• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam63
Toplam Ziyaret15290266
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Pileki, plekan Aşireti

Osmanlı kayıtlarındaki Derviş Paşa'nın tuttuğu bilgilerde; Adaman Konfederasyonuna bağlı aşiretler içine gösterilir. Pilekanlılara da Ademi denilebilir. Ağrı Taşlıçay  bölgesinde  yaşayan Pilekilerin nüfusu 3,540 kişdir.(1987 yılında  2000'e doğru dergisinin araştırması).Muş ve Malazgirtte akrabaları vardır.
İleri gelen önemli ailelerin başında Taşlıçay ilçe merkezindeki Aslan Ailesi,Ağrı Merkezdeki ileri gelen Aileler ise;Musa ve Halil Bayram Aileleridir.Yerleşim yerleri şunlardır. Taşlıçay İlçesi;Aşağı ve  Yukarı Dumanlı,Aşağı Düzmeydan, Yukarı Düzmeydan, Güneysöğüt, Samanyolu, Yeltepe, Yankaya, Tanrıverdi, Çökelge ve Balçiçek köyleri.

Iğdır ile Doğubeyazıt, Patnos ve Diyadin'in bazı köylerinde, İran'ın   Türkiye sınırındaki köylerinde, Konyanın cihanbeyli merkez ve başta Yeniceoba köyünde yaşamaktadır.1960 ihtilalinden sonra iç anadolu taraflarına sürüldüklerianlatılır. Taşlıçay'ın aşağı düzmeydan köyüne  ilk yerleşen aile'nin Mala   evloyé simo olduğu rivayet edilir.Bölgedeki aşiretler ve Türk boyları ile iyi geçinemedikleri iddia edilir. 

Konya ve Yeniceobaya yerleşen aileler, Ağrı'nın Taşlıçay (Awakewir) ilçesi ve bu ilçeye bağlı Aşağı Düzmeydan, Çökelge(Mardik), Gelduşa Jêrin ve Gelduşa Jorî (Aşağı ve Yukarı Dumanlı) köyleri ve Serê Newalê (Derebaşı) Mezrası'ndan gitmişlerdir. Konya çevresinde bu aşiret mensuplarına muhacır denilmektedir.
Kökleri, çok eskilere dayanan kürdistanın en büyük aşiretlerinden  olan Celalilere dayanmaktadır. Celalilerin Xelki veya Xalıkan kolundandırlar. Merkezi Hoşap'ta bulunan Mahmudiye beyliğine bağlı  Ademi isimli aşiret gurubu içinde yaşadığı tahmin edilmektedir. Zira günümüzde hala Ademi gurupları içindeki aşiretlerden sayılan Nezoyi, Badoyi ve Zetoyi gibi aşiretlerle hemen hemen aynı köy veya bölgelerde yaşamaktadırlar. Çok genç bir aşiret olan Pilekiler için Aşiret demek  tartışılabilir, Çünkü bir aşiretin oluşumu için en az  400 yıllık bir geçmişi ve bir çok kollarının olması gerekir.      
Pileki ismini nereden aldıkları net olarak bilinmemektedir. 1597 yılında tamamlanan  Şerefname isimli Kürt tarihi kitabında Pilekilerden hiç bahsedilmediğinden bu aşiretin  oluşumu veya bağlı olduğu koldan ayrılması fazla eski tarihlere dayanmadığı tahmin edilmektedir. 

Bölgede yaptığımız araştırmalarda, Pilekilerin Celalilerin  bir alt kolu olan Helikan (Xelki) aşiretinin bir kolu olduğu yönünde bilgiler hemen hemen her kes tarafından ifade edilmektedir.

İngiliz General ve Doğu bilimci Sir Mark Sykes," the Kurd tribes of empire ottoman" isimli eserinde Pileki'ler için "semi-nomadic" yani göçebe ve yarı göçebe hayatı yaşayanlar  ifadesini kullanmışlardır.  
Tahminen  1810 yıllarında iran içlerinden Ağrı Dağı çevresine Bağlı oldukları Xelikan Beyi Esko(İskender) tarafından getirilmişleridir. 
1930 yılında, İran-Rusya ve Türkiye sınırındaki üçgen bölgede yazın kendilerine en uygun  devletin yaylalarına giderek kış bastırıncaya kadar burada kalır kış aylarında ise, bu üç ülkeden yaşam şartlarına  en uygun Vadiye inerlerdi. Özgürlüklerine  çok bağlı olan Celalilerin bütün kolları sunni mezhebine bağlı ve dindardırlar.
1929 ve 1932 yıllarındaki kürt isyanlarında Celalilerin  bir çok kolları gibi Pilekiler de  zaman zaman yerlerinden  edilerek isfahan ve Kazvin'e sürüldüler, Bu insanların yaklaşık % 40 yollarda açlık soğuk ve hastalıklardan dolayı hayatını kaybetti. 1941 yılında  1.Şah Rızanın taht'tan indirilmesi ile Celalilerin sürgündeki kollarına dönüş imkanı doğdu. Eski yerlerine  geldiklerinde topraklarının başka  insanlara tahsis edilmesi ile Pilekilerin uzun yıllar sıkıntı içinde yaşamalarına neden olmuştur.
Xelikan kolu içindeki Keskoyi, Meyaka,Elemıhoyi,Cımkii Mısırki kollarından ziyade Koti'ler ile yakın kan bağları vardır.
Pileki'ler, Sultan 2.Abdulhamit zamanında kurulan Hamidiye Alaylarında Örtülü kışlağı ve Şehlü Kışlağında Celali Mirlivası içinde görev yamışlardır. Ancak kaç kişi ile temsil edildikleri tespit edilememiştir.Derleme:Memedé Kazım
www.semskiaisireti.com      

Araştırmalarımız sürüyor, ilave ve düzeltmeler yapılacaktır.

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.
Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...


12127 kez okundu

Yorumlar

Pileki Plekan celali kabilesi      11/01/2021 19:40

PİLEKİ PLEKAN CELALİ AŞİRETİNİN XELKİ KOLUNUN PLAKAN VEYA PİLEKİ KABİLESİ DIR CELALİ XELİKAN VEYA XELKİ KOLUNUNDAN AYRILMIŞTIR ÖZ VE ÖZ CELALİ'DİRLER PİLEKİ KABİLEDIR XELKİ KOL DUR BÜYÜK KOLDUR PİLEKİ VEYA PLEKAN CELALİ AŞİRETİNİN 18 XELKİ VEYA HELİKAN KOLUNDAN AYRILAN 18 KABİLESİNDEN BİRİDİR CELALİ LER DERNEĞİ DE MEVCUT ŞUAN AKTİF ÇALIŞILIYOR BİR ÇOK KOLU VE BU KOLLARA BAĞLI KABİLELER MEVCUTTUR CELALİ LER KÜRT CORRAFYASİNİN EN BÜYÜK AŞİRETİ DIR BEN DE BUNLARI DEDEMDEN DUYMUŞTUM ARAŞTIRINCA EMİN OLDUM CELALİ YİZ HEPİMİZ DEDEMİN DEDİĞİ BÜTÜN KAYNAKLARA ULAŞTIM VE ANLATTIĞIYLA ULAŞTIĞIM KAYNAKLAR AYNI DOGRULTUDAYDI CELALİ AŞİRETİNİN PİLEKİ KOLUYUZ SAYGI DEĞER AKRABALARIM CELALİ'LER TEK ÇATI ALTINDA TOPLANIYOR ŞUAN BİLDİĞİM KADARIYLA GAZETE DE OKUDUM İYİ AKŞAMLAR FACEBOOK TA CELALİ AŞİRETİ EŞİRA CELALİ YAZIN GRUPLARA GELİN
Misafir - YUSUF KAYA

tarih     26/01/2019 21:16

bilgilerinize ve araştırmalarınızasaygı duyuyorum ancak bazı düzeltmeler yapmamız gerekiyor.Öncelikler pileki aşireti ve celali aşireti komşu aşiretlerdir,akrabalıkları vardır.Ancak pilekilerin celali aşiretine bağlı olduğu fikri doğru değildir.Sebebi ise dil babında ağızlarımız farklı kelimelrimiz çok farklı.örneğin temel kelimeler bile birbirinden ayrılıyor.Onlar ekmeğe nin xur şeklinde konuşur.pilekiler nan xwar şeklinde konuşur.daha bie sürü örnek verebilirim.ağız olarak adamanlar ya da ademiler aşiretlerine daha çok bir konuşmamız var.hatta tüm kelimeler aynı da denebilir.
Misafir - gökhan arslan

fikir almak      03/06/2017 14:30

selam aleykum ben sitesinizi çok beğendim kültürümüze ait bu güzel bilgilerin bulunması çok hoş bende bir pilekan aşireti mensubuyum. Aşağı dumanlı köyü mala mele hemdiki kabilesinden. celali ve pileki bağının kollarla bölünmesi değil bizzat kardeş olduğu söylenmektedir. Bunun açık bir belgesi yada kanıtı var mı ? çoğunluk ne diyor
Misafir - poyraz arslan

Pileki Aşireti     22/03/2017 10:24

Merhabalar bende Pileki Aşiretindenim. Fakat bu yazılanların bir çoğunu malesef bilmiyordum. Beni aydınlattığınız için teşekkür ediyor yazılarınızın daha kapsamlı daha ayrıntılı daha yenilerini merakla bekliyorum..
imran Yıldız

benim aşiret     12/07/2014 00:48

Ben pileki aşiretindenim bu yazdıklarınızı daha önce bilmiyodum tşk ederim lütfen araştırmalarınızı derinleştirin çünkü eminim hiçbirimiz tarihimizi bilmiyoruz.
Misafir - ferhat kaya

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ