• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam1404
Toplam Ziyaret15277633
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

CHP'li Vekil ile Sırrı Süreyya Önder'in İslam Tartışması

Nevruz mitinginde Öcalan'ın mektubunuokuyan BDP'li Önder ile CHP'li Ali Özgündüz arasında, 'İslam-sosyalizm ittifakı' diyaloğuyaşandı.

Vatan'ın haberine göre, Öcalan'ın, DiyarbakırMeydanı'nda okunan Nevruz mektubunun yankıları TBMM Kulislerinde sürüyor. CHP'ninAnayasa Komisyonu Üyesi İstanbul MilletvekiliAli Özgündüz ile Öcalan'ın mektubunu okuyanBDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önderarasında ilginç bir diyalog yaşandı.

Muhalefet partilerinin kullandığı kulis bahçesinde, Önder ile aralarında'İslam-sosyalizm' ittifakı diyaloğuna girenÖzgündüzikili arasında geçen diyaloğuanlattıÖzgündüz, Önder ile aralarında geçen diyalogda şunların konuşulduğunu söyledi:

CHP'Lİ VEKİLDEN ÖNDER'E: HAYIRLI OLSUN İSLAM İTTİFAKINIZ

Özgündüz
Hayırlı olsun İslam ittifakınız. PKK ile AKP'nin İslam cumhuriyeti konusundaki anlaşması hayırlı olsun.

Önder: Ne alakası var. Nereden çıkardın?

Özgündüz: Sen Diyarbakır'da Öcalan'ın mektubunu okumadın mı? Ne okuduğunu fark edemedin mi? Kullandığı dil, bin yıllık İslam şemsiyesi altında buluşmak, İmralı notlarını da üst üste koyduğunuzda sosyalist Apo, İslamcı Apo olmuş gibi görünüyor. Ortadoğu'da Kürt- Türk stratejik ortaklığından söz ediyor. Ortadoğu'da din ve mezhep temelli ortaklık olabilir. Kime karşı stratejik ortaklık bu coğrafyada oluşturulabilir. Bu gerici karanlık bir ittifaktır. Bunun sonucunda Laik demokratik Kürt siyasetçiler tasfiye edilmesi demektir. Şeriatçı Kürt siyasetçiler sizin yerinizi alacak. Apo, sizi de PKK'yi de tasfiye ediyor.

ÖCALAN DİN TEMELLİ BİR İTTİFAKTAN SÖZ ETMİYOR

Önder: Hiçbir zaman şimdiye kadar olan resmi ideolojideki gibi karanlık ittifak olmaz. Apo'nun dediklerini iyi okumak lazım. İslam şemsiyesi derken, din temelli bir ittifaktan söz etmiyor. İslam dininde " Müslüman Müslümanı fethedemez". Fetih anlayışı ancak gayrimüslimler için söz konusu olabilir. Bu söz, devletin tekçi yaklaşımına karşı Kürt coğrafyasına dönük fetih anlayışını eleştirmiştir.

AKILLI SOSYALİST İSLAMI KARŞISINA ALIR MI

Özgündüz: Ne zamandan beri sosyalist Apo, İslam'ı referans olarak kullanıyor?

Önder: Zaten akıllı sosyalist, niye İslam'ı karşısına alsın?

Özgündüz: Ben uyarı görevimi yapıyorum. Biz Türkiye'nin o bölgesinde o coğrafyanın laik demokrat demokratikleşmeyi savunan Kürt siyasetçilerini destekliyoruz.

Önder: Allah razı olsun.

 

Kaynak:haber365.com2311 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ