• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/semskiasireti
  • https://www.twitter.com/semski_asireti

SONSUZA KADAR BARIŞ, BİRLİK VE KARDEŞLİK İÇİN EL ELE

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi19
Bugün Toplam1470
Toplam Ziyaret15277699
ŞEMS KİMDİR
ŞEMSKANLILARIN TARİHİ
BÜYÜKLERİMİZ
DRAMATİK HAYATLAR
SİTEMİZİ BEĞENİN
Saat
Title of the document

1

Eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ başta olmak üzere 96 sanık için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Diğer sanıklara verilen cwzalar ise şöyle

Ergenekon Davası'nda sona geliniyor. Davada Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, 67'si tutuklu 275 sanıkla ilgili esas hakkındaki mütalaayı tamamladıklarını belirterek, mahkemeye sundu.

 Video için tıklayınız...

"ERGENEKON ÖRGÜTÜ SABİT"

Mütalaada "Ergenekon terör örgütünün varlığının sabit olduğu tespit edilmiştir" denilirken, Savcı Pekgüzel Ümraniye'de bombaların bulunduğu evde oturan Ali Yiğit ile Danıştay saldırısıyla ilgili Süleyman Esen ile Salih Kurter'in beraatini istedi. 

96 SANIĞA ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN CEZA İSTENDİ

Pekgüzel, mütlaasında, aralarında Sedat Peker, Semih Tufan Gülaltay, Mehmet Bora Perinçek, Ali Yasak, Emin Şirin, Güler Kömürcü Öztürk ve Tanju Güvendiren'in de bulunduğu 96 sanığın “Ergenekon terör örgütüne üye olmak” suçundan 7.5 yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi. Pekgüzel, Emekli Albay Arif Doğan'a örgüt üyeliğinden 15 yıl hapis cezası istedi.

İLKER BAŞBUĞ'A MÜEBBET

Savcı, eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Emekli Orgeneral Şener Eruygur, Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Emekli Orgeneral Nusret Taşdeler, Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, Albay Dursun Çiçek, CHP Milletvekili ve Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, gazeteci Tuncay Özkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, Prof. Dr. Erol Manisalı, İbrahim Şahin, Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, Prof. Dr. Mustafa Abbas Yurtkuran, Kemal Kerinçsiz, CHP Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal ve Doğu Perinçek'in TCK'nın 312/1'inci maddesi uyarınca ''Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Tutuksuz yargılanan ''Odatv'' davasının  tutuklu sanığı Yalçın Küçük'ün, TCK'nın 312/1'inci maddesi uyarınca, ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi. Eski Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı CHP Milletvekili Sinan Aygün’ün, TCK’nın 312/1’inci maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

Emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin hakkında 'Danıştay saldırısını azmettirmek' ve "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs" suçlarından iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

ALPARSLAN ARSLAN'A DÖRT KEZ MÜEBBET

Savcı Pekgüzel, Danıştay saldırısının faili Alparslan Arslan'ın "darbeye teşebbüs" ve "kasten adam öldürmek" suçlarından 2'şer kez olmak üzere toplam 4 kez müebbet hapsini istedi.

DALAN VE ÇÖMEZ'İN DOSYASI AYRILDI

Bedrettin Dalan, emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı ve Turan Çömez'in de aralarında bulunduğu 5 firari sanığın dosyasının ayrılması istendi.

Cumhuriyet savcıları Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuş tarafından dönüşümlü olarak sanıkların hukuki durumlarının okunduğu mütalaada, eski MİT görevlisi Özel Yılmaz'ın dosyasının MİT görevlileriyle ilgili çıkarılan yasa gereği izin alınması gerektiği gerekçesiyle ayrıldığı kaydedildi.

Mütalaada, bu nedenle Yılmaz hakkında hüküm kurulmasına yer olmadığı belirtilerek, haklarında yakalama kararı bulunan firari sanıklar Bedrettin Dalan, emekli Tümgeneral Mustafa Bakıcı, Turan Çömez, Emrah Gönenci ve Saipir Deblevidze'nin ise yakalanamadığı kaydedildi.

ÖLEN 3 KİŞİNİN DOSYASI AYRILDI

Mütalaada, dava açıldıktan sonra yaşamını yitiren İlhan Selçuk, Engin Aydın ve Murat Özkan'ın da dosyalarının ölüm nedeniyle ayrılması talep edildi.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal ile emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün de aralarında bulunduğu 67'si tutuklu 275 sanıklı “Ergenekon” davasının 281. duruşması başladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, CHP Zonguldak Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, gazeteci Tuncay Özkan ve emekli orgeneraller Hasan Iğsız ile Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu 41 tutuklu sanık katıldı. Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Ankara GATA'da tedavi gören Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli tuğgeneraller Veli Küçük ve Levent Ersöz ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 26 tutuklu sanık ise duruşmaya gelmedi.

haberturk.com1533 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
.

H.Abdurrahman KEDALİ
(Bilgi, Sayfası)
DÜŞÜNDÜREN MİZAH KÖŞESİ
ŞAİR VE YAZARLAR KÖŞESİ
Site Haritası
FIKRA KÖŞESİ