• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam844
Toplam Ziyaret16087300
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

BUCAK AŞİRETİ

..

Diyarbakir Kökenli bir aşiret olup 1855 yıllarında Hacı Ali Efendi zamanında Şanlıurfa  civarına göç ettikleri Kabul edilmektedir. Yoğun olarak Siverek ve Hilvan’da yaşarlar. Kökenleri  Büyük Artuklu Devleti  Emiri  Artuk Bin Ekser'in damadı Seyyit Şeyh Hasan-i Zeraki (Zıriki)'ye dayandığı  iddia edilmektedir.

Konuşma aksanları zazaca’dır.Şanlıurfaya göçlerinden once  Diyarbakır Lice kazası civarında bulunan Atak isimli bir kale civarında yaşadıkları Kabul edilmektedir. Atak  günümüzde köy halindedir. Bilindiği üzere Zirkanlılar, Tercil,Gırdıkan(Kürdükan),Derzini ve Atak olmak üzere dört kola ayrılmaktadır. Bucak Aşiretinin Entax(Atak) kolunun bir devamı olduğu bilinmektedir. Atak Zirikanlarının aşiret reisleri Ahmet Bin Mir Muhammed ailesidir. Bu bey Şah İsmail döneminde yaşamıştır.

Önemli şahsiyetleri arasında, Zirkanların Entak (Atak) kolunun beyleri, Seyyid Yusuf Bey,(1793’te Vefat), Lice Miri Mehmet Bey(1837 Vefat),Hacı Ali Efendi Bey( 1892 yılında vefat etmiştir. Mezarı Siverek ilçesine bağlı Hadro Köyü'nde bulunmaktadır.), Ömer Beg(vefat:1845) Hakkı Bey(Bucak)’dir. Mevlana  İdrisi Bitlisinin çabaları ile Vakıf Ahmet Bey (Ahmet Bin Muhammed ailesinden) zamanında Çaldıran savaşında Yavuz Sultan Selim’in yanında yer alarak Safevilere karşı  savaşmıştır. Buna benzer olaylar tarihin çeşitli dönemlerinde tekerrür etmiştir. Buna örnek olarak Zirkanlı ünlü Kahraman Keremé kol ağasıdır. Hamidiye Alaylarında Miralay olan kerem doğu cephesinde İranlılara karşı Qeleni köprüsü ve Makü 'de Ferzende ile beraber dillere destan bir kahramanlık örneği göstermiştir.

Aşiret’in genel olarak devlet yanlısı bir politika izlediği iddia edilmektedir. Hatta bazı kişiler Bucaklıların Şey Sait isyanında devletten yana politika izledikleri halk arasında anlatılmaktadır.

Sultan Abdulhamit döneminde  kurulan Hamidiye Alaylarında Milan (Milli) Konfederasyonu bünyesinde Siverek civarında Fiilen görev yapmışlardır. O dönemde Siverek livası 558 suvari ve 622 Piyade olmak üzere 1180 kişiden müteşekkil idi. Önemli liderlerinden Hakkı Bucak 27 Mayıs 1960 darbesi nedeni ile bir sure yasıada’da tutuklu  kaldıktan sonra serbest bırakılmıştır.

Yerleştikleri bölgede  zaman zaman Kırven ve karakeçili aşiretleri ile sürtüşmeleri olmuştur.

Tarihleri sürecinde Hazro, Merani, Tercil, Eski Şikefta (Kulaçtepe) Hazro, Lice, Silvan ve Bismil bölgelerindeki mülkiyet lerini ellerinde bulundurmuşlardır. Bucak ailesinin nüfusunun şu anda 25 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir.Halihazırda  liderleri Sedat Edip Bucaktır.

 KAYNAK:KISMEN İZOLLULAR.BLOGCU.COM

 

Derleme:Memedé Kazım

Araştırmalara sürüyor, İlave ve düzeltmeler yapılacaktır.

UYARI: SİTEMİZİN TÜM HAKLARI SAKLI OLUP, İNTERNET ÜZERİNDEN YAYIN YAPMAKTADIR.
İZİNSİZ VE KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.  92983 kez okundu

Yorumlar

BUCAKLAR     30/07/2023 22:52

BUCAKLAR DİYARBAKIR'IN HAZRO İLÇESİNDEN SİVEREK'E GÖÇ ETMİŞLER.
Misafir - CEMAL

     11/07/2020 22:22

Bucak asireti turmen yitiklerindendir. Aslen antalyanint eke yöresinden gelmedir. Tarsus ta akrabalarinin soy adi teke dir. Elazig da akrabalarinin soy adi yilmazdir. Antalyadan 3 kardes surgun gelmis biri taraus digeri ellazig ve urfaya gidenlerde bucak soyadini almislardie.
Misafir - Ahmet

Hakikat      07/01/2020 17:21

Bucaklar hazroludur ve şu anki köylerinin ismide hadrodur bucaklar hazronun 2 mirinden birisidir
Misafir - Mirze zirki

Iıı     21/11/2019 15:38

Kerem beye Kol ağası bucaklarla âlakası yok biz kürtçe konuşuyoruz onlar zazaca kökenimiz aynı olabilir ama çok farklı çizgilere sahibiz. Bizde ağalık beylik insan sevgisine saygısına bağlı.Kerem bey ve Erzurumda yaşıyan Zirkanlılar saygın hümanist insanlar.
Misafir - Hevi

Yardim     04/02/2019 22:06

Sayin Bucak lilar yardimlarin8za ihtiyacim var Maddi yonden dardayim Yardimlarinizi esirgemezseniz Sevinirim TR 59 0011 1000 0000 0069 1973 06
Misafir - Fatih

     29/09/2016 19:27

evet vefat etmiş
Misafir - isnail gre

Eski doatları birleştirmek      09/01/2016 21:01

İsmail Hakkı bucak yaşıyomu ?? Ben Onun bi hapis arkadaşının oğluyum öğrenmek istiyorum numaram 05373424091 babamın Adı Murtaza Duran //Kayseri
Misafir - Sürmeli Duran

.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ