• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi19
Bugün Toplam1456
Toplam Ziyaret15277685
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Muhammediye, Hamidiye veya Mubariz Kek Aşireti

..Mazencan, Birve, Sahme, ve Beraniye bölgesi aşiretlerindendir. Bu bölge Mazencani denilen, sayıları beş yüzü geçmeyen ve Muhammediye nispet edilen bir Kürt aşiretin bölgesidir. Kendisine hitaben yazılan eski yazışma metinlerinde adı bulunan Mubariz Kek’in aşiretidir ve kendilerine “Hamidiye” adı da verilir. Çünkü bu grup, sayıları bin savaşçıdan az olmayan bir Kürt gruptur ve emirleri; Abbasi hilafet devletinin emirlerinden olan Mubariz Kek’tir. Asıl adı “Kek” olan bu Emire Hilafet Divanında  “Mubarizuddin” lakabı verildiği gibi, ayrıca kendisine Salah da denirdi. Bu zata, çeşitli vaatler  yapıldığı gibi, kendisine hediyeler geldiğinde kabul eder, bir o kadarını da kendisi ekler, sonra da hepsini sadaka olarak dağıtırdı. (Kaynak: Ta’if adındaki eser.) Hülagu devletinde de büyük bir makama ve yere sahip olan bu emir; devlet tarafından Erbil ve çevresine de vekaleten idareci olarak tayin edildiği sırada aynı zamanda devlet, Akraşuş’u da tümüyle ona verdi, ardından da Herat ile Tıl Heftun’u buraya ilave etti. (Mesailik ve el-Kamil’de bu isim Herar olarak geçer ve doğru olanda budur.) Doksan (90) yaşını aşmasına rağmen himmet ve azmi gençlerin himmet ve azmine hala denk olan bu zat; yirmi yıl kadar emirlik ve valilik görevinde bulunduktan sonra hayata gözlerini yumdu. Bu gelişmelerden sonra yerine oğlu İzzeddin geçti ve yönetimde babasının metodunu aynen takip etti. Böylece babasına güzel bir halef olduğu gibi, Tatar ve Mısır ülkesinin kralları katındaki konumu daha da yükseldi. Bundan sonra yerine geçen kardeşi Necmeddin Hıdır da bası ile kardeşinin yolunda yürüdü ve Mısır sultanları ile Şam valilerinin saraylarına muhteşem edebiyat ve belagat örneği yazışmalarda bulundu. Ardından oğlu kendisinin yerine geçti, o da önceki seleflerin yolunu takip etti, böylece emirlik kendi hanedanında kaldı. İşte yazışmalarda adı geçen ve kendisinden Akraşuş sahibi olarak bahsedilen, ayrıca Mısır sultanlarıyla anlaşması olan emir, bu zattır.


Derleme: Solin

Kaynak.Kürtler ve Kürdistan  Tarihi
(M.Z.E.Beg.1931)

UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.2076 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ