• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam606
Toplam Ziyaret15992332
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

RECEBAN AŞİRETİ

Recaban Aşireti günümüzde ağırlıklı olarak Batman ve çevresinde yaşamaktadırlar. Ancak, Suriye, Irak , Bitlis ve Muş'un bazı ilçe ve köyleri ile Şanlıurfa ve Siirt taraflarında  Recebanlılara rastlamak mümkündür. 
Batman'ın,Akça,Erköklü (Ermiye),Karayün,Oymataş, Çayüstü köyleri ile Recepler,Okçu, Salkımlı mezraları, beşiri ilçesi;Çevrimova  ve  üçkuyular köylerinde yaşayan Recebanlıların sayısı 3500 kişi civarındadır(Aşiretler Raporu Kitabından) Bu çevredeki recebanlıların önde gelen ailelerinin başında batman Merkez'de yaşayan Mala Mıhemedé Mısti olduğu iddia edilmektedir.
Asıllarının Fars bölgesindeki Sasanilere dayandığı iddia edilen Recebanlıların 15.yüzyılın sonlarına doğru Fars'taki iç savaşlar ve sürgünler nedeni ile Irak ve Suriyenin bazı kesimleri ile Şanlıurfa ve Diyarbakır bölgelerine göç ederek geldikleri bilinmektedir. Farsnamede de bu bu bilgilere paralel iddialar mevcuttur.

Recebanlıları,  Afşarların  bir kolu olan  Recepli yörüklerine irtibatlandıran bazı Türkmen yörük araştırmacılarının bu konuyu fazla araştırmadan  ele aldıkları kanaatindeyiz. Zira Recepli yörükleri recep kethuda  isimli  bir zatın soyundan oldukları savunulur. Ve bu zat 17. yüzyılın başlarında  yaşamıştır.
Oysa Recebanlılar 15. yüzyılın başlarında gen bir aşiret idi. Dolayısı ile Recebanlıların Recepli afşarları ile bağlantısı imkansızdır.

Tamamı Müslüman olup şafii mezhebine bağlı olan Recebanlıların geçmişte bir çok kürt aşiretleri gibi yezidilik inancına geçip geçmedikleri bilinmemektedir. Yezidi inancının Miridxane kastına  bağlı  aşiretlerden Recevi veya Recebi aşireti ile bağlantılarının  olup olmadığı  kesin olarak bilinmemektedir.
1925 ile 1930 yılları arasında cereyan eden isyanlara zaman zaman katılmışlardır. Özellikle Şeyh Said isyanına Raman ve  Reşkotan aşiretleri ile birlikte hareket etmişlerdir.
Sultan Abdulhamit'in  kurmuş olduğu Hamidiye alaylarında Receban aşiretinin ismi geçmez.


Derleme: Memedé Kazım
www.semskiasireti.com


Bu konu hakkında  araştırmalarımız sürüyor. İlave ve düzeltmeler yapılacaktır.

Sitemiz Okuyucularından Yavuz Hasan Keyaoğlu'nun  yorum ve katkıları aşağıda verilmiştir. Kendilerine bu katkılarından dolayı müteşekkiriz.

Seviyeli ve belgeli katkılarınızı  sayfa altındaki "yorum Ekle"  kısmından ekleyebilirsiniz.


11.07.2015 Yavuz Hasan Keyaoğlu ( xalocanbey@hotmail.com ) sitenizin ziyaretçi defterine mesaj yazdı.

Konu : Receban aşireti düzeltme
Mesaj: PİR ALİ EFZELİNİN SOY ŞECERESİ Seceresi Osmanlı padişahı Sultan Reşat ayrıca Urfa mahkemesi ve dönemin Urfa''''nın en büyük alimleri 20 kişi tarafından ve naki-bul eşrafa kayıtlı olan seceresi kardeşi şeyh İbrahim (Şanlıurfa''''nın Harran tarafında yaşamaktadırlar 5 köy *emiriler ) ile birlikte aşağıda sunulmuştur. PirAliefzelinin soyunda gelen insanların yerlşim alanları olarak türkiyede ana köy ile birlikte bir mezrası bulunmaktadır genel olarak suriyenin Rakka vilayetine dahil olan Tilebyet ilçesi ve Halep ilinin Aynelarap ilçesine bağlı yerleşik alanlarda yaşamaktadırlar Aşiret konumunu alan köylerin isim olarak Alizer aşireti olarak bilinmektedir. Seyyid Piraliefzelinin soyundan büyük yiğitler çıkmıştır Şeyh Muhammed şahabeddin Seyyid şerif şükri Seyyid cume şeyh Seyyid ibe şeyh Seyyid kose muhammed gibi terihe damgasını vuran bu yigitler halen büyük şerefle isimleri anılmaktadır. ALİZER AŞİRETİNDE BARINAN KABİLELER 1) İSEREMAN 2) RECEBAN 3) MELLAN 4) BEYREMAN 5) ŞEY İBRAMAN 6) ŞEYH HESENAN 7) MİRZAN 8) CABIRAN 9) MAŞAN 10) AYNTAPLIYAN 11) ŞERKİYAN 12) İZOLİYAN YAŞADIKLARI YERLEŞİK YERLER Türkiye''''deki yerlerşik yerleri : Alizer köyü Musik köyü Mersinde 150 Ev Osmaniyede 30 Ev Antepte 100 Ev Şanlıurfa. Suruç. Ve Ceylanpınar da toplam 40 Ev Suriye''''deki yerlerşik yerleri: Korük (abuheye) 500 Ev Kosık 200 Ev Gırbenaf 200 E v Hemtopık 400 Ev Salok 300 Ev İfbane 500 Ev Rekka 300 Ev Tılebyet 300 Ev Aynelarap 100 Ev Aynisa 100 Ev Kamışlı 400 Ev Cısnısuğir 400 Ev Selle 300 Ev Herebeysa 300 Ev Şam 500 Ev

11.07.2015  yavuz Hasan Keyaoğlu ( xalocanbey@hotmail.com ) sitenizin ziyaretçi defterine mesaj yazdı.

Konu : Kelhur federasyonu Recep-Receban
Mesaj: Kelhur Konfederasyonu (Xeneqîn ile Kirmanşah arasında. Muhtemelen günümüzdeki en büyük Kürt aşiret konfederasyonudur. Yarisanidirler, çoğunluğu Gorani, bir kısmı da Güney Kurmancisi konuşurlar) Evdilmuhamedî Elîrizawend Elwendi Berga Budaxbegî Çillaî Faruqî Gelîadar Harunabadî Celowgir Kelapa Kellacub Kemar Kerempana Kazimxanî Kerga Xalidî Homan Kirbîyan Mansurî Maydeştî (Mahîdeştî) Mîr Ezîzî Mu’mînî Muxîra Muşgir Papiran Qulami Qumçi Receb Remezanî Rizawend Rutwend Seyîdnaza Seyyîdan Selka Şeybenî Şahînî Şirzadî Şivankâra (Şivankan) Sîya Teleş (Taliş adıyla da bilinen aşiret Kuzey İran kökenlidir ve başta Talış halkının bir üyesiyken 900′lü yılların başında Kürtleştikleri varsayılmaktadır.) Zeynelxanî

Yavuz Hasan Keyaoğlu ( xalocanbey@hotmail.com ) sitenizin ziyaretçi defterine mesaj yazdı.

Konu : Receban Aşireti ekleme
Mesaj: RECEBAN AŞİRETİ LİDERİ HACİ ALİ KEYA (AĞA) 1889 ÖLÜMÜ İLE EŞİ AYŞANA MALA KASE OĞLU ÖMER VE HÜSEYİN KIZLARI HUMRO VE HEVE HACİ AĞANIN OĞLU ÖMER AĞA LİDER OLUR RECEBAN AŞİRETİNDE OTORİTER SERT VE İLTİMASİ KABUL ETMİYEN BİR YAPIYA SAHİPTİR AMCASI HACİ ŞEHMUS AĞANIN KIZI İLE EVLİDİR VE OSMAN ADINDA BİR OĞLU OLMUŞ OĞLUDA ERGENLİK YAŞINDAYKEN ATIN SIRTINA BUĞDAY HEYBESİNİ YÜKLERKEN KARNI ZEDELENİYOR VE KARIN İÇ KANAMASIYLA VEFAT ETMİŞTİR ÖMER AĞA 2. EVLİLİĞİNİ YAPIYOR 2. EVLİLİĞİNDEN BABAM ÖMER VE ABLASI HUDLA ÇOCUKLARIDIR.ÖMER AĞANIN LİDERLİĞİ İLE AİLE İÇİİKTİDARINI BÜYÜKLÜĞÜNÜ KABULLENEMEYEN AMCASI HACİ ŞEHMUZ AĞA VE ÇOCOCUKLARI DİĞER AMCA HACİ İBRAHİM VE ÇOCUKLARI İLE BİR TÜRLÜ ARASI DÜZELMEZ.DİĞER AMCAZADE MİRZE AĞA VE ÇOCUKLARI İLE ARALARI İYİ ÇÜNKÜ BACISI HUMRO MİRZE AĞANIN GELİNİDİR Bİ TARFTAN DAYILARI OLDUĞUNDAN ONUN BÜYÜKLÜĞÜNÜ LİDERLİĞİNİ KABUL ETMİŞLERDİR.DİĞER AMCASI MALA HACİ (HACİ ALİ) HEVE BACISIDA HACİNİN GELİNİDİR BU BAĞLAMDA ONLARINDA DAYISI SAYILDIĞINDAN LİDERLİĞİNİ KABUL ETMİŞLERDİR. ÖMER AĞA

YORUM:

Yavuz Hasan Keyaoğlu ( xalocanbey@hotmail.com ) sitenizin ziyaretçi defterine mesaj yazdı.

Konu : Receban aşireti Ardahan
Mesaj: RECEBAN AŞİRETİ ARDAHAN Osmanlı belgelerinde Recepli Avşarı Ekradı (Kürtleri) diye anılan grup Halep,Ebuheya Korık köyü Rakka,Urfa,Suruc Korik köyü, Maraş ve Zamantı’da bulunuyor, Recepli veya receban aşireti ise yine Ekrad taifesi (Kürt) olarak adlandırılıyor ve Rakka, Maraş, Zamantı ve Kadirli’de bulunuyordu. Ayrıca Hısn-ı Keyf’te yaşayan bölümü ise Receb-i Kürdlü adıyla anılıyor. Bu Osmanlı belgelerindeki Recepli tanımına tamamen uymaktadır. Doğudaki bu Receplilerin (Receban) Şeyh Sait İsyanı başta olmak üzere Cumhuriyet devrindeki isyanlara karıştığını görüyoruz. 1605’te iskan edildikleri Rakka’dan Urfa suruc ilçesine 1690 ve 1705 kadar orda kalmışlardır.Ordan Diyarbekir Al Medina ilçesi ve Heskifeye,Bitlis Hizan ve Kars ve Çıldır Sancakları’na yerleşen Receplilerin bazıları artık Kök salmıştır. Bu grupların Kürt yerleşikleri köylerin etnik yapısıyla ilgilidir. Kürt köylerine gelenler Kürtleşirken, Türk köylerine gelenler mesela serhada gidenler kimliklerini korumuştur. Bugün bu Recepliler, Ardahan merkez ile Göle, Çıldır ve Posof’un bazı köylerinde yaşamaktadırlar (Bu köylerin hiçbiri tamamen Afşar değildir ve tam bir kürt aşiretidir.rivayete göre bir kardeşte gürcistana göç etmiştir ve orda da receban aşireti mensüpları bulunmaktadır.

Yavuz Hasan Keyaoğlu (25/06/2014 00:15)
Konu :Receban aşireti

PİR ALİ EFZELİNİN SOY ŞECERESİ 

Seceresi Osmanlı padişahı Sultan Reşat ayrıca Urfa mahkemesi ve dönemin Urfa'nın en büyük alimleri 20 kişi tarafından ve naki-bul eşrafa kayıtlı olan seceresi kardeşi şeyh İbrahim (Şanlıurfa'nın Harran tarafında yaşamaktadırlar 5 köy *emiriler ) ile birlikte aşağıda sunulmuştur. 


PirAliefzelinin soyunda gelen insanların yerlşim alanları olarak türkiyede ana köy ile birlikte bir mezrası bulunmaktadır genel olarak suriyenin Rakka vilayetine dahil olan Tilebyet ilçesi ve Halep ilinin Aynelarap ilçesine bağlı yerleşik alanlarda yaşamaktadırlar Aşiret konumunu alan köylerin isim olarak Alizer aşireti olarak bilinmektedir. Seyyid Piraliefzelinin soyundan büyük yiğitler çıkmıştır Şeyh Muhammed şahabeddin Seyyid şerif şükri Seyyid cume şeyh Seyyid ibe şeyh Seyyid kose muhammed gibi terihe damgasını vuran bu yigitler halen büyük şerefle isimleri anılmaktadır. 


ALİZER AŞİRETİNDE BARINAN KABİLELER 


1) İSEREMAN 
2) RECEBAN 
3) MELLAN 
4) BEYREMAN 
5) ŞEY İBRAMAN 
6) ŞEYH HESENAN 


Yavuz Hasan Keyaoğlu (25/06/2014 00:17)
El medina Diyarbakırın en eski ilçelerindendir. Receban Aşireti Urfa (Rıha)ya bağlı Suruç ilçesinden El medinaya göç etmişlerdir. 1650 ve 1926yılına kadar receban aşireti mensüplarının yaşam sürdüğü ilçedir. Osmanlı tarafından Keyalıkla muğtariyet yani özerk bir bölge Keyalığın anlamı Patişahtan Sultandan sonra gelen ünvandır. El medina ilçesine bağlı köyler Alkami,teyar,tilmenç,amso,tirzok,şanederk,gırbereşik,elih,cigeliye,koğuka,akuba,segevra,irmi,zeraki,receba,tilmiz,korik köyleri receban aşiretine bağlı ve tapu kayıtlarındanda anlaşıldığı gibi Ali bini Ömer keya Tebayi osmaniyeden bercümi hakiki karar Ali Keya (ağa)ve mirza ağa ve ermeni vatandaşlarının tapulu mallarıdır.örneğin Alkami köyü tapuları incelendiğnde Köyün Tapu kayıtları Korikli Ali ağa ve ortağı veledi giregoiz isa mikrodur.Elmedina 1926 da Batman çayı taşınca sular altında kalır ve el medina Receban aşiretine bağlı köylerin çoğunluğu Siirtin beşiri ilçesine bağlanır ve bazı kölerde Diyarbakırın silvan ve Bismil ilçelerine bağlanır petrol bulunduktan sonra elih köyü merkez durumunda olduğundan nahiye sonra ilçe daha sonra 1990 yılında vilayet statüsüne kavuşur.Petrol bulunduktan sora Batman hızla gelişir Hava alanı kurulur havaalanın tapusu Receban aşireti Ali Keya (ağa)nın tapulu malıdır devlet istimlak eder ve havaalanı kurulur.Batmana kadastro 1953-54-55-56-57 yıllarında girer ve geldisi belli olan gittisi belli olmayan kişilere tapular geçer hile evrak sahteciliği kadastro teknisyenleri şahitler muğtar ve bilirkişiler rüşvet yalan beyan entrikalarla esas hak sahiplerine değil bazı kişiler adına tapu kayıtları geçirilmiştir.Ve kadastro kanununa göre 10 yıllık zaman merfümü günümüz yüzyılında halen devam etmektedir.Ve Avrupa birliğine girmek için kopenağ kriterine imza atılmış kopenağ kritine görede 10 yıllık zaman aşımı Hakka uygun değildir.Yavuz Hasan Keyaoğlu

Yavuz Hasan Keyaoğlu (25/06/2014 00:21)
Konu :Receban aşireti
Mesaj :Receban aşireti 500 yıllık tarihi ve yerleşik yerleri 1500-1550 yıllarında Recep ağa aşireti kürdistan barzan bölgesinde korik gevendiz şanedrık şikeftean yerleşik yerleriymiş sonra rojava halep efrin arasında ebuheya yerleşmşiler ordan da Bakur Rıha suruc korik köyüne yerleşmişler 1650- 1700 yıllarında da amed ilçesi Al medina ya göç etmişlerdir şuan batmanda yaşamaktadırlar yalnız arada kopukluklar olmuş bir kardeş bitlis hizan bölgesine yerleşmiş recebanların 5-6 köyü bulunmaktadır,bir kardeş kars ardahan bölgesine yerleşmilerdir takriben 7-8 köyleri buılunduğu söyleniyor rus savaşına katılan kardeşlerden biri gürcistan tarafına yerleştiği var sayılıyor Recep ağanın oğlu 
memyan ağa oğlu reco ağa ve ali ağadır.Ali ağadan oğlu ömer keya ve hacı ve mamedir gurco oğlu isa ağadır.Ali oğlu ömer Keya ve haci.Haciden osman,ahmet,hasan,hüseyin,memet,mustafa 
Ömer Keya dan Ali Keya ,ibrahim ağa ve şehmuz ağadır.isa ağadan mirza ağa.Haci şehmus ağa oğulları mustafa,nasrettin,abdulbasir ve selahattindir.Haci ibrahim ağanın çocukları Rızgo,mehemed,yusuf,suleyman vealidir.Haci ali Keya çocukları ömer,Hüseyin heve ve humrodur. ömer ağa 1922 de öldürülmüş oğlu ömer 2 ay sonra dünyaya gelmiş öve hüseyin.ömerden oğulları osman,mujdat,ali,hüseyin,yavuz hasan,behcet,ibrahim ve mehmet emin hüseyinden şahbettin ve mehmet demirhan batmandaki receban aşiretinin köyleri receban korik,tilmız,irmi,koğuka,seyid gürzedin,zeraki,cigeliye,akuba,segevra,şanederk,alkamiye,tilmenç,teyyar.amso köylerinde halen yaşamaktadırlar nufusları batmanda 15000 üzerindedir.

Yavuz Hasan Keyaoğlu (25/06/2014 00:25)
Konu :Receban aşireti
Mesaj :abisi biliyorum 1914-15 olaylarını bizim en erken tapu kaydımızı eski tarih 185 ve 240 yani 1750 tapularıdır. hamidiye alayları 2 abdulhanit doğrusunuz 1922 de dedemi pusuya düşürmüşler 40 adamıyla silahlı ve beşiride hapse atarlar amcası hacı şehmusu çağırtır bi yol bul beni çıkar der amcası idareyle askerle konuşur anlaşır ölümü için ve hapisten kaçmaya çalışırken 10 asker tarafından sırtından vuruluyor 1922 de kardeşi de 1924 te amca onu reşkotanlara gönderiyor bişey için onuda yolda pusuya düşürürler öldürürler 1924 aile amcazadelerin hegemonyasında kalır onlar o dönem ikili oynamışlar ve 1926 da receban aşireti silah bırakır.ve sonrası 1953-57 de kadastro batmana girer hikayeyi anlatmıştım receban aşireti biyoğrafisinde yalnız ahmedi xaninin kitaplarında kürt gerçekliliğini realitesini felsefesini sosyo aile aşiret yapılarını çok güzel bi şekilde anlatmış bilgilerinize saygılarımla xalobey.yavuz hasan keyaoğlu

Yavuz Hasan Keyaoğlu (25/06/2014 00:27)
Konu :Receban aşireti
Mesaj :adam gambazlama öldürtme malına canına kast etme o günkü babaları dedeleri cumhüriyet yandaşı olanlar bugün de devletin karşısında görünen ve yine devlete iç içe olan şahsiyetlerde olmuştur.Mevlana ne demiş ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol.Herkesin yaptığı ortadadır elbet birgün çıkar ortaya. 
ha haci şemuzun çocuklarının 3 adet soyadı mevcuttur 1.TERECE 2-Paktaş 3-Doğu mustafa terece şehmus oğlu nasrettin bektaş şehmus oğlu abdulbasir ve selahattin doğu ve bunların komple üçü bir arada aile aile tablosu verasetnamesi çıkarılmamıştır.Haci ali den intikal eden köylerden Alkami tilmenç ve tayarede Haci ali ağa oğulları ömer ve hüseyin ve şehmuz oğlu mustafa amso korik diğer köylerde haci ali oğlu ömer ve hüseyin şehmuz oğlu nasrettin bunlar kendi aralarında anlaşmış aynı babadan ve 3 değişik soyadı ile yalan beyan beyanlarla hileli işlemlerle esas mülk sahibinin yani haci ali keya (Ağa)nın gerçek mirasçıları ömer,hüseyin,humro ve heve olması gerekirken tapu eski kayıtları beyanları geldisi ve vergisi 1937 ödenmişkende haci şehmusun çocukları muğtarlıkları ile yalancı şahitleri ile bizim paramızla ömer ağanın ölümü ile karısı haci şehmusun kızı tapu kayıtlarını ve küplerle babasının evine götürmüş olduğu altun mucehverat ve paralarla sırtımızdan vurmuşlardır.Koca bir aşiretin ve çocuklarının para iktidar hırsı ile nasıl mallarının talan edilişi kıyımlara kadar giden gerçek yaşanmışlığıdır.

Yavuz Hasan Keyaoğlu (25/06/2014 00:30)
Konu :Receban aşireti
Mesaj :Osmanlı belgelerinde Recepli Avşarı Ekradı (Kürtleri) diye anılan grup Halep,Ebuheya Korık köyü Rakka,Urfa,Suruc Korik köyü, Maraş ve Zamantı’da bulunuyor, Recepli veya receban aşireti ise yine Ekrad taifesi (Kürt) olarak adlandırılıyor ve Rakka, Maraş, Zamantı ve Kadirli’de bulunuyordu. Ayrıca Hısn-ı Keyf’te yaşayan bölümü ise Receb-i Kürdlü adıyla anılıyor. Bu Osmanlı belgelerindeki Recepli tanımına tamamen uymaktadır. Doğudaki bu Receplilerin (Receban) Şeyh Sait İsyanı başta olmak üzere Cumhuriyet devrindeki isyanlara karıştığını görüyoruz. 1605’te iskan edildikleri Rakka’dan Urfa suruc ilçesine 1690 ve 1705 kadar orda kalmışlardır.Ordan Diyarbekir Al Medina ilçesi ve Heskifeye,Bitlis Hizan ve Kars ve Çıldır Sancakları’na yerleşen Receplilerin bazıları artık Kök salmıştır. Bu grupların Kürt yerleşikleri köylerin etnik yapısıyla ilgilidir. Kürt köylerine gelenler Kürtleşirken, Türk köylerine gelenler mesela serhada gidenler kimliklerini korumuştur. Bugün bu Recepliler, Ardahan merkez ile Göle, Çıldır ve Posof’un bazı köylerinde yaşamaktadırlar (Bu köylerin hiçbiri tamamen Afşar değildir ve tam bir kürt aşiretidir.rivayete göre bir kardeşte gürcistana göç etmiştir ve orda da receban aşireti mensüpları bulunmaktadır.

Yavuz Hasan Keyaoğlu (25/06/2014 00:37)
Konu :Receban aşireti
Mesaj :RECEBAN AŞİRETİ LİDERİ HACİ ALİ KEYA (AĞA) 1889 ÖLÜMÜ İLE OĞLU ÖMER VE HÜSEYİN KIZLARI HUMRO VE HEVE HACİ AĞANIN OĞLU ÖMER AĞA LİDER OLUR RECEBAN AŞİRETİNDE OTORİTER SERT VE İLTİMASİ KABUL ETMİYEN BİR YAPIYA SAHİPTİR AMCASI HACİ ŞEHMUS AĞANIN KIZI İLE EVLİDİR VE OSMAN ADINDA BİR OĞLU OLMUŞ OĞLUDA ERGENLİK YAŞINDAYKEN ATIN SIRTINA BUĞDAY HEYBESİNİ YÜKLERKEN KARNI ZEDELENİYOR VE KARIN İÇ KANAMASIYLA VEFAT ETMİŞTİR ÖMER AĞA 2. EVLİLİĞİNİ YAPIYOR 2. EVLİLİĞİNDEN BABAM ÖMER VE ABLASI HUDLA ÇOCUKLARIDIR.ÖMER AĞANIN LİDERLİĞİ İLE AİLE İÇİİKTİDARINI BÜYÜKLÜĞÜNÜ KABULLENEMEYEN AMCASI HACİ ŞEHMUZ AĞA VE ÇOCOCUKLARI DİĞER AMCA HACİ İBRAHİM VE ÇOCUKLARI İLE BİR TÜRLÜ ARASI DÜZELMEZ.DİĞER AMCAZADE MİRZE AĞA VE ÇOCUKLARI İLE ARALARI İYİ ÇÜNKÜ BACISI HUMRO MİRZE AĞANIN GELİNİDİR Bİ TARFTAN DAYILARI OLDUĞUNDAN ONUN BÜYÜKLÜĞÜNÜ LİDERLİĞİNİ KABUL ETMİŞLERDİR.DİĞER AMCASI MALA HACİ (HACİ ALİ) HEVE BACISIDA HACİNİN GELİNİDİR BU BAĞLAMDA ONLARINDA DAYISI SAYILDIĞINDAN LİDERLİĞİNİ KABUL ETMİŞLERDİR. 
ÖMER AĞA VE AMCASI HACİ ŞEHMUZ

Yavuz Hasan Keyaoğlu (25/06/2014 00:43)
Konu :Receban aşireti
Mesaj :ALİZER AŞİRETİNDE BARINAN KABİLELER 1) İSEREMAN 
2) RECEBAN 
3) MELLAN 
4) BEYREMAN 
5) ŞEY İBRAMAN 
6) ŞEYH HESENAN 
7) MİRZAN 
8) CABIRAN 
9) MAŞAN 
10) AYNTAPLIYAN 
11) ŞERKİYAN 
12) İZOLİYAN 


YAŞADIKLARI YERLEŞİK YERLER 


Türkiye'deki yerlerşik yerleri : 


Alizer köyü 
Musik köyü 
Mersinde 150 Ev 
Osmaniyede 30 Ev 
Antepte 100 Ev 

Şanlıurfa. Suruç. Ve Ceylanpınar da toplam 40 Ev 


Suriye'deki yerlerşik yerleri: Korük (abuheye) 500 Ev 
Kosık 200 Ev 
Gırbenaf 200 E v 
Hemtopık 400 Ev 
Salok 300 Ev 
İfbane 500 Ev 
Rekka 300 Ev 
Tılebyet 300 Ev 
Aynelarap 100 Ev 
Aynisa 100 Ev 
Kamışlı 400 Ev 
Cısnısuğir 400 Ev 
Selle 300 Ev 
Herebeysa 300 Ev 
Şam 500 Ev
Yavuz Hasan KEYAOĞLU sitenizin ziyaretçi defterine mesaj yazdı.

Konu : Receban Aşireti düzeltme
Mesaj: adam gambazlama öldürtme malına canına kast etme o günkü babaları dedeleri cumhüriyet yandaşı olanlar bugün de devletin karşısında görünen ve yine devlete iç içe olan şahsiyetlerde olmuştur.Mevlana ne demiş ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol.Herkesin yaptığı ortadadır elbet birgün çıkar ortaya. ha haci şemuzun çocuklarının 3 adet soyadı mevcuttur 1.TERECE 2-Paktaş 3-Doğu mustafa terece şehmus oğlu nasrettin bektaş şehmus oğlu abdulbasir ve selahattin doğu ve bunların komple üçü bir arada aile aile tablosu verasetnamesi çıkarılmamıştır.Haci ali den intikal eden köylerden Alkami tilmenç ve tayarede Haci ali ağa oğulları ömer ve hüseyin ve şehmuz oğlu mustafa amso korik diğer köylerde haci ali oğlu ömer ve hüseyin şehmuz oğlu nasrettin bunlar kendi aralarında anlaşmış aynı babadan ve 3 değişik soyadı ile yalan beyan beyanlarla hileli işlemlerle esas mülk sahibinin yani haci ali keya (Ağa)nın gerçek mirasçıları ömer,hüseyin,humro ve heve olması gerekirken tapu eski kayıtları beyanları geldisi ve vergi
Ali Ömer Can KEYAOGLU sitenizin ziyaretçi defterine mesaj yazdı.

Konu : Düzeltme
Mesaj: adam gambazlama öldürtme malına canına kast etme o günkü babaları dedeleri cumhüriyet yandaşı olanlar bugün de devletin karşısında görünen ve yine devlete iç içe olan şahsiyetlerde olmuştur.Mevlana ne demiş ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol.Herkesin yaptığı ortadadır elbet birgün çıkar ortaya. ha haci şemuzun çocuklarının 3 adet soyadı mevcuttur 1.TERECE 2-Paktaş 3-Doğu mustafa terece şehmus oğlu nasrettin bektaş şehmus oğlu abdulbasir ve selahattin doğu ve bunların komple üçü bir arada aile aile tablosu verasetnamesi çıkarılmamıştır.Haci ali den intikal eden köylerden Alkami tilmenç ve tayarede Haci ali ağa oğulları ömer ve hüseyin ve şehmuz oğlu mustafa amso korik diğer köylerde haci ali oğlu ömer ve hüseyin şehmuz oğlu nasrettin bunlar kendi aralarında anlaşmış aynı babadan ve 3 değişik soyadı ile yalan beyan beyanlarla hileli işlemlerle esas mülk sahibinin yani haci ali keya (Ağa)nın gerçek mirasçıları ömer,hüseyin,humro ve heve olması gerekirken tapu eski kayıtları beyanları geldisi ve vergisi 1937 ödenmişkende haci şehmusun çocukları muğtarlıkları ile yalancı şahitleri ile bizim paramızla ömer ağanın ölümü ile karısı haci şehmusun kızı tapu kayıtlarını ve küplerle babasının evine götürmüş olduğu altun mucehverat ve paralarla sırtımızdan vurmuşlardır.Koca bir aşiretin ve çocuklarının para iktidar hırsı ile nasıl mallarının talan edilişi kıyımlara kadar giden gerçek yaşanmışlığıdır.
Ali Ömer Can KEYAOĞLU sitenizin ziyaretçi defterine mesaj yazdı.


Konu : Düzeltme
Mesaj: adam gambazlama öldürtme malına canına kast etme o günkü babaları dedeleri cumhüriyet yandaşı olanlar bugün de devletin karşısında görünen ve yine devlete iç içe olan şahsiyetlerde olmuştur.Mevlana ne demiş ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol.Herkesin yaptığı ortadadır elbet birgün çıkar ortaya. ha haci şemuzun çocuklarının 3 adet soyadı mevcuttur 1.TERECE 2-Paktaş 3-Doğu mustafa terece şehmus oğlu nasrettin bektaş şehmus oğlu abdulbasir ve selahattin doğu ve bunların komple üçü bir arada aile aile tablosu verasetnamesi çıkarılmamıştır.Haci ali den intikal eden köylerden Alkami tilmenç ve tayarede Haci ali ağa oğulları ömer ve hüseyin ve şehmuz oğlu mustafa amso korik diğer köylerde haci ali oğlu ömer ve hüseyin şehmuz oğlu nasrettin bunlar kendi aralarında anlaşmış aynı babadan ve 3 değişik soyadı ile yalan beyan beyanlarla hileli işlemlerle esas mülk sahibinin yani haci ali keya (Ağa)nın gerçek mirasçıları ömer,hüseyin,humro ve heve olması gerekirken tapu eski kayıtları beyanları geldisi ve vergisi 1937 ödenmişkende haci şehmusun çocukları muğtarlıkları ile yalancı şahitleri ile bizim paramızla ömer ağanın ölümü ile karısı haci şehmusun kızı tapu kayıtlarını ve küplerle babasının evine götürmüş olduğu altun mucehverat ve paralarla sırtımızdan vurmuşlardır.Koca bir aşiretin ve çocuklarının para iktidar hırsı ile nasıl mallarının talan edilişi kıyımlara kadar giden gerçek yaşanmışlığıdır.UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.
Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...


20006 kez okundu

Yorumlar

Selçuk     08/11/2022 18:00

Selçuk denen ucube.Nasıl bir kuyruk yaran varsa artık.Akif ağayı bilen bilir.sen haddini bil de.
Misafir - Recebanlı

Akif     11/10/2022 20:10

Akif değil aşiretin kendi evinin bile lideri değildir.
Misafir - Selcuk

Receban aşireti      03/02/2022 23:31

Receban aşiretinin lideri isa oğlu mirza ağa dır.Mirza ağa nın çocukları batman ve çevresine hükmetmiştir ve bunu batman daki bütün aşiretler kabul ederler.Mirza ağadan sonra torunu felemez ağa aşirete ağalık yapmıştır.Adil bir ağaydı.Batmana 1958 de kadastro girdiğinde eşit ve adil bir şekilde tüm köylülere arazi dağıtmıştır ve 1959 yılında gece uyurken dam da uykuda öldürülmüştür.O gün bugündür receban aşireti bir baş bulamamıştır.Felemez ağanın 4 erkek oğlu vardır.Cafer,akif,hamza,yaşar özerdem.Şu an aşiretin lideri akif özerdemdir.Hasan yavuz kahya denilen şahısın bilgileri yanıltıcıdır ve komiktir.
Misafir - Mirza ağa

Yorum     30/01/2021 17:33

Mensubu olduğunuz ailenin ve bu ailenin büyüklerini anlatış tarzınız ve yaptığınız mübalağalı atıflar Receban aşiretinin ben dahil diğer tüm aile ve mensuplarının rahatlıkla çürütebileceği, hepsinin mekanı cennet olsun ölmüş büyüklerimizin sizin anlattığınız hikayeye göre ne ölüm sebepleri ne de hayatları doğru olduğu ve her ne hikmetse sadece soyadını taşıdığın ailenin her şeyin sahibi ve haklı davacısı olduğu da hayrete muciptir, Objektif olmak her zaman en doğrusu olacaktır. Kaynaklarınızı gözden geçirmeniz dileğiyle.
Misafir - Üyelerden biri

???     13/09/2015 22:17

yalan yanliş itam larda bulunma ali ömer can keyaoğliii
Misafir - NİZAM

Sayın Keyaoğlu     06/07/2014 03:13

Aşiretin kollarından birinin yani bir kardeşin Kars ve Çıldır tarafına gittiğini belirtmişsiniz. Lütfen bu konudaki bilgi kaynağınızı paylaşınız.
onur özer

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ