• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam380
Toplam Ziyaret16003817
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1
MEMEDÊ KAZIM
semskiasireti@gmail.com
GERÇEK DOSTLUK VE DÜNYEVİ ÇIKARLAR
06/05/2011
..

Belki de “dost”  dünyanın en anlamlı ve saygı duyulması gereken en güzel  sözcüğüdür. Ve meyvesi de dostluktur. Arkadaşlık, akrabalık, yoldaşlık ve beraberlik kavramının dışında sevgi, saygı, fedakarlık ve sırdaşlıkta dostluğun nimetlerindendir. Dostluğa, menfaat, çeşitli çıkar unsurları ile kendi ruh dünyasındaki bir takım tasarım, çıkar planları ve tasarruflar bulaştığı an bu dostluk meyveleri acı tat vermeye başlar. Umulmadık zamanda, muhabbetin en anlamlı anında kırılıverir beli.Bir dahada eski tadını vermez. Dostluk ölçülmez,dostluk çıkar gözetmez,menfaatler üzerine kurulmaz. Dostunuzu seçerken çok dikkat edin.Her arkadaşınızı dost sanmayın. Dost;senelik değil,ömürlük olmalı bunu sakın unutmayın. Gerçek dostlar  ufak dünyevi çıkar ve cüz’i hesaplar için samimiyet ve dostluklarını bozmazlar.

Dost vardır ki dar gününde zor gününde yanında  olur kardeşimizden  ötedir. En acılı günümüzde biri başınız sağ olsun dediği zaman , bizde ona dostlar Sağ olsun deriz” İşte dostluk bu kadar önemlidir yaşamımızda.

Dost ve Dostluklar çeşit çeşittir.  Dost vardır, bir çıkar kovalar sokulur size  elini verir anlayamazsınız, sen samimiyetsizliğini  anlayınca da , o amacına çoktan  ulaşmıştır. Ancak amacına ulaşamayacağını anladığı anda sırtını dönerek öyle bir çifte savurur ki neye uğradığınızı şaşırırsınız.  Uzun dostluklar vardır; ikindi güneşinin altında uzayan gölgeler gibi birbirine kavuşurlar ve uzun boylu dostluk oluşur. Yukarıda  da bahsettiğim gibi yok yere ölen dostluklar vardır. Ahşap iki binanın rüzgar savurması ile darmadağın olduğu gibi.

Dostluk vardır acı soğan gibi göz yaşınızı akıtır, dostluk vardır ipek mendil gibi göz yaşınızı kurutur. Sıradan bir dost basittir ve asla sizi ağlarken görmez, iyi günde yanınızdadır.

Gerçek dost ise sizin akıttığınız göz yaşları ile sırılsıklam olur.Sıradan dost, Sizin anne ve babanızın ismini dahi bilmez, Gerçek dost ise onların ismini not defterine yazar, sıradan dost vereceğiniz bir davete  son anda bir çiçek yada bir şampanya ile gelir ve kısa sürede ayrılır, gerçek dost ise davetten saatler öncesi gelir size yardım eder ve davet bittikten sonra sizinle beraber işleri bitirdikten sonra gider. Sıradan dost  o yatağında iken telefon etmenizden nefret eder, gerçek dost ise ; ne oldu, hayrola? Bir şey mi oldu? Yapabileceğim bir şey var mı? Diye sorar. Sıradan dost size dost olduğunu anlatmaya çalışırken, kendi çıkarları doğrultusunda  sorar ,  sizi sıkıştırır  ve sizin sorunlarınızın olduğunu düşünmez veya düşünmek istemez. Gerçek dost ise sorunlarınızı çözmek için uğraşır.  Sıradan dost sizinle tartıştığı andan itibaren arkadaşlığınızın bittiğini düşünür. Çünkü Çıkarına ters gelen bir zamanda sizi bırakacağını bilir ve planlıdır, sinsidir. Gerçek dost ise  tartışmalarınızın aranızdaki ilişkiyi bozmayacağını bilen kişidir.Dost vardır engin derya gibidir, ufkunu görürsün, dost vardır üzeri çiçekler ile bezenmiş bataklık gibidir, bir çiçeği koklamaya kalkıştığın an bataklıkta bulursun kendini.

Bu örnekleri saymakla bitmez. Dost çok kolay kaybedilir ama çok zor kazanılır. Bunun bilincinde olduğumuzda, en son söylenecek sözü en başta sarf etmediğimiz sürece dostluğumuz baki kalır. Mezara girdiğimizde bile Sıradan dost hiç hatırlamaz bizi ancak gerçek dost  mutlaka mezarımıza gelerek bir dua okur. Büyüklerimizi ne demiş? ”Bırati xweşe zırav u diréş, bırati nexweşe kurt u qalın” Yani dostluğun uzun ve ince olanı  daha makbuldur.

Hayatta baki ve kalıcı dostluklar edinmeniz dileğiyle….2629 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Darbeler ve Halkın İradesi - 19/07/2016
Darbeleri tarihe gömelim
DIMDIM KALESİNİN SAVUNMASINDA MUHTEŞEM BİR KAHRAMAN:EMİRHAN BRADOST - 20/11/2014
Kürtler bir yıl bu kaleyi savundular. Sonunda savunmadan vazgeçip kaleden dışarı çıktılar. Kaleyi kuşatmaya alan orduyla şiddetli bir çatışmaya girip, sonuna kadar savaştılar
Kürtler ile Diğer Müslümanlara yapılan Ermeni Katliamlarında Emperyalistlerin Rolü - 15/03/2014
Müslüman halkın evlerini ateşe verme, mallarını gasp etme, yağmalama, cami, medrese, tekke ve mektepleri yakma şeklinde gerçekleşen olaylarda,Rusların Ermenilere yardımı yanında Müslüman halkın kafalarını kılıç ile kesme, kızların namuslarını talan
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü: Rothschild ailesi ve İsrail - 21/07/2013
Dünyanın kaderini değiştiren Derin Yahudi gücü:Rothschild ailesi ve İsrail
Zerife Xatun Olayı ve Mala Kok Ağa ile Müslüman Kürtlerin Kanlı çatışmaları - 09/04/2013
Bu kültür içinde günümüzde hala anlatılan Çoban Ağa hikayesi Mala Kok Axa ve Zerife Xatun meselesi oldukça ilginç olaylar içermekteydi.
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler - 04/02/2013
2.Adulhamit'in Aşiret Mekteplerini Kurma Amacı ve Bu Okuldan Yetişen Ünlü Kürtler
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ - 02/01/2013
AĞRI İSYANINDA ALİCAN İLE SEYİTXANÊ KERR'İN ÇABALARI VE AKİBETLERİ
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ - 04/11/2012
MODERN ASİMİLASYON VE ELDEN GİDEN KÜRT GENÇLİĞİ
STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ KÜRTLERİN ACILARI VE YOLDA ÖLEN 50.000 KÜRDÜN TRAJİK HİKAYESİ - 29/09/2012
1936-1946 YILLARINDA STALİN’İN SÜRGÜNE GÖNDERDİĞİ YÜZ BİNLERCE KÜRDÜN ACILARI VE HAYATINI KAYB EDEN 50.000 KİŞİNİN TRAJİK HİKAYESİ
 Devamı
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ