• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam640
Toplam Ziyaret16073699
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

HAMZE HACİLU OYMAKLARI

HAMZE HACILU AŞİRETİ

Hamze Hacilular'ın Diyarbekir ve Ahlat yörelerinde yaşayan Bozulus Türkmenlerdinden bir aşiret olduğu aşikardır. Kara Yülük Osman Bey zamanında Akkoyunlular'a katılan bu aşiret varlığını oğlu Hamza Bey devrinde gösterdi. Daha sonra imparatorluk devrinde Fars eyaletinde bulunan Hamza Hacilu taht mücadelesinde Sultan Halin davasını desteklediler. Bu sebebden onlar,aşiretler arasındaki savaşların başladığı ve onların Sufi Halil Bey Musullu'nun etrafında toplandıkları 1490 yılına kadar kaynaklarda görülmez.Safevi tarihçileri de Hamze Hacilu'dan bahsetmez. Ancak onlar 16. ve 18. yy.'a ait Osmanlı arşivlerinde öncesinde Bozulus sonrakinde ise Orta Anadolu'da yaşıyor olarak bulunmaktadır. Bugün Hamze Hacilu'dan bir cemaat güney anadoludaki Antalya Sahil bölgesinde yaşamaktadır.(1)


1-
  Diyarbekrtyye, s.133, 359; Tarih-t Emini, 63b, 68b-69a; Budak Münşi Kazvini Cauahlrül-Ekber, Leningrad nüshası, Dorn, 288, s.274a, 276a, 277a, not 5, 48; Refik, Astretler, s.219; Jean Paul Roux, Les Traditions des Domanes de la hırgie meridlonale, Paris. B.Archeologie, XXIV cilt, 1970. s.27.


Alıntı:İlhan ERDEM (Akkoyunlu Aşiretleri)

Derleme:Memedé Kazım
www.semskiasireti.com

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

1570 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ