• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam1423
Toplam Ziyaret15991302
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Kalendera (Qelendara) Aşireti

..

Qelendaran aşireti Mardin şehrinin Güneydoğusunda yerleşiktir. Kuzeyinde Omeryan Aşireti, güneyinde Milan ve Dakori Aşiretleri, Doğusunda Dakori ve Batısında Tatlar bulunur.

Aşirete Bağlı Köyler

-Qelendaran

-Qesra Qelendara

-Zeytunat

-Xarpaşikê

-Tuwerikê

Qelendaran Aşireti’nin Ağaları Mala Keleş’tir. (Mala Hüseynê Sado). Keleşler Kulp ile Muş arasındaki Xıyan Aşiretinden gelmedirler. “Keleş” isminin lakap olduğu, muhtemelen eski dedelerden birinin lakabı olduğu tahmin edilmektedir. Aile  Xiyan Aşiretinden ayrıldıktan sonra kollara ayrılmıştır. Derik’teki Karahan Ailesi ile Hilvan’daki Tüysüz ailesi de ailenin kollarındandır.

Mala Huseynê Sado Soy Ağacı:

        

Xışman

        

Sa’do (Sadun)

       

Hüseyin

       

Ahmed

        

Nejat Keleş

Qelenderalı Heci Mıhemed 1. Dünya Savaşında Hamidiye alaylarında Yüzbaşı Rütbesiyle Ruslara Karşı savaştı. Ünlü kürt ozanı Cegerxwin’nin ailesi de bir müddet Qelendera’da kaldı. Cegerxwin’in ailesi kan davalıları ile barışınca tekrar köyleri Hesar’a döndüler.

Aşirete bağlı köylerdeki aileler çevre köylerden toplamadır. Mala Şexo Omeryan Kuruma köyünden, Qelendera’da Mala Naif Mazıdağ Pir xettap’tan Karrasi köyünde MALA Emo Omeryan Xirbê Kaplo’dan gelmedir. Aşiretin Tamamı Kürtçe konuşmaktadır.

Kaynak : Altan Tan


UYARI: Bu sitedeki bütün materyallerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan ve  kaynak gösterilmeden  alıntı yapılamaz ve kopyalamak suretiyle elektronik ortamda kullanılamaz ve kitaplaştırılamaz.

Not:Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan www.semskiasireti.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.12576 kez okundu

Yorumlar

kelnderan aşiret siverek     24/07/2016 13:46

aşiretin diger kolu siverek gerger çermik üçgenine yerleşiktir merkez köy ketine olmak özere yaklaşık 60 köy bulunmaktadır siverek merkezde kalabalık bir nüfusa sahiptir saygılar
Misafir - hicri kandemir

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ