• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam844
Toplam Ziyaret16087300
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

BOZDOĞAN VEYA BUZTUGAN BOYU

1348 Yılında Trabzon üzerine yapılan akında Akkoyunlularla beraber bulunan Bozdoğan Aşireti, daha sonra Sıvas-Kayseri Hükümdarı  Kadı Burhanettin'in 1398 yılında Akkoyunlu Reisi Osman tarafından öldürülmesi olayına da katılmışlardır. Ancak bu tarihten sonra Akkoyunlular ile  herhangi bir iş birliğine  girdikleri görülmemiştir.(Kaynak: Bu ilk devir kin bak. Michael. Panaretos, Peri. ton Megaton Kommenon, nesr: 0.1,ampseidu, Athens, 1958, s.68; ceviri: M..Brosset, "Chronique de TrebiZonde C.Lebeau, Histoire du bas-Empire, Paris, 1824-36, s.488-89; Kadi Burhaneddin icin bak. Woods,' The Aqqoyunlu, not.53, Ancak Diyarbekrigyeide (s.82) 1421 de karakoyunlu Iskender'e karsi Kara YUJI:1k Osman Berle birlikte savasan bir Boalogan vardir. Bu asiret hakkinda daha geni* bilge icin bak. F.Stirner, Oguz/ar, 178-79, 193-95, 275-76, 306, 348. )

Alıntı:İlhan Erdem(Akkoyunlu Türkmenleri

İlave ve Düzeltmeler yapılacaktır.

Memedé Kazım
www.semskiasireti.com

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

2743 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ