• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam1307
Toplam Ziyaret15991186
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Tayy, Tay Aşireti

Diyarbakır'da ikamet etmekte olan aşiretlerle ilgili geniş bilgi Diyarbakır Vilâyeti Salnâmesi'nde verilmiştir. Adı geçen salnamede Tayy Aşireti ile ilgili malumat şöyledir;

Aşiret-i mezkurenin cesamet-i asliyesi olmayub Tayy denilen kabile üç-dört yüz haneden ibarettir. Muahharan bazı esbah üzere Bigare ve Ganame ve Heciş ve Harb ve Elsade ve Şerâbî Aşiretleri ve Cubur Aşireti'nin bir furu’ bunlarla ittihad eylediklerinden tahminen 3.000 hayme kadar olmuşlardır.
Aşiret-i merkumenin dahi Şammar misillü hane ve sekenaları olmayıb Nusaybin karibinde Cağcağ Suyu üzerinde haymenişinlerdir.
İşbu Tayy Aşireti'nin harekât ve sekenatça Şammar'dan farkları yok ise de bunlar oldukça ziraat eder ve mukaddemler hükümet canibinden icra olunan tedabir ve teminat üzerine vergi ve aşar ve rüsumat gibi tekâlif-i mîrîye dahi verirler.

Tayy Aşireti reisi meşhur Hatem-i Taî neslinden Muhammed Abudurrahman b. Hüseyin b. Hasan b. Kaid b. Asaf tır27. Tayy Aşireti, kış mevsiminde Sincar Dağı'nın kuzey ve bazen güney taraflarında yaz mevsiminde ise Nusaybin'in güneyindeki kendi köyleri civarında yaşamaktadırlar


BAŞKA BİR ARAŞTIRMA;

Arap Asıllı bir aşiret olup tarihte çok önemli olaylara imzaa atmışları. Oldukça büyük bir aşirettir.Kamışlı, Ceylanpınar, Mardin, Urfa, Nusaybin, Ra’sulayn, Şırnak ,Kamışlı, Irak  gibi muhtelif şehir ve devletlere dağılmış büyük bir aşirettir. Osmanlı dönemin de Şamar istilasına göğüs geren ender aşiretlerden biridir. Yemendeki anavatanları Şamar ile yan yana yaşamıştır.  Şamar aşiretine karşı kurulan kutsal ittifakta Tayy aşireti Mılan federasyonu içinde yer almıştır. Tayy aşiret reisi aynı zamanda Mılan aşiret reisinin yeğeni ile evlenerek akrabalık tesis etmiştir. Tay aşireti Necd bölgesinden hicret ederek Cezire bölgesine gelmiştir. Necd de kendi adlarına adlandırılan Tayy dağlarından Aca ile Elsem ovalarından gelmişlerdir.  Al Asaf, Haris, Sanbes, Farir, Yasari, Fahd, Hesen, gibi birçok alt kolları bulunmaktadır. Bölgedeki tüm Tayy aileleri 5000’in üzerindedir. Ancak dağınık ve muhtelif ülke sınırları içinde kalmışlardır. Tayy; Yemen Kahtanilerinin en eski ve köklü aşiretlerinden biridir. Türkiye’de geneli Nusaybin civarında yaşarlar. 1910’da nüfusları 10000 civarında idi. Türkiye kısmı Cidale, Beni Seb’a, Harb, Raşit, Ebuasi, Al Hadis, Ğaname, Zübeyd, Baggaratel Muluh, Muammerat Al Samuri kabilelerine ayrılmaktadır. İlk tanınan aşiret reisleri meşhur sahabe Hatemi Tayi (Allah ondan Razı olsun)  neslinden Abdurrahman Bin Hüseyin Bin Kaid Bin Asaf’tır.

Derleme:Memedé Kazım
www.semskiasireti.com

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz...

24540 kez okundu

Yorumlar

     12/02/2022 09:29

Ya lan ne saçmalık ya, biz Araplar aslında değiliz hat büyük dedem tayy Ağa dir, benim dayım Abdurrahman Bozkurt. Ben o hangi DNA test yaptım işte, 100% Kürt çıktı! Ya siz o kadar yalan söylüyorsunuz?? Kürtuz ne Arap ne türk KÜRT.
Misafir - Mardin Şerifa

tayy aşireti     21/06/2021 22:21

Zübeyd kolu tayy değildir. Mezhic in koludur
Misafir - cumhur

Tay Aşireti     15/04/2021 22:43

Bunu kim yazdıysa silsin çünkü atmış sıradan biri tayan aşireti yemen köklü bir aşirettir geneli ise Cizre,Urfa,Ceylanpınar,Silopi buralarda Yaşar ama şu anki konumu şırnaktır bölgenin reisi tayan aşireti
Misafir - Ayhan Sarboğa

Tay aşireti     06/02/2021 20:22

Tay aşireti sadece doğuda değil; Gaziantep, Kilis, Mersin, İzmir, İstanbul, Suriye gibi birçok yerde vardır ben Tat aşiretinin el-hasenlar kolunun bir üyesiyim Gaziantep'te yaşıyorum ve şunu da eklemek istiyorum Tayi aşiretinin bir kısmı Türk, Kürt ve Arap tır Kürt olanların bir kısmı da vatan haini şerefsizdirler. 😉
Misafir - Gökhan Aslangil

Aşiret Savaşı     26/11/2018 03:34

Tarihen Tay arap aşireti ile Kürt aşiretleri arasında çok sıkı savaşlar olmuştur Kürdistana giren bu aşiret oldukça güçlü ve büyük bir aşirettir . Lakin çözemediğim bir husus TAYAN aşireti ile TAYY aşiretinin hiç bir yakınlık göstermemesi. Tayyan aşrieti cizire ve mardinde Kürtçe ve Kürt kimliğinde öyleki mardinde onlarda çok daha eski ve sayısı daha az olan mihellemi arapları ve gene saso ve civarı ğarzan arapları arapçalarını konuşur e kültürlerini az da olsa yaşatabilirken bu aşireti çözemedim bu konuya bir açıklık gerek belliki bazı aşiretler gibi ya bölgesel bir ismi taşıyor yada başka bit mevzu var . Aşiret büyükleri bu konuda nasıl bir görüşte köken olarak bilen cevap yazabilirmi?
Furkan Cibrani

     25/03/2017 20:10

Cizre''de 40000 ini aşkın tayyan vardır
Misafir - ....

....     21/12/2014 12:54

Hee bide cizrenin çoğunluğu tayyan aşireti.
Misafir - tekin

admin her şeyi doğru yazmış     21/12/2014 12:38

Tay,tayi,tayyan,tayan. Hepsi aynı şey haberiniz olsun.
Misafir - tekin

......     17/08/2014 22:35

Admin. Tayyan kerevan aşireti bostancıda 3800 .buğdaylıda 5500. Çiftlik köy de 12000. ortaköy de 4300. Babındak ta 3000. serebiye de 3250. Doruklu da 3600. Kızır mevkii 4800. Görümlüde 2600. Silopi de ise 10000. Civarı olduğunu biliyorum ve nusaybinde ve bölgesinde tayan aşireti 65000 aşmış ve tayan aşireti pakistanda bile var.
Misafir - tayyan lı oflas

hun xeletin     02/05/2014 00:00

admin siz asiretleri karistirmissiniz sirnaktakileri tayandir bu tayy ise baska asirettir bence duzelt yada kaldir:;-)
Misafir - zerewan

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ