• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam1421
Toplam Ziyaret15277650
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Kurne,Qurni veya Kurne Aşireti

Günümüzde, Malatya,Kahramanmaraş,Adıyaman,Elazığ, Sivas çok az da olsa Gaziantep yörelerinde yaşarlar.Ancak Batı Anadolunun bir çok kentlerinde de hatırı sayılır sayıda Kürne’liler yaşamaktadır. Kürne veya Kürné ismi, kökleri Şirwan Beylerine dayanan Kürne Beylerine  dayandığı kabul edilmektedir. Kürecik yakınlarındaki Kurne nahiyesinde yaşadıklarından buraya kendi isimlerini verdikleri ifade edilmektedir. Yine Şerefnameyi inceleyen Kürdologlar Goran Aşiretleri içinde  ismi Kurani olarak geçen İran Menşeyli bu aşiretin Kurneliler ile bağlantısı olabileceğini kayd ederler.

Şerefname’nin bilgilerine göre, Kuné Beylerinin ataları olan  Şerwan beylerinin soyları 1264 yılında Mısırda hüküm süren Eyyüboğulları devletinin vezirlerine dayanmaktaydı. Bu Devletin çökmesi sonucu çocuklarından biri (Aynı Zamanda Hasankeyf Hükümdarının atasıdır)  bu ülkeye geldi ve buraya egemen oldu. Buraya yerleşenler İzzeddin,Bedreddin ve İmadettin isminde üç kardeşti. Bunlar Kifré (küfra) vilayetinde, otoritelerini artırarak, buraların hükümdarı oldular.

Yaygın olan rivayet şudur; Kifré Beyi Emir Hasan Bin İbrahim ‘in beş çocuğu Vardı,Emir Muhammed Gewr,Mir Şah Muhammed,Emir Mirza,  Emir Şemseddin  ve Emir Mecmeddin’dir.

Emir Hasan hükümdarlığının sonuna yaklaşırken Emirliğinin topraklarını çocuklarının arasında pay etti. Emir Muhammed Gewr’e Şebistan, kifra kalesi ile  ona bağlı  toprak ve köyleri verdi.

Şerefname Kuné Beylerinin soyunu  Emir Hasan’ın oğlu Emir Muhammed Gewr’e bağlar. 16.asırda buraların yönetimi Zeynel Bey Bin Süleyman Bey’in yönetiminde idi. Bu topraklar Zeamet yolu ile dönemin sultanının fermanı ile verilmiştir. Kurné Beylerinden Ebdal Bey’in öldürülmesi meselesinde bahsedildiği gibi, Zeynel Beyin Amca oğullarından Mir Hasan Bin Melik Süleyman o dönem Kurné hükümdarlığı görevinde bulunmaktaydı.

Bu beylerden Zeynel bey ,son derece zeki,akıllı,doğru yolda olan isabetli ve iyi tedbir sahibi bir bey idi Ağakis sancağının Zeynel Bey’ verilmesi için Sultan Mehmet Han’ın divanından ferman çıkarttı. Mir Ebdal adında bir de kardeşi vardı. Bu beylik Erun Beyleri ile yakın akraba idiler.

Emir Muhammed Gewr’den itibaren  süren kurne beyliği döneminde görev yapan önemli şahsiyetler şunlardır; Mir Şah Muhammed Bin Mir hasan,Mir Ebdal bin Mir Şah Muhammed, Mir şah Muhammed bin Mir ebdal, Muhammed bey bin Mir Şah Muhammed, Ebdal Bey bin Şah Muhammed Bey,Mahmud Bey Bin Ebdal Bey, Zeynel Bey Bin Ebdal Bey,Ebdal Bey Bin Zeynel bey.

Kürnélilerin Yavuz Sultan Selim zamanında Malatya yöresine  geldikleri ve  Kanuni Sultan Süleyman  döneminde önce Dersim sonra da  Kürecik yakınlarındaki, Kurne,kellik, Keşadi,Eğin-i Cedid,Menuc, katraziye, Peynegudi, Tawek, kal-a’yi Beyta Keder gibi yerlere yerleştikleri ve oradan bölgeye yayıldıkları tahmin edilmektedir. Yavuz Sultan Selim, Kürtleri buraya İdris-i Bitlisinin katkıları ile Dulkadiroğullarına karşı doğuda güç kazanmak amacı ile yaptığı konusunda bütün tarihçiler hem fikirdir.

Kürné’liler kürt aşiretleri içinde gösterilmektedir. Dilleri Farsçaya yakın Kurmanci lehçesi olmasına rağmen, özellikle Karakoyunlu Alevi Türkmenler ile uzun yıllar beraber yaşamaları münasebeti ile bir çok köyü Türkçe konuşmaktadır. Hatta Rişwanoğullarının yaşadığı  yörelerdeki Kürnéliler’in bazıları kendilerini Türkmen olarak kabul etmektedirler.

İnanç olarak alevi olup, bazı kesimlerde suni mezhebine tabi olanları da vardır.Derleme:Memedé Kazım
www.semskiasireti.com

Araştırmalarımız sürüyor,ilave ve düzeltmeler yapılacaktır.
Not:Bilgilerinizi bizimle paylaşınız10174 kez okundu

Yorumlar

KÜRNE hakkında eksik bilgi     12/01/2022 22:21

Dedelerimiz bize; Oğuzların; Kayı boyu, Karakeçili Aşireti, KÜRNE liler...Akçadağ bölgesinden çevre illere dağılmıs KÜRNE'liler ve Karakeçili soyundan gelenler TÜRK tür...Bir de Rişvan aşireti var o kısım kürttür....
Misafir - Karakeçili

     13/11/2020 16:06

Küfre emiri Mir Hasan Bin İbrahim in 5 çocuğu oluyor; Mir Muhammed Gewr, Mir Şah Muhammed, Emir Mirza, Mir Şemseddin ve Mir Mecmeddin adlarındadırlar. Bunlardan Mir Muhammed Gewr Kurne aşiretinin atası olarak kabul edilir, babaları Hasan bin İbrahim ölmeden önce oğlu Muhammed Gewr' e Küfre kalesi ve kaleye bağlı tüm yerleşim köylerin yönetimini verir ve Mir Muhammed Gewr yani Kurne isminin atası Şirvan Kürt Beyliğinin başına geçmiş olur. Aynı şekilde Hasankeyf Kürt Beyliği de aynı zamanda kurulmuştur ve bizimle aynı soydanlardır 1300'lü yıllarda kurulan Botan Beyliği de bizimle aynı soydandır hepimizin kökü Eyyubi Kürt vezirlerine dayanır. Tarihte Kurne aşireti Kernî yahut Qurnî diye geçer İdris-i Bitlisi nin eseri Şerefname de çokça Kurne aşiretinden bahsedilir aynı şekilde osmanlı arşivlerinde. Malatya ya gelişimiz Sultan Selim zamanındadır yani 1500 lü yıllar.
Molla Hebun

     13/11/2020 16:09

Ben kurne aşiretindenim, Eyyubi devletinin Kürt vezirlerine dayanır soyumuz. Eyyubi devleti 1250 de yıkıldıktan sonra vezir çocuklarından birkaçı 1264'de Eyyubi büyükleri olarak kalkıp; Hasankeyf, Şirvan ve Küfre kalesi nahiyesine yerleşiyorlar ve 1264 - 1845 yılları arası yani 581 yıl hüküm sürecek Şirvan Kürt Beyliğini kuruyorlar.
Molla Hebun

     13/11/2020 16:53

her Kürt bireyin tarihini ve kültürünü kusursuz biçimde öğrenmesi ve öğretmesi boynunun borcudur, namusudur. Çünkü Kürt tarihi çok özel ve tüm ortadoğu antik tarihine de ışık tutmaktadır, burada yorum yapanlar istediği her yalanı uydurabilir, bizzat osmanlı ve yabancı arşivlerde, Şerefnâme de Şirvan Beyliğinin Küfre yönetimini elinde bulunduran aşiret Kernî ve Qurnî olarak geçmekte, tarih hiçbir şeyi unutmaz. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler sılav û hurmet.
Molla Hebun

pır spas dıkım     13/11/2020 16:19

Bizler Botan' ın sahipleriyiz
Molla Hebun

     13/11/2020 16:42

spas dıkım
Molla Hebun

Kurne Aşireti Kürtdür     13/11/2020 16:25

Âşîramın Kurne, Kurne âşîrata Kurd na tırkmenî û tırkî .
miran zekerya

kurne     26/03/2020 01:32

kederbeyt kalesi kurne asireti tahrir defterinde kızık boyu olarak geçer. zaten şirwan beyleri de akkoyunlu kökenlidir. hepsi turktur. kurtlesmis olanları da vardır elbet. zira coğrafya ve kürtlere verilen boy bey hakkı 16 ve 17.yy.larda kürtlesmeyi hızlandırmıştır. anadoludan irana yasanan turkmen göçü de dağlardan köylere yerleşimi sağlamıştır.
Misafir - hasan erdem

Kürneliler bizim akrabamız      08/03/2019 23:12

Her şeyden önce buraya aktardığınız bileğileri çok kıymtli buldum bizler sizinde aktardığınız gibi şirvan beylerindeniz kürnelilerin dedesi olan mir muhammed gewr bizim dedemiz mir şah Muhammedin torunlarıyız ve bunlarla bir şekilde tanışmak isterim
Misafir - Muammer Yezen

akçadağ     12/04/2018 15:59

Ben Kayseri Gesi bölgesindenim.. Bizim köye yerleşim tarihimiz neredeyse 500 sene öncesine dayanıyor..Bir şecere de var elimizde ve buna göre dip dedeler Malatya Akçadağ dan gelmişler..1900'lere kadar Kürtçe konuşanlar varmış ama şimdi kesinlikle yok ve sülalemiz mensuplarının geçmişinden de haberleri yok..Kürtçe bildiklerine göre bu dili eğitim dili olarak Anadolu'da öğrenmiş olma şansları hiç yok.. Demek ki ana dilleriydi..Cangeg aşiretinden oldukları yönünde bir rivayet var ama eskiden Akçadağ da bu aşiret yaşar mıydı onu bilemiyorum..
Misafir - necmiye

sa     09/09/2016 00:57

kürecik aşireti ile kürne aşireti kardeş aşiret kure nu,ilk çocuk ..kure cuk küçük çocuk anlamında ikiside kürt kürne aşireti alevi iken sünniliğe dönmüştür
Misafir - kürneliler

KÜRNE     12/07/2016 11:29

SACMA.....KÜRN NEHRİ KENARINDA YASAMIŞ ADINI ORDAN ALMIS KÜRÜNLÜLER ... KAYI BOYUNDA TÜRKÜZ ..
Misafir - İRFAN

kürne     12/07/2016 11:55

SACMA ...
Misafir - kürneli

levent     01/12/2015 05:38

sivas gürün doğumluyum dedelerimiz akçadağ levent geldiğimizi söylerler biz türk olarak biliyoruz. Dedemin dedesi kürtçe bilirmiş Araştırmalarınızı merakla bekliyoruz.
Misafir - Nurullah

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ