• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam1950
Toplam Ziyaret15292153
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Doğanlı Aşireti

Asıl vatanları, Mazenderan dedikleri dağlık ve geniş bölge olan Reşwan aşireiretinin bir koludur. Abbasi halifelerinden Harun Reşit döneminde 786 Miladi yılında İslam’ı kabul etmelerinden sonra Anadolu’ya getirilmişlerdir. Çoğu Bizans sınırlarına yerleştirilmişlerdir. İslamiyetten önce yezidi inancını benimsedikleri  ancak,  islamiyetten sonra ise müslüman  olmuşlardır. Günümüzde ise tamamına yakın kısmı alevidir.

Muhammed Emin Zeki Beg bu aşiretin  1931 yılı verilerine göre  250 aileden oluştuğunu ve  Maraş'ın doğusunda  yaşadıklarını yazar.
Malatya,Kilis, Urfa ve Antep taraflarında  yaşayanlarda vardır.

İngiliz Binbaşı  gezgin ve Doğu bilimci   Erward Wiliiam Charles Noel 1919 yılında Kürdistan'da yaptığı gezi sırasında Doğanlı aşireti için şu bilgileri kaleme almıştır.

Sir Mark Sykes, 1906 yılında  yazdığı "The tribes of the ottoman empire" eserde  Doğanlı aşireti için " a small tribe of  Nomadic near Marash" yani maraş yakınlarında  küçük göçebe br aşiret olarak bahseder.

Doğanlı Aşireti Aşiret, esasen "Reşvan Aşireti"nin bir alt koludur.  Aşiret mensupları göçebe hayat yaşarken önceleri Ahır dağı yaylalarına giderler, kış mevsiminde de tekrar yurtlarına dönerlerdi.
Reisleri Baki oğlu Hasan Ağa'dır.
Köyleri :
Kirni, :30 Hane
Haraba,:
Tayvit: 30 Hane 
Nefsidoğanlı,
Doğanlı karahasan,:35 Hane
Davutlar, Kuruçay,
Çatalhöyük.:30 HaneMemedé Kazım
www.semskiasireti.com


UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

3303 kez okundu

Yorumlar

doganli asireti     20/11/2015 13:33

merhaba mustafa ben once tebrik ederim sizleri bu emeginizden dolayi sizden istirhsamim doganli asiretinin daha genis bilgi alabilirmiyim reswan asiretinin bir kolu diyiyorsunuz ve asiretin bilgilerini okudugunuzda doganli asiretinden bahsetmiyor daha genis bilgi almak icin ne yapabilirim yardimci olursaniz sevinirim saygilar
Misafir - mustafa

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ