• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam1445
Toplam Ziyaret15277674
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

ÇOLEMERG AŞİRETİ

Çolemérg denilen bölgenin aşiretidir. Bu aşiret adını  “çolemêrg” denilen bu çoğrafyadaki bölgenin adından almıştır. Ayrıca bu toplumun, aslen Arap Emeviler’den bir grup olduğu ve Abbasilerin zulmünden kaçarak buralara sığındıkları, burada Kürtlerin arasına karışıp Kütleştikleri de söylenir. Mesalikul Absar’da şöyle bir bilgi veriliyor: Tatar devletinin başlangıcından bu topluluğun başında Esed b. Meklan vardı ve bunların erkek nufusu üç binden fazla idi. Kendinden sonra oğlu İmaduddin, onun ardından da oğlu Eseduddin başa geçti. Bölgelerinde sarı ve kırmızı Zırnık madeni çok fazladır ve buradan başka bölgelere de ihraç edilirdi. Yine bölgelerinde Lazord denilen bir çeşit maden daha bulunduğu halde, Tatar meliklerin bunu fark etmeleri sonucu o madeni gizlemek durumunda kalmışlar. İçinde korundukları bölge, sadece tek başına olan bir dağın en sağlam yeridir ve Büyük Zap nehri yanından akar, aynı zamanda düşmanın kendilerine saldırması imkansız gibi ve atılan okları ulaşamayacağı yüksekliktedir. Buna rağmen dağın tepesi geniş topraklarla doludur ve ziraat için elverişlidir. Bu dağın hemen hemen her yamacında değişik yüseklikte mağaralar bulunur ve korunmak için bu mağaralara sığınırlar. Dağın en yüksek zirvesi ise karlarla kaplıdır ve bu dağa tırmanmak için yolun çok dik yamaçlarında kazıklar çakılmıştır, buna rağmen tırmanamayanlar olursa iplerle yukarıya çekilirler, değirmen işlerinde en çok kullanılan hayvan ise katırlardır. Bu topluluğun lideri Kürtler katında güvenilir bir şahsiyettir ve Tebriz’den Hoy’a,  oradan nahçıvan’a kadar olan bütün yolların yolcularından vergi alınır. İşte et-Tar’if adlı eser gibi pek çok metinde “Çolemêrg” sahibi olarak ifade edilen kişi budur ve bu zat da –diğerleri gibi Mısır sultanları ile diyalog içindedir.  

Alıntı:Kürd ve Kürdistan Tarihi(M.E.Z.Beg.1931)

Derleme:Solin

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.2825 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ