• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam1164
Toplam Ziyaret16002839
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Cinihanlı,Cinikanlı veya Cunikanlı Aşireti

Cinihanlı,Cinikan veya Cunikanlı aşireti

İran kökenli Zaza Aşiretleri gurubundan olduğu  varsayılmaktadır. Ancak Zilan aşiretleri gurubundan olduklarını iddia edenlerde vardır. Hicri 700(Miladi:1301) yılında, Moğol ve celaleddin Harzemşah’ın  katliamları nedeni ile İran’ın  Çaharmahal veya Bahtiyari bölgesinden  kaçarak  bu günkü Türkiye topraklarına  geldikleri  tahmin edilmektedir. İnanç olarak Hem Alevi, hem şafii  ve hemde hanifi mezhebine bağlıdırlar. Yoğun olarak Karsın, Susuz, Göle,Ardahan, Kağızman, Sarıkamış, Selim ve Tuzluca ilçelerinde  yaşarlar. Dilleri, Zazaca, ve Kırmanç Kürtçesidir. Türkçe konuşanları’da vardır. Aşiret özelliklerini kaybettikleri iddia edilmektedir.

1987 yılında hazırlanan Aşiretler raporunda  toplam nüfusları: 20.096 kişidir.

Söz konusu bu nüfusun yaşadıkları yerlere göre dağılımı  aşağıda verilmiştir.

Kağızman ilçe merkezi,Akçay köyü, Selim ilçesi,Akçakale , Başköy ve Beyköy beldelerinde yaşayanların  nüfusu: 2.937 kişiden ibarettir.(1987 yılı verilerine göre)

Sarıkamış ilçe Merkezi,Alisofu, Başköy ve Eşme çayır köylerinde yaşayanların nüfus:1672  kişi olup, Kırmanç Kürtçesi konuşur ve Hanefi mezhebine  bağlıdırlar. Yüce ailesi burada yaşayanların İleri gelen ailesi olarak kabul edilir.

Tuzluca ilçesi,karacaören, kıznefer ve Tezekçi köylerinde oturanların sayısı 276 kişidir(1987 yılı) Kırmanç Kürtçesi konuşur Şafiidirler.

Kağızman ilçesi, Akçakale, Akçay,Akdam, Aşağı Dut, Aşağı Karagüney, Aydınkavak,Bulanık, Çiçekli, Değirmendere,Devebük,Dodanlı,Duranlar,Esenkır,Evyapan, Günindi, Günindi yaylası,Karabağ, Karakale, Keşişkıran,Kuloğlu,Kuruyayla,Sağbaş,Sesveren, Taşburun, Yağlıca,Yankıpınar , Yellikıran, Yenice,Yukarı Karagüney, Akören, Çaybük, Çengili, Çilehane,Çukurayva,Denizgölü, Gümüştepe, Karaboncuk, Karakuş, Taşbilek, Oluklu Ortaköy, Şaban ve Ürker köyleridir. Bu köylerde  yaşayanların  toplam nüfusu 1987 yılı verilerine göre 5.612 kişidir. Bu ailelerin Dilleri kırmanç Kürtçesi olup, Hanefi mezhebine tabidirler.

Merkez ilçeye bağlı Hapanlı, ve ölçülü köylerinde oturanların sayısı 650 kişidir. Bu köylerde yaşayanlar kendilerinin Zilan Aşiretleri gurubundan  kabul ederler. İleri gelen ailesi Alaca ve Artaç tır.

Ardahan il merkezi ile  Göle ilçesi,Kalecik,Mollahasan,Tahtakıran,Tellioğlu ve Yeniköyde oturanların  nüfus sayısı5.339 kişidir. Dilleri zazaca olup,Alevi inancına  mensupturlar. İleri gelenlerinin ,İsmail Alaca, Turgut Artaç ve Haşim Avşar  olduğu iddia edilmektedir.

Ardahan  ilçe merkez, Büyük Sütlüce,Çamlıçatak , Kuşuçmaz ve Küçük Sütlüce   köylerinde  yaşayanların sayısı ise 2.271 kişidir.Dilleri KürtçeninZazaca  şivesi olup, Alevidirler. Bu köyde yaşayanlar kendilerini Zaza aşiretlerinden  kabul ederler, Ancak aşiret özelliklerini kaybetmişlerdir.

Derleme:Memedé Kazım
www.semskiasireti.com

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

8438 kez okundu

Yorumlar

     28/01/2023 17:14

Cunikan aşireti Osmanlı tahrir kayıtlarında Türkmen olarak kayıtlıdır. İsteyene evrak gönderebilirim. Kürtleşmiş Türklerdir. Horasandaki katliamdan kaçan Cunikanlar 500 er kişilere ayrılıp dağıtılmışlardır. Ağrıdakiler Celali aşiretine karışmıştır. 3 dedemde biz Horasadan gelmişiz aslımınız acem türküdür demişler.
Mehmet Yıldız

Cunikan     09/12/2022 23:49

Bizde muş ve Malazgirt izmir Balıkesir istanbul Ankara adapazarı nda yaşayan Demir aileleriyiz Sarıkamış tan gelmiş büyüklerimiz Dedemlere mala köroğlu demişler 1935 göç etmişiz yazık olmuş bütün irtibatları kesilmiş tek aile olarak kalmışlar diğer akrabaları uzun yıllar boyunca bir araya gelmemişler Bu yüzden olsaki aşiret olarak anılmıyor cunikan lar Biz kürt bir aileyiz sunni imam hanefi meshebine mensubuz. Herkese selamlar.
Ömer Demir

İletişim     03/09/2022 06:43

İbrahim bey sizinle iletişime geçmek istiyorum bende mala beyre aşiretindenim biz sadece karsın dut kaldırım köyü ve ığdırın incesu köyünde etnik olarak yaşadığımızı biliyodum bu köylerin arasında bi kaç kilometre var zaten birbirimizi tanıyoruz akrabayız ancak kuşuçmaz köyünü hiç duymadım sizinle tanışmak isterim akraba oluyoruz ayrıca beyre ağanın mezarı incesu köyündedir 1720-1795 yılları arasında yaşamıştır
Misafir - Muhammet

Yanlış     27/07/2022 08:20

Ardahan Kuşuçmaz köyündenim, zaza ve alevilikle alakamız yok, kürtçe konuşuruz ve sünniliğin hanefi mezhebindeniz. Nişanyanın haritasında bizim için Cunuki/Mala Beyri aşireti yazdığından dolayı araştırmaya başlamıştım, bu siteyi buldum ancak güvenilir değil bilip bilmeden yazmışlar
Misafir - Kuşuçmazlı

Yanlış bilgi     26/05/2020 15:30

Rahmetli Beyre Benim büyük Büyük dedemdir. Celalilerinde dayısı olurLar cunkiler zamanında kız aldıkları için. Nüfusumuz 20 bin’den daha fazladır. Bugün cunkiler Bursa İstanbul Yalova ağrı Kars Ardahan şehirlerinde yoğunlukta bulunur.
Misafir - Abdullah biket

yalann     17/06/2017 22:21

Ben de Cunkiyim Cunkiler Ağrıda da yaşıyorlar ve aslen Karsın Akçay köyündenim . kurmanci konuşuyoruz Ağrı kurtuluş mahallesi Cunkiler büyük çoğunlukta
Misafir - aras

Yanlış Bilgi     29/06/2015 16:40

Turgut Artaç Alevi değil Hanefidir ayrıca dili zazaca değil Kırmanç Kürtçesidir. Saygılarımla
Misafir - Mustafa

yanlış bilgi     26/10/2014 21:29

burdaki bilgilerin bazıları yanlış örneğin yukarıda bahsi geçen ardahana bağlı kuşuçmaz köyünden olan biz zaza değil kırmanci lehçesi kullanırız alevi de değil hanifiyizdir.....büyük ninelerime sorduğumda beyri aşiretinden olduğumuzu duydum sadece...
Misafir - ibrahim

Yorum     08/08/2014 15:31

Alayı baştan aşağı yalan bende cunikanlıyım Mala beyre aşiretinden. Biz aslen Celaliyiz ve baştan aşağı herşey Yalan Biz Celalinin Xelikan kolundanız. dedemiz iranda savas oldugu için celaliden kopup geldi !
Misafir - Kemal Can Yüce

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ