi oldukça ilginç olaylar içermekteydi.
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler - 04/02/2013
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ - 02/01/2013
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ - 04/11/2012
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ
STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ KÜRTLERİN ACILARI VE YOLDA ÖLEN 50.000 KÜRDÜN TRAJİK HİKAYESİ - 29/09/2012
1936-1946 YILLARINDA STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ YÜZ BİNLERCE KÜRDÜN ACILARI VE HAYATINI KAYB EDEN 50.000 KİŞİNİN TRAJİK HİKAYESİ
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ