• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam821
Toplam Ziyaret16087277
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Badıkan Aşiretinin Tarihi

Badıkan Aşireti Diyarbakır sınırları içindeki büyük aşiretlerden biridir. Muş ilinde yaşayan Badıkanlı sayısı oldukça fazladır. 

Bu aşiretin köklerinin yazılı belgeye dayanmasa da araştırmacıların beyanlarında Süleymani aşiretleri gurubundan olan Zilan aşiretine dayandığı iddia edilmektedir. Şerefname isimli kürd Tarihi kitabında Süleymani Aşiretlerinin nesebinin Mervanoğulları sultanlarından Süleyman bin Abdulmelik'e dayandığı ifade edilmektedir.(Kaynak:Şerefname sayfa:200 M.E.B)
Mervani devletinin Abbasiler tarafından  yıkılmasından sonra Mervan'ın oğlullarından Ubeydullah'ın Diyabakır'ın Kulp ilçesindeki dereé Xox , (Şeftali Deresi) denen bir bölgeye gelip yerleşmesinden sonra Başta Banuki aşireti olmak üzere daha önce Mervani yönetiminde bulunan  aşiretler bir araya gelerek Süleymani aşiretlerini meydana getirdiler. Bu aşiretler, Banuki, Zıkziyan, Bociyan, Besyan, Dılxeyran, Zilan, Berazan, Huveyda (Hevidi) olup yönetim Merkezleri Meyfarqin idi. Bu aşiretler ehl-i Sünnet taraftarı iken, bazıları ise yezidi inancındaydı.
Badıkanlılar, Tarihte Akkoyunlu Türkmen  Devletini destekleyen, Dunbuli, Zirikan, Mirdisi ve Süleymani aşiretleri ile birlikte hareket etmiştir.

Günümüzde Badıkanlılar Ehli sünnet olup şafii mezhebine mensupturlar. Dilleri ise Kürtçenin Kırmanç lehçesidir.
Nüfusları hakkında  uçuk rakamlar ortada dolaşmasına rağmen, Diyarbakır çevresinde tahmini 15.000 civarında,Muş, Kars, Batman,Bingöl, Bitlis ve Van illerinde 12.000 kişi oldukları tahmin edilmektedir. Ancak büyük şehirlere göç yolu ile gidenlerin sayısı eklendiğinde oldukça büyük rakamlar ortaya çıkabilir.

Yaşadıkları Yerler; Diyarbakır,Kulp,Başbuğ, kayahan, inkaya, yayık, kocadağ, Yarımca, Erenler, Kollukayak, Yavuz, Ünal, Karaorman,Alaca,Taysever, Yertutan,Şeyhyayla ve Cebeci köylerinde, Silvan ilçesi ve Muş ili.(Prof.Ahmet Özer.Dğuda Aşiret düzeni Sayfa:47)

Muş ilinde; Merkeze bağlı,Dilimli, Aligedik,, Yedipınar, Güdümlü,,Eralanlı, Eğirmeç, yörecik ve  Kayalısu köylerinde;

Kars İli Digor İlçsesi Sokunlu Köyünde, Badıkanlılar yaşamaktadır.

Bağlı Kabileleri:
1-Kerran:550 haneden oluşumakta ve Milli Aşiret Konfederasyonu içindeydi (1936 yılı verilerine göre,Kaynak:M.Z.Emin Beg Kurd ve Kurdistan Tarihi)
2-Cımıka,(Milli Konfederasyonu içinde olup Res'ul Ayn'daki Cemıkanlılarlar ile bağlantıları olup olmadığı bilinmiyor.
3-Kanika
4-Memıka
5-Welikan,
6-Aqika
7-Nasırka
8-Araşka
9-Reşikan: Emekli Vali Edip Yavuz,"Tarih boyunca Türk Kavimleri" isimli kitabında; Kulp yöresindeki Reşikanlılar için, Resik uşakları diye bahseder. Bunları Saka Türklerinin Res koluna bağlayarak, bir kısmının Van özalp, Şirvan, Mazıdağı, Kulp, Karayazı,palu, Hizan  ve Tutak gibi yerlerde yaşadığını iddia etmektedir.
10-Laçika : Milli Konfederasyonuna bağlı olup Dersim'de yaşayan Haydaran oymağının içinde yaşayan Laçıka kabilesi ile bağlantısı olup olmadığı tespit edilemedi. Emekli Vali Edip Yavuz,"Tarih boyunca Türk Kavimleri" isimli kitabında; Laçika oymağı hakkında şu bilgileri veriyor. laçin uşakları oymağından ayrılmış ve Şeyh Hasanlılar içinde erimişlerdir. Elazığdaki Lacolarda bunlardandır.
11-Xaşika
12-Xerzan 

1960 ihtilalinden sonra doğuda başlatılan asimilasyonlar  çerçevesinde kürt aşiretlerinin Oğuz Boylarına iliştirilmesi çalışmaları sıklıkla  yapılmaktaydı. Örneğin emekli Vali Edip Yavuz'un 1968 yılında yayımladığı "Tarih boyunca Türk Kavimleri"  isimli kitabında Kürt aşiretlerinin tamamının Türk olduğu açıkça anlatılmaktadır. Bu meyanda bazı kişisel çalışmalarda Badıkanlıların Türkmen olduğu iddiası ortaya atılmış ise de bunu destekleyen  tarihi belgeye rastlanılmamıştır. Sadece bazı  varsayımlar ve Türkçeyi çağrıştıran kelimelerden yola çıkarak iddialarını kanıtlamaya çalışmaktadır. Esasında Kürt mü Türkmü olduğu önemli değil ancak insanları doğru bilgilendirmek adına çok detaylı  ve meşakatli çalışma yapmak daha faydalı olacaktır.


www.semskiasireti.com

Araştırmalarımız sürüyor, Yeni bilgiler elde edildiğinde İlave ve düzeltmeler yapılacaktır.

Not.  Bu sayfa tamamen tarafsız  bilgilendirme içerdiğinden, Herhangi bir kurum,kuruluş veya örgüte yaranmak için bilgi paylaşımı yapmamaktadır.
Bilgiler düzenlenirken  şüphesiz eksik ve yanlış bilgiler olacaktır. Bu nedenle Yukarıdaki açıklamalara hakaret içermeyen faydalı ve yapıcı yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz...

124576 kez okundu

Yorumlar

Malaxerziaxa      29/10/2022 10:20

Malaxerzi axa diye bir kabile yoktur diyenlere ; Xerzan kabilesi Mala xerzi axa diye bilinir Lütfen yanlış bilgi vermeyin Mala xerzi axa diye birşey yoktur demeyin Mala xerzi axa bir kabiledir Ve ben kendi sahsım olarak Mala xerzi axa kabilesine mensubum Bu böyle biline
Muhammed Aslan

Akıl doktorlarına akıl vermek     27/08/2022 17:47

Yav Prf diye geçiniyorsunuz. :) Tırşık yapmaktan başka işiniz yokmu tırşıkçilar... Bence siz badıkan aşireti hakkında yorum yapmayın paylaşım yapmayın... Badıkan Aşiretini detaylı tanımak istiyorsanız şu sayfaya göz atın derim çünkü canlısı sizi ürkütür :)
Misafir - Yakup Can

12 kolda hangisındeyız     31/07/2022 11:27

BEN KAOR İLÇESI SORKUNLU KÖYÜNDE BADİKA AŞİRETINDEYIM AMA HANGİ KOLDAYIZ BILMIYORUM YAZARSANIZ SEVINIRIM TŞK EDERIM
Misafir - REMZİ

eksik bilgi     22/05/2020 22:56

bu bilgi yanlıştır bu koyler var tamam da bide en önemli olan şerefkan köyü bide şerefkan badıkan aşiretinin en önemli koludur sadece antalyada 2 milyona kadar badıkanlı vardır
Misafir - baran kılıç

badıki     08/05/2020 16:59

12 kabileden oluşur xerzan diye bir kabile yoktur. (mala xerzi aga) diye geciyor onlarda badıkanlı ama kabile degil şerefka kabilesi vardır. serefkayı ekliyebilirsin
Misafir - yurkan

eksik bilgi     26/11/2019 09:44

Diyarbakır/Kulp ilçesinde Yakıt(Akikan)ve Muş Merkez Karakuyu (Sosnut) Köyleri listede bulunmamaktadır
Misafir - Mehmet Salih GÜNDÜZ

xerzan      11/10/2019 11:04

badıka 12 koldan oluşur xerzan diye bir kolu yok (mala xerzi ağa diyorlar oda aileden oluşur) şerefkan eksik yazmışsın
Misafir - ömer koçağa

Badıka      23/08/2019 07:31

12 Kolumuz var mala xerzi yoktur lütfen yanlış bilgi yazmayın.. Aşiretimizin 250 den fazla köyü var ve Türkiyenin bir çok yerine dağılmıştır Türkiyedi nüfusu 4 milyon civarıdir dünya geneli ise 6 milyon civarı dır
Misafir - Badıkanlı

Badıka      23/08/2019 07:21

Çok yanlış bilgi var kesinlikle öncelikle mala xerzi diye bşr Kolumuz yoktur onapra badıkanlı degildir
Misafir - Badıkanlı

     12/12/2018 20:24

Ben kendim de o asirete mensubum ve küçük bir uyesiyim. O asiret 12 küçük aşiretten oluşuyor. Benim oldugum asiretin adi şerefka'dir ama orda hiç oyle bişi gecmiyor
Misafir - Rumuzz

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ