• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam120
Toplam Ziyaret15290323
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Merivan,Merivani Aşireti

Merivan Aşireti  evveliyatında, Mervani kökenli bir aşiret olup, Süleymani aşiretlerinin, 1400 ve 1043 yılında Timurlenk’in  Suriye,  ve Kurdistan seferi sırasında  yaptığı  katliam sırasında  muhtelif bölgelere kaçması sonucu Merivan(Mehribani) kalesine sığındıkları için kendilerine  Merivani aşireti denildiği varsayılmaktadır.  Tarihte Berazi aşiretine  yakınlıkları vardır. Bazı kaynaklar  kendilerine Merivani   denilmesini, Mervani  kökenli olmasından kaynaklandığını iddia eder.

Muhammed Emin Zaki Beg Kurd ve Kurdistan tarihi isimli eserinde  Merivani Aşireti hakkında  şu bilgileri verir; Yaklaşık 1225 aileden oluşan ve  tarımla  uğraşan  bu insanlar, Merivan  bölgesinde yaşamaktadırlar. Bu aşiretin diğer bir kısmı ise Irak’ın bir ilçesi olan  Pencewin’in İran sınırı boyunca yayılmış sunni bir topluluktur. Hatta Major saone’ye göre  bu kısmın sayısı 20 bini geçer. Lehçeleri Caf  lehçesi gibi Kurmanci’dir.

1538 yılında  Hüseyin paşa komutasındaki Osmanlı ordusu Merivanlılar’ın topraklarına girerek  buraları tahrip  ederek bu bölgeye büyük zararlar vermişlerdir.

1541 yılında  ise İsmail Mirza  isimli İranlı komutan çoğunluğu  kızılbaşlardan oluşan bir ordu ile  aynı şekilde Merivan topraklarını kana bulamıştır. Bu sebepten dolayı  bir çok merivanlı  yerlerini terk ederek başka bölgelere göç etmek zorunda kalmışlardır.

1631 yılında Hüsrev paşa’nın İran içlerine düzenlediği sefer sırasında Merivan kalesi tamamen istila ederken, orada Zeynel Han yönetimindeki  aşiretler ile İran kuvetlerini yenilgiye uğratmıştır.

Şehresorlu ünlü Naili lakaplı  Mela hıdır’ın şiirlerini  kitaplaştırıp basımını ünlü alim  ve   bilim adamı  Edip Kurdi merivan 1931 yılında  bağdatta  sağlamıştır.

 

Derleme:Memedé Kazım

www.semskiasireti.com

 

Araştırmalarımız sürüyor. İlave  ve düzeltmeler yapılacaktır.UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

2336 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ