• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi21
Bugün Toplam1348
Toplam Ziyaret15991227
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

TİMOKİ, TIMOKİ, TEMOKİ, TİMOQİ AŞİRETİ

Timoki, veya Tımoqi aşireti, Hasankeyf aşiretleri içinde  gösterilse de Esas yerleşkeleri ve  büyümeleri Sason Beyliği içindedir. Ancak Şerefname  bu aşiretin Hasankeyf aşiretlerinden  olduğunu yazar. Ayrıca Şerefname Soylarının ise Kisra kırallarına  yani Sasani kıralı nuşirevan'a dayandığını ve Rojkan aşireti ile amcaoğulları olduklarını da  ifade eder.

Sason kalesi Tavit isimli bir  Gürcü kıralından fethedildiği zaman, Rojkan aşiretinden  bir çok kişi göç ederek bu kaleye yerleşti. O dönemde Sason kalesinin yerleşik aşiretleri,Şiroyi,Babusi, Susani ve timoki aşiretleri idi. Bu aşiretler, Haldi, Dilmixari, ve azizan  gibi aşiretleri egemenlikleri altına alarak topraklarına sahip olmuşlardır.
Tarihlerinde cesaret ve  mertlikleri ile ünlenen  Timokiler, aynı zamanda  iyi siyaset izlemekle Akkoyunlu, Osmanlı ve Safevilerle iyi geçinmiş ve sayede  topraklarını rahatlıkla yönetmişlerdir. 

Sason Beyleri içinde  önemli bir yeri olan Mir Ebubekir , Kardeşi Ali  ve oğlu Hıdır'ın yukarıda bahsi geçen  Susani,Babusi, Şiroyı ve Timoqi aşiretlerinden  hangisine mensup oldukları net olarak bilinmediğinden, tartışılmaktadır. (Kaynak:Kısmen:Etem Xemgin-Kurdistan tarihi.S.490)

Muharriri Doktor Friç , Kürdler, Tarihi, İçtimai,Tedkikat isimli eserde  Timokiler Diyarbakır Sancağı içinde  gösterilmektedir.(Doktor Friç-Kürdler, S:23)

Günümüzde Batman, Sason Kozluk, Siirt, Muş,Garzan ve Bitlis taraflarında yaşamaktadırlar.
En önemli şahsiyetlerinin başında, Kozluk'un Gümüşörgü köyünde  dünyaya gelen  ve 1889-1992 yılları arasında  yaşamış olam Mele Abdullah Timokidir.
 

Mele Abdullah Timoki

Derleme:Memedé Kazım
www.semskiasireti.com

Araştırmalarımız devam ediyor. İlave  ve düzeltmeler yapılacaktır. Doğru ve belgeli bilgilerinizi bizimle paylaşınız..

Kaynaklar:
Şerefname (MEB)
Etem Xemgin (kürdistan tarihi)
Doktor friç(The Kurds)


UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

14687 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ